e-poslovanje

EU kritikuje Facebook, Amazon, Alibabu i eBay zbog marketinške zloupotrebe pandemije

e-poslovanje

Evropska komisija kritikovala je onlajn platforme Facebook, Amazon, Alibaba i eBay zbog navodnog korišćenja „prevarantskih marketinških tehnika“, kojima se strah potrošača od korona virusa zloupotrebljava za sticanje ekonomske koristi

 

Evropski komesar za pravosuđe i zaštitu potrošača Didije Rejnders uputio je tim platformama pismo u kojem je od njih zatražio da saradjuju u uklanjanju „lažnog“ reklamiranja određenih proizvoda, koji navodno sprečavaju ili leče infekciju COVID-19.

U interesu je operatera platformi poput vas, da korisnike zaštitite od rizika ilegalnih poslovnih aktivnosti, koje potrošačima u Evropskoj uniji mogu da naškode u trenutku kada su najviše ugroženi, zbog tekućih tragičnih dešavanja koja pogadjaju i Uniju i svet„, naveo je u pismu Rejnders, preneo je Euractiv.com.

Evropski komesar je od platformi zatražio da preduzmu mere kako bi rešile taj problem i pojačale „uklanjanje ilegalnog sadržaja“.

Pravo EU obavezuje platforme, aktivne na teritoriji Unije, da preduzmu takve mere ako saznaju za odredjene ilegalne aktivnosti na svojim stranicama.

Pismo je upućeno u ponedeljak, 23. marta, posle prošlonedeljnog zajedničkog saopštenja agencija za zaštitu potrošača zemalja članica EU, u kojem je ukazano na najčešća kršenja odredbi EU o pravima potrošača u vezi sa epidemijom korona virusa.

U to kršenje spadaju lažne tvrdnje da neki proizvodi mogu da pomognu u borbi protiv korvirusa, kao i agresivne marketinške tehnike i previsoke cene za određene artikle. Potrošači u EU su i meta prevara uz pomoć takozvanih „phishing mejlova“, u kojima se nudi brza pomoć licima zaraženim virusom, a u stvari se nedozvoljeno prikupljaju podaci o njima za druge svrhe.

Na to je nedavno ukazao izvršni direktor Agencije EU za kibernetičku bezbednost (ENISA) Juhan Lepasar, upozorivši u svom blogu da mejlovi koji ostavljaju utisak hitnosti ili upozoravaju na teške posledice neodgovaranja na njih, mogu biti pokušaji malicioznog „pecanja“ i internet prevare.

Svetska zdravstvena organizacija (SZO) je nedavno objavila smernice u kojima je ukazala da širom sveta sajber-kriminalci pokušavaju da se predstave kao ugledne zdravstvene ustanove.
I američka Savezna komisija za trgovinu (FTC) objavila je niz uputstava, kako bi građani mogli da prepoznaju potencijalne prevare vezane za pandemiju korona virusa.
Američki senatori Mark Vorner i Ričard Blumental su prošle sedmice izvršili pritisak na FTC da preduzme mere protiv Google-a, zbog oglasa za zaštitne maske koje, kako je navedeno u reklami, „pružaju dovoljnu zaštitu od zaraze korona virusom“.

Google je svojim korisnicima u više navrata saopštio da njegove smernice zabranjuju reklamiranje proizvoda kao što su zaštitne maske, a ipak se čini da to preduzeće nijednom nije preduzelo ni najosnovnije korake kako bi sprovelo te smernice„, naveli su u zajedničkom pismu senatori Vorneri i Blumental.

 
Izvor: Beta

Kliknite da postavite komentar

You must be logged in to post a comment Login

Postavite

Ово веб место користи Акисмет како би смањило непожељне. Сазнајте како се ваши коментари обрађују.

Više u e-poslovanje

Usluge elektronske trgovine do 2027. koristiće oko 4,5 miliona građana

Advertiser Serbia5. април 2024.

Uz CEFTA pravila o sprečavanju geoblokiranja do jednakih uslova u internet trgovini

Advertiser Serbia26. март 2024.

Rast internet kupovine u Srbiji

Advertiser Serbia18. март 2024.

Direct Media United Solutions najbolja agencija za podršku online prodaji

Advertiser Serbia12. фебруар 2024.

Fonly – sve za telefone na jednom mestu

Advertiser Serbia19. децембар 2023.

BRANKO DANGUBIĆ, GameS: „Digitalna igra će dosta brzo postati dominantna, ali ne samo igra“

Advertiser Serbia31. октобар 2023.

Evropski parlament usvojio pravila za otkazivanje online kupovine

Advertiser Serbia6. октобар 2023.

H&M naplaćuje kupcima vraćanje robe

Advertiser Serbia20. септембар 2023.

RNIDS: Istraživanje web prodavnica – Da li razmišljate kao Bezos?

Advertiser Serbia7. септембар 2023.

Degordian lansirao svoj prvi podbrand – upoznajte Builtt, development agenciju!

Advertiser Serbia30. август 2023.

Digitalna maloprodaja sustiže televiziju u oglašavanju

Advertiser Serbia13. јун 2023.

Šokantno iskreni: Brend koji je uspeo da iznenadi potrošače

Advertiser Serbia4. јун 2023.

NBS: Korišćenje bezgotovinskih platnih usluga nastavlja da raste

Advertiser Serbia30. мај 2023.

Počinju prolećni Connect Shopping dani za sve SBB korisnike

Advertiser Serbia10. април 2023.

Dani super cena za SBB korisnike! Počinje Connect Shopping vikend

Advertiser Serbia10. март 2023.