Brendovi

Pokrenuta istraga u Americi protiv kompanije koja je napravila ChatGPT

Američka Federalna komisija za trgovinu FTC pokrenula je opsežnu istragu kompanije OpenAI, inače proizvođača ChatGPT-ja, zbog mogućih kršenja zakona o zaštiti potrošača.

 

FTC, prema navodima CNN, istražuje da li je chatbot naneo štetu potrošačima prikupljanjem podataka i objavljivanjem lažnih informacija o pojedincima.

U istražnom zahtevu podnetom ove nedelje na 20 stranica, FTC je zatražio od kompanije za istraživanje i primenu veštačke inteligencije OpenAI da odgovori na desetine zahteva počev od toga od toga na koje načine dobija podatke koje koristi za svoje velike jezičke modele, pa do „kapaciteta ChatGPT da generiše izjave o stvarnim pojedincima koje su lažne, obmanjujuće ili omalovažavajuće“, navodi CNN.

Dokument je prvi objavio Vašington post, a izvor upoznat sa tim potvrdio je njegovu autentičnost za CNN.

Kompanija OpenAI nije odmah odgovorila na zahtev za komentar, dok je FTC odbio da komentariše„, navodi CNN.

Vašington post je naveo da je Federalna komisija za trgovinu otvorila opsežnu istragu o kompaniji OpenAI-u, istražujući da li je proizvođač popularnog ChatGPT bota prekršio zakone o zaštiti potrošača dovodeći u rizik lične podatke i reputaciju građana.

Državna agencija je ove nedelje poslala kompaniji iz San Franciska zahtev na 20 stranica za dostavljanjem podataka o tome na koji način se kompanija bavi rizicima u vezi sa svojim modelima veštačke inteligencije„, navodi se u dokumentu u koji je Vašington post imao uvid.

Ovo, kako list konstatuje, „predstavlja najmoćniju regulatornu pretnju dosadašnjem poslovanju OpenAI u SAD„, s obzirom da je kompanija krenula „u ofanzivu“ da oblikuje budućnost politika primene veštačke inteligencije na globalnom nivou.

Analitičari su, ukazuje list, nazvali ChatGPT „najbrže rastućom potrošačkom aplikacijom u istoriji“, a njen brz uspeh pokrenuo je trku među kompanijama iz Silicijumske doline oko uvođenja konkurentskih chatbotova.

Izvršni direktor kompanije, Sem Altman, pojavio se kao uticajna figura u debati o regulaciji veštačke inteligencije, svedočeći na Kapitol Hilu, večerajući sa zakonodavcima i sastavši se sa predsednikom Bajdenom i potpredsednikom Harisom„, ukazao je Vašington post.

Ali, sada se, kako se ocenjuje, kompanija suočava sa novim testom u Vašingtonu, gde je FTC izdao višestruka upozorenja da se postojeći zakoni o zaštiti potrošača primenjuju na veštačku inteligenciju, čak i dok se administracija i Kongres bore da definišu nove propise, za koje je već najavljeno da su – mesecima daleko.

 
Izvor: B92

Prijavite se za Advertiser Serbia Daily Newsletter

Kliknite da postavite komentar

You must be logged in to post a comment Login

Postavite

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Više u Brendovi

Baby Food Factory pokreće platformu „Zdrava ishrana od malih nogu“

Advertiser Serbia6. новембар 2025.

Da li ste znali da jedna dobra istraživačka ideja može da vas odvede čak do Tokija?

Advertiser Serbia6. новембар 2025.

Nakit kao ukras, a poluge i kovanice za štednju – Zašto nije svejedno u kom obliku kupujete zlato

Advertiser Serbia6. новембар 2025.

Funkcionalnost i moderan dizajn na jednom mestu – TV polica

Advertiser Serbia6. новембар 2025.

Najvažniji trendovi u finansijskom sektoru

Advertiser Serbia5. новембар 2025.

Coca-Cola opet ima AI generisanu prazničnu reklamu

Advertiser Serbia4. новембар 2025.

EIB Global i Erste Banka Srbija udružuju snage kako bi podstakli socijalnu inkluziju

Advertiser Serbia4. новембар 2025.

Jedanaesta RSNOG konferencija – 13. novembra u Jugoslovenskoj kinoteci

Advertiser Serbia4. новембар 2025.

Otvoren novi salon Forma Ideale u Rakovici

Advertiser Serbia30. октобар 2025.

Sve za enterijer i eksterijer na jednom mestu: Posetite najveći izlog Atlas Concorde pločica u Zagrebu!

Advertiser Serbia30. октобар 2025.

Neprocenjivo je kada svaki trenutak ima smisao

Advertiser Serbia29. октобар 2025.

Sajamski popusti u Simpu

Advertiser Serbia28. октобар 2025.

Kako WTC model poslovnog kluba refediniše globalno umrežavanje

Advertiser Serbia28. октобар 2025.

Premijera kratkog filma koji potpisuje RM iz grupe BTS u saradnji sa kompanijom Samsung, prikazuje radost umetnosti kod kuće uz Samsung Art TV uređaje

Advertiser Serbia28. октобар 2025.

Završen 14. NLB Organic konkurs: Tri miliona dinara za najinovativnije projekte

Advertiser Serbia27. октобар 2025.
×