Ikea je u Francuskoj optužena da je špijunirala zaposlene kroz angažovanje privatnih detektiva, a navodno je bila umešana i policija
Uprava francuske ispostave švedske kompanije IKEA suočena je sa optužbom da su špijunirali mušterije i zaposlene, a da su u tu svrhu angažovali privatne detektive. Navodno je bila umešana i policija.
Kompanija je, kao pravno lice, okrivljena na sudu, zajedno sa još nekoliko bivših zaposlenih koji su bili na visokim pozicijama u kompaniji.
Tužilac tvrdi da je kompanija organizovala „sistem špijunaže“ u različitim segmentima poslovanja.
Među petnaestoro bivših zaposlenih koji su na optuženičkoj klupi našao se i nekadašnji izvršni direktor kompanije Stefan Vanoverbeke, kao i nekoliko bivših menadžera prodavnica.
Za odavanje poverljivih informacija optužena su i četvorica policajaca.
IKEA je prethodno otpustila četvoro visokopozicioniranih zaposlenika i donela nov etički kodeks.
Međutim, i dalje im preti kazna od skoro 3,75 miliona evra.
Optužbe za špijunažu su se prvi put pojavile 2012. godine pošto je jedan zaposleni otkrio novinarima satiričnog magazina Kanar Enšene (Le Canard Enchaîné) deo prepiske kompanije i firme za privatno obezbeđenje.
Iz procurelih mejlova vidi se da je IKEA tražila pristup podacima o zaposlenima i mušterijama u policijskoj bazi, koja sadrži milione imena i ličnih podataka o prestupnicima, žrtvama i svedocima.
Kompaniju su tužila dva sindikata, optužujući je za špijunažu stotina zaposlenih i mušterija.
U okviru tekućeg procesa, sud ispituje period od 2009. do 2012. godine, ali tužilac ističe da je moguće da je IKEA u Francuskoj uvela ovu praksu pre desetak godina.
Žan-Fransoa Pari, bivši direktor Odeljenja za procenu rizika, optužen je da je privatnim detektivima kao da uvid spisak imena lica za koja je zahtevao da se istraže.
Za usluge privatnih detektiva IKEA je izdvojila do 600.000 evra, navodi se u sudskim dokumentima u koje je agencija Frans pres (AFP) imala uvid.
Pari je priznao da je odeljenje na čijem je čelu bilo zaduženo za isplatu privatnih detektiva.
Privatni istražitelji su se bavili i jednom zaposlenom u kompaniji, „koja je bila uzorna radnica, a onda je iznenada krenula da se buni protiv rukovodstva„.
Istraga je pokrenuta zbog „bojazni da bi moglo da dođe do eko-terorizma„, navodi se u mejlovima koje je slao Pari.
Među optužbama koje se stavljaju na teret okrivljenih su nezakonito prikupljanje podataka o ličnosti i odavanje poslovne tajne.
Optuženima preti kazna i do deset godina zatvora.
Izvor: BBC
Prijavite se za Advertiser Serbia Daily Newsletter
Facebook
Twitter
LinkedIn
RSS