Leto je na izmaku. Leto za koje smo očekivali da bude tiho i uglavnom out-of-office. Ipak, Coca Cola, Bambi, Nomad Foods i drugi su se pobrinuli da bude radno i radioničarsko…i hvala im na tome. Sa njima smo tokom leta imali uspešne Design Sprint radionice. Toliko smo bili u projektima da nismo ni shvatili da su u međuvremenu sprintovi napunili tri godine.
Zaista, prošlo je tri godine kako se na advertajzing sceni Srbije izgovorilo “Hajde da organizujemo Design Sprint!”. Tim povodom poželeli smo da napravimo retrospektivu na ovaj proces koji je mnogima olakšavao i ulepšavao poslovanje.
Tradicionalni advertajzing procesi
su unapređeni. Finally!
Na pitanje u kom biznisu se kreativne agencije tradicionalno nalaze, mnogi će reći – business of selling ideas.
Klijenti su tradicionalno ti koji su sa druge, biznis strane – oni koji zadaju izazov, a onda se kreativci povlače i kao neko ko vlada umećem kreativnog razmišljanja dolaze sa neočekivanim, out of the box kreativnim idejnim rešenjima.
Mi u Friday-u smo napravili shift, i to se dobro pokazalo. Umesto da budemo samo u biznisu davanja ideja, za kompleksnije izazove biramo da budemo u biznisu organizovanja procesa kojima se do ideja dolazi. Nakon više od 30 istrčanih Design Sprint radionica u poslednje 3 godine, demonstrirali smo da kreativno razmišljanje i ideje nisu rezervisane samo za kreativne agencije, već klijente uvodimo u kreativni proces i kroz ko-kreaciju zajedno stvaramo nesvakidašnje odgovore na najrazličitije biznis izazove.
Kroz karijeru u većim agencijskim sistemima poput Publicisa i WPP-a kreativni proces nam je oduvek bio prirodan, ideje su nastajale neretko neočekivano, maštarili smo, pratili smo flow i skoro uvek uspešno dolazili do snažnih poruka, slogana, reklama koji se pamte i bilborda za kojim se okreću glave. Ali, nešto nam je nedostajalo i u jednom trenutku smo se zapitali – šta bi se desilo kada bismo klijente uveli u proces kreiranja ideja? Kako bi izgledao kreativni proces kada bi svi bili deo njega od samog početka? Kockice su se sklopile kada smo otkrii Design Sprint kao proces.
Ubrzo se pokazalo da je veća efikasnost kreativnog procesa kroz Design Sprint format. On predstavlja ubrzani proces rada u 5 faza od kojih svaka faza traje po jedan dan (map-sketch-decide-prototype-test). U tih 5 dana, od ponedeljka do petka, agilnim pristupom i posvećenim radom, klijent i agencija zajedno, od redefinisanog problema ili uočene šanse, dolaze do potencijalnog rešenja koje se skicira, a potom i testira. Baš time smo se i vodili kada smo sebi dali naziv Friday Finally, jer petak je dan kada klijent konačno može da odahne. Tada svi znamo da smo na pravom putu i da je inicijalni izazov pretočen u konkretna rešenja i plan aktivnosti.
3 godine i 30 Design Sprintova
kasnije – šta smo naučili?
⇒ Hibridni model Design Sprinta je naša prednost!
Iako je izvorno dizajn sprint korišćen za proizvodne inovacije i validaciju biznis ideja, njegova primena u advertajzingu sasvim je logična. Doduše, radionice koje organizujemo nisu metodološki prepisane iz knjige “Design Sprint” Jake-a Knappa. U pitanju je nama svojevrstan hibrid design-thinking alata i kreativnih tehnika koje su ljudi iz Friday-a prikupljali godinama radeći na kreativnim kampanjama, prisustvujući edukacijama i konferencijama. U tom skupu alata za kreativno rešavanje problema i advertising creative thinking patterns nastaje savršeni tool mix koji će poslužiti da se odgovori na svaki postavljeni izazov. To smo dokazali prilikom rada sa najjačim brendovima i kompanijama našeg tržišta.
⇒ Design Sprint pruža opipljive outpute i brzu implementaciju
Neki sprintovi su organizovani u Skoplju, neki u Zrenjaninu, neki u Subotici, a neki u našem velikom i atraktivnom office-u. Nisu svi trajali isto, a nisu ni svi zadaci bili identični. Baš naprotiv, svaka radionica je imala drugačiju agendu i fokus. Ali ono što im je zajedničko jeste da bez obzira da li je u pitanju bio Brend Sprint, Komunikacijski ili Service Design Sprint, rezultat nije izostao. Infostud Grupi sprint je doneo rebranding kampanju, novo ime Inspira i svež vizuelni identitet. Lansirane su nove komunikacione platforme poput Jaffa Donuts “Nije Krofna” ili Rosa “Od prvog koraka, do prve pobede”. Oživela je internet prodavnica za telefone Fonly, pokrenuta je Asocijacija Srpskih Arhitektonskih Praksi ASAP, i još puno toga lepog proizašlo je iz Design Sprint radionica.
⇒ Pitchevi su konačno dobili alternativu
Mi dolazimo iz kreativnih agencija. I individualno, i kao tim, bili smo na mnogo pitcheva. Od nekih se još nismo naspavali. Mi verujemo da bi nam svima posao bio lakši i lepši da su Design Sprintovi postojali i ranije. Pitch proces već dugi niz godina iziskuje puno problema, i klijentima i agencijama, te je kao takav zaslužio update. Jasno je da je cela stvar izuzetno kompleksna jer pitch kod svakog učesnika nameće puno dilema i nesigurnosti. Mi svoju ulogu vidimo u trenucima kada kompanija odlučuje da kreira zadatak za potencijalni pitch. Ako se stvari u tom trenutku postave ispravno, mnogih dilema i iteracija kasnije neće biti. To je trenutak u kom marketing tim treba da okupi bliske saradnike s kojima će putem zajedničkih radionica i brainstorminga jasno definisati šta je zadatak, koja je vrednost koja se nudi, kome se nudi, da li je nužno rešenje komunikacijsko i ako jeste, koji vid komunikacije je rešenje. Design Sprint je idealan format za taj momentum. On daje strateški temelj za dalju kreativnu razradu bez obzira da li će je razvijati Friday ili neka druga kreativna agencija.
Na ovom tekstu radili su Milica, Jovana i Đorđe koje ćete upoznati na svojim Design Sprint radionicama. Ispričaće vam tada puno više od ovoga. I ne samo vama, već i ekipi Advertiser Serbia za neki od narednih članaka.
Autori članka:
Milica Radović – Partner & Creative Strategist
Jovana Daljević – Design Sprint Lead
Đorđe Janković – Managing Partner & Creative Director
Prijavite se za Advertiser Serbia Daily Newsletter
Facebook
Twitter
LinkedIn
RSS