Analize

Deloitte studija: Kompanije preusmerile marketinške budžete na društvene mreže i mobile oglašavanje tokom pandemije Covid-19

Tokom pandemije COVID-19, kompanije su preusmerile gotovo polovinu marketinških budžeta (46%) prema društvenim medijima i mobile oglašavanju, pokazuje najnovija studija kompanije Deloitte

 
Studija takođe naglašava da oglašivači očekuju kontinuirani rast potrošnje na mobile oglašavanje u narednih 12 meseci, dok će potrošnja na društvenim medijima ostati na visokom nivou.

Deloitte istraživanje je rezultat analize skoro 300 odgovora najvećih oglašivača koji su aktivni u 13 sektora u SAD-u.

U poslednjih nekoliko meseci društveni mediji su igrali važnu ulogu, kako u podiznju svesti o brendu, tako i u radu kompanije. Tri četvrtine ispitanika koristilo je društvene medije uglavnom za podiznje svesti o brendu i izgradnju branda (84%), više od polovine za zadržavanje postojećih (54%) i pridobijanje novih kupaca (51%).

Pored toga, studija naglašava da je doprinos društvenih medija uspešnosti kompanije skočio tokom pandemije, s povećanjem za 23,5% u odnosu na februar 2020. Drugi zaključak ukazuje na to da oglašivači malo koriste influensere, jer je samo 8% njihovog budžeta namenjeno influenser marketingu na društvenim medijima, kao što su LinkedIn, blogovi, Instagram, Facebook i drugi. Ispitanici predviđaju da će u naredne tri godine povećati svoj budžet namenjen influenser marketingu na 13% ukupnog marketinškog budžeta, a najveći rast se očekuje u industrijama kao što su bankarstvo i profesionalne usluge.

Više nego ikada ranije, prava je prilika da se odgovori na zahteve kupaca. Tu su glavna tri izazova: da se podaci o interesovanjima kupaca upotrebe na pravi način, da se angažuje prema njima i da se stvori organizacija koja daje rezultate. Bez podataka koji su povezani sa izvorima unutar i izvan organizacije i ne postoji disciplina za kvalitet podataka, uvid u kupce jednostavno se ne može ostvariti. U isto vreme, pažljivo usklađivanje tehnologije i podataka sa ljudskim vrednostima i identitetom je neophodno za privlačenje kupaca. Međutim, ako mentalitet orijentisan prema kupcima nije postavljen u DNK organizacije, nijedna količina podataka i tehnologije ne može vam pomoći,“ rekla je Ruxandra Bandila, direktorica marketinga i poslovnog razvoja, Deloitte Rumunija.

Uprkos povećanju potrošnje na mobile marketing za 70%, tokom pandemije, oglašivači zapažaju vrlo malo povećanje doprinosa u performansama kompanije, jer 28% ispitanika veruje da mobilne aktivnosti uopšte ne pomažu u poboljšanju performansi. Studija takođe naglašava da, prilikom ulaganja u mobile marketing, oglašivači pokazuju jasan prioritet optimizacije mobilnih veb lokacija (70%) nad kreiranjem i održavanjem aplikacija (30%).

Uloga marketing odeljenja unutar kompanija promenila se tokom pandemije COVID-19, jer gotovo dve trećine ispitanika (62%) izjavljuje da je marketing dobio na značaju. Pored prepoznate ključne uloge marketinga, nalazi studije odražavaju važnost prioriteta koje je organizacija postavila pred odeljenjem marketinga, kao što su zadržavanje kupaca i održavanje svesti o brendu, jer su tokom pandemije povećani marketinški budžeti na 12,6% od ukupnog budžeta firme, u poređenju sa periodom pre pandemije (11,3%).

Ovo je veoma važno s obzirom na činjenicu da oglašivači rade više sa manje ljudi, jer je 9% marketinških poslova izgubljeno tokom pandemije. Radna snaga unutar marketing funkcije mogla bi da izazove zabrinutost u bliskoj budućnosti, jer četvrtina ispitanika (24%) predviđa da se ti poslovi nikada neće vratiti.

Istraživanje Deloitte-a sprovodi se dva puta godišnje, putem internet ankete, koja pokriva kompanije iz industrije kao što su tehnologija, bankarstvo, maloprodaja, zdravstvena zaštita, profesionalne usluge, komunikacije, roba široke potrošnje, proizvodnja, službe za usluge potrošača, transport, rudarstvo i građevinarstvo, energija i obrazovanje.

 
Priredila: Snežana Milić
Izvor: Business Review

Kliknite da postavite komentar

You must be logged in to post a comment Login

Postavite

Ово веб место користи Акисмет како би смањило непожељне. Сазнајте како се ваши коментари обрађују.

Više u Analize

Sedmični pregled gledanosti televizije od 6. do 12. maja 2024

Advertiser Serbia13. мај 2024.

Sedmični pregled gledanosti televizije od 25. do 31. marta 2024

Advertiser Serbia1. април 2024.

NIN.rs ostvario milionsku posetu

Advertiser Serbia19. март 2024.

Rast internet kupovine u Srbiji

Advertiser Serbia18. март 2024.

Sedmični pregled gledanosti televizije od 04. do 10. marta 2024

Advertiser Serbia13. март 2024.

Prvi program RTS-a i dalje najgledaniji – u februaru svakodnevno uz RTS 1 više od 2.600.000 gledalaca

Advertiser Serbia5. март 2024.

Sedmični pregled gledanosti televizije od 22. do 28. januara 2024

Advertiser Serbia31. јануар 2024.

Gledanost TV programa s nacionalnom pokrivenošću u 2023

Advertiser Serbia26. јануар 2024.

RATEL benchmark mobilnih mreža

Advertiser Serbia25. децембар 2023.

Sedmični pregled gledanosti televizije od 20. do 26. novembra 2023

Advertiser Serbia29. новембар 2023.

Gledanost televizije u oktobru 2023

Advertiser Serbia27. новембар 2023.

Dan bez interneta u svetu koštao bi 43 milijarde dolara

Advertiser Serbia6. новембар 2023.

RTS: U oktobru uz Prvi program svakodnevno dva i po miliona gledalaca

Advertiser Serbia2. новембар 2023.

Sedmični pregled gledanosti televizije od 23. do 29. oktobra 2023

Advertiser Serbia1. новембар 2023.

Glovo obeležava Svetski dan paste

Advertiser Serbia25. октобар 2023.