Analize

e-trgovina pokazuje prve znake poboljšanja

Analize

Krajem marta, kada je Ecommerce Europe objavio svoj prvi izveštaj o uticaju epidemije korona virusa na e-trgovinu, većina zemalja Evropske unije proživljavala je svoje najstrože mere suspenzije

 

Prema novom istraživanju Ecommerce Europe objavljenom 14. maja, izgleda da evropske privrede polako pokušavaju da izađu iz krize. 95% ispitanika navodi da su njihove zemlje započele strategiju izlaska, većina zemalja polako ublažava mere zatvaranja i dopušta više fizičkih komercijalnih aktivnosti, s otvaranjem različitih vrsta trgovina. U sledećim sedmicama, iako uglavnom i dalje s ograničenjima i na različit način širom Evrope, otvaraju se restorani i barovi, a profesionalci koji se bave kontaktima ponovno će pokrenuti svoje aktivnosti, a škole će opet dočekati decu.

Uprkos velikoj potražnji za e-trgovinom ovih nekoliko meseci, istraživanje pokazuje nijansiranu sliku uticaja pandemije covid-19 na industriju. Iako su mnogi sektori uopšteno imali povećanu prodaju, takođe postoji značajan segment koji već doživljava / očekuje pad prodaje, a neki sektori čak se suočavaju s potpunim nedostatkom prodaje. Na primer, modna industrija ostvarila je znatan pad prodaje, a potražnja u industriji putovanja i događanja opala je na duže vreme. Dalje, čak i za sektore koji su imali izvanredan nivo potražnje, povećana prodaja dovela je i do većih troškova zbog poremećaja u snabdevanju, potrebe za dodatnim osobljem i povećanim sigurnosnim merama. U odnosu na mart, novo istraživanje pokazuje da se sektor e-trgovine blago oporavio jer manji broj ispitanika sada očekuje smanjenje prodaje (73% na 39%).

Posledica širenja korona virusa u svetu jeste da kompanije imaju poteškoće u svom lancu snabdevanja. U martu je 60% ispitanika prepoznalo problem u lancu snabdevanja, a većina je očekivala da će se to uskoro dogoditi. Podaci iz maja pokazuju da više zemalja sada ima problema s lancima snabdevanja (78%). Iako su u martu kompanije mogle da rade na osnovu rezervi, sada imaju nedostatak određenih proizvoda. Ti nedostaci su uglavnom zbog zatvorene ili ograničene proizvodnje proizvoda, dužeg roka isporuke i nesrazmerne potražnje nekih proizvoda. Širom Evrope pritisak na operatere poštanskih pošiljaka i poštarina smanjio se od marta, jer su počeli prilagođavati svoje poslovanje povećanoj potražnji.

Iako nije bilo lak period za preduzeća, velika većina ispitanika navodi da su ouopšteno zadovoljni (67%) ili imaju neutralan stav (17%) o tome kako je njihova vlada odgovorila na krizu. Kad je reč o merama državne podrške, čini se da je preostalo pitanje da se sredstva podrške, uglavnom u obliku zajma (89%), ali takođe putem subvencija i odlaganja poreza, u praksi teško mogu dobiti za kompanije. Na primer, u Nemačkoj kompanije moraju da dokažu svoju kreditnu sposobnost za dobijanje zajmova, što može biti teško jer u takvim krizama preduzeća (a posebno mala i srednja) bankama ne mogu da pokažu vrednosne papire. Slično tome, u Češkoj i Austriji kompanije takođe imaju problema s dobijanjem kredita ili primanjem sredstava.

Razmena informacija i koordinacija među zemljama i dalje su presudni u ovim vremenima, jer potpuno različiti pristupi mogu imati negativan uticaj na prekograničnu prodaju. Ecommerce Europe nada se da će ti uvidi biti koristan izvor informacija za donosioce odluka iz EU-a i nacionalnih zemalja da usvoje pristup za oporavak koji je, u najvećoj mogućoj meri, usklađen. Napredovanje s inicijativama EU-a, kao što su Zeleni ugovor i digitalni program, istovremeno pružajući zainteresovanim stranama dovoljno vremena da pravilno doprinesu kreiranju politika, postaje važan deo oporavka.
 

Izvor: zimo.hr

Kliknite da postavite komentar

You must be logged in to post a comment Login

Postavite

Ово веб место користи Акисмет како би смањило непожељне. Сазнајте како се ваши коментари обрађују.

Više u Analize

Sedmični pregled gledanosti televizije od 6. do 12. maja 2024

Advertiser Serbia13. мај 2024.

Sedmični pregled gledanosti televizije od 25. do 31. marta 2024

Advertiser Serbia1. април 2024.

NIN.rs ostvario milionsku posetu

Advertiser Serbia19. март 2024.

Rast internet kupovine u Srbiji

Advertiser Serbia18. март 2024.

Sedmični pregled gledanosti televizije od 04. do 10. marta 2024

Advertiser Serbia13. март 2024.

Prvi program RTS-a i dalje najgledaniji – u februaru svakodnevno uz RTS 1 više od 2.600.000 gledalaca

Advertiser Serbia5. март 2024.

Sedmični pregled gledanosti televizije od 22. do 28. januara 2024

Advertiser Serbia31. јануар 2024.

Gledanost TV programa s nacionalnom pokrivenošću u 2023

Advertiser Serbia26. јануар 2024.

RATEL benchmark mobilnih mreža

Advertiser Serbia25. децембар 2023.

Sedmični pregled gledanosti televizije od 20. do 26. novembra 2023

Advertiser Serbia29. новембар 2023.

Gledanost televizije u oktobru 2023

Advertiser Serbia27. новембар 2023.

Dan bez interneta u svetu koštao bi 43 milijarde dolara

Advertiser Serbia6. новембар 2023.

RTS: U oktobru uz Prvi program svakodnevno dva i po miliona gledalaca

Advertiser Serbia2. новембар 2023.

Sedmični pregled gledanosti televizije od 23. do 29. oktobra 2023

Advertiser Serbia1. новембар 2023.

Glovo obeležava Svetski dan paste

Advertiser Serbia25. октобар 2023.