Kreativni direktori su heart&soul svih dobro utemeljenih komunikacijskih agencija. Pročitajte šta o kreativnosti misli Anselmo Tumpić, Creative Director Studio Tumpić/Prenc…Razgovor vodio Nenad Danilović, glavni i odgovorni urednik izdanja Advertiser Serbia
Ocenite i dajte viđenje rada svoje agencije u pogledu kreativnog doprinosa u 2024. godini
– Ova godina bila je iznimno uspješna. Nakon što smo 2023. završili kao hrvatska agencija s najvećim brojem međunarodnih nagrada, ove smo godine osvojili i prestižnog Kanskog lava. Uz brojne međunarodne nagrade, na nacionalnom festivalu Ideja X bili smo prva nezavisna agencija po osvojenim nagradama.
Dajte ocenu rezultata rada nacionalne ali i regionalne advertajzing scene u 2024. godini…Izdvojite najbolje nacionalne i regionalne kampanje, uz obrazloženje
– Ova godina bila je posebna za Hrvatsku jer su po prvi put stigla čak dva Kanska lava. Agencija Bruketa&Žinić&Grey osvojila je lava za projekt „Priča koja vrijedi svakog slova“, koji su realizirali za brend Marodi. Kako bi pridonijeli očuvanju međimurske popevke, kreirali su limitirano izdanje zbirke od pet knjiga međimurskih popevki, pri čemu svaka knjiga dolazi u posebnom pakiranju Marodi abecedne tjestenine za juhu – s točno onim brojem slova od kojih je sačinjena pjesma.
Kanski lav pripao je i projektu „Vrijeme je za tvoje vrijeme“, koji je naša agencija razvila za vinariju Franc Arman. Kako je riječ o odležanom vinu koje zahtijeva određeno sazrijevanje prije otvaranja, boca je zaključana u posebnu kutiju i privremeno nedostupna za konzumaciju. Aplikacija dostupna putem QR koda s kutije šalje vlasniku boce poruke tijekom duljeg vremenskog razdoblja, educirajući ga o povijesti enologije i ljepoti vinarstva. Kada za to dođe pravo vrijeme, vlasnik dobiva šifru koja otvara kutiju uz poruku: „Vrijeme je za tvoje vrijeme.“
Što se tiče regije, ove godine imao sam čast biti član žirija Udruženja za tržišne komunikacije Srbije (UEPS). Bila je to prilika da se upoznam s iznimno kvalitetnim projektima, a posebno su mi se svidjeli oni koji su imali značajan doprinos društvu.
Koje svetske kampanje ili značajni pojedinačni radovi iz 2024. godine su privukli vašu pažnju i zašto?
– Na ovogodišnjem D&AD natjecanju, gdje sam bio član žirija u kategoriji pakiranja, posebno me oduševila kampanja kojoj smo dodijelili Yellow Pencil (zlatnu nagradu).
Prema podacima Organizacije za hranu i poljoprivredu (FAO), u Kolumbiji se svake godine baci 6,1 milijun tona hrane, od čega čak 40% čine voće i povrće. Kako bi odgovorili na ovaj problem, Makro supermarketi postavili su cilj ne samo smanjiti otpad u svojim trgovinama, već i educirati potrošače o sprječavanju bacanja hrane.
Iskoristili su jednostavan, ali učinkovit medij koji postoji desetljećima – malenu naljepnicu koja se lijepi izravno na voće. Ova inovativna naljepnica, prilagođena zrelosti voća i povrća, sugerira recepte za njihovu upotrebu. Naljepnica sadrži teksturu i boju koje prikazuju različite faze sazrijevanja određenog voća ili povrća. Potrošač usporedbom boje ploda s naljepnicom lako može otkriti u kojoj se fazi nalazi voće i za koji je recept trenutno spremno.
Kampanja nazvana „Life Extending Stickers“ produžuje životni ciklus voća i povrća tako što potiče njihovu konzumaciju u svim fazama zrelosti. Posebno se fokusira na one najzrelije faze, kada ljudi često izbjegavaju voće zbog njegovog izgleda, iako je tada najpogodnije za pripremu različitih jela.
Kako vidite advertajzing danas, da li je on više konzervativni ili više dinamički sistem delovanja? Da li više pripada mišljenju tradicije ili mišljenju revolucije? Koliki su njegovi revolucionarni kapaciteti i kako se se ti kapaciteti izražavaju?
– Smatram da je oglašavanje dinamičan sustav koji se neprestano razvija. Jedan od ključnih razloga za to je činjenica da danas više nismo ograničeni na klasične medije poput TV spotova ili tiskanih oglasa, koji su prije dvadesetak godina dominirali kao jedini alati u oglašavanju. Danas imamo priliku otkrivati potpuno nove, ponekad nezamislive medije putem kojih brendovi mogu slati svoje poruke.
Osim toga, brendovi sve više prepoznaju važnost društveno korisnih poruka te nastoje svojim kampanjama doprinositi poboljšanju društva. Na taj način, ne samo da čine pozitivan utjecaj na zajednicu, već istovremeno jačaju i svoj ugled u društvu.
Može li pojedinačna advertajzing industrija da poseduje pravo na pobunu u organizovanom obliku? Postoji li mogućnost da advertajzing industrija pusti glas od sebe kada su u pitanju značajni društveni, politički i drugi problemi kolektiviteta? Da li je tako nešto moguće na nacionalnim prostorima nastalim na području ex-YU?
– Ovisi o temi koja se uzima u obzir. Kao što sam već naveo u prethodnom odgovoru, brendovi su sve više zainteresirani za društveno korisne teme jer to povećava njihovu prepoznatljivost i povezuje ih s pozitivnim vrijednostima. Međutim, nisam siguran da će se brendovi upuštati u osjetljivije ili kontroverzne teme koje društvo opterećuju ili oko kojih ne postoji jasan konsenzus, pogotovo je tome tako na našim prostorima.
Šta je po vama budućnost advertajzinga – plivanje u utopiji, distopiji ili nećem trećem?
– Smatram da oglašavanje ponekad teži utopijskim vrijednostima, nastojeći prikazati svijet boljim nego što on uistinu jest. Paradoksalno, upravo taj pristup može dovesti do distopije, jer oglašavanje stvara distorziju stvarnosti to jest ne odražava nas onakvima kakvi zaista jesmo.
Autor: Nenad Danilović
Naslovna fotografija: Studio Kofol
Izvor: Advertiser Serbia
Prijavite se za Advertiser Serbia Daily Newsletter
Facebook
Twitter
LinkedIn
RSS