
ZAGREB – U Hrvatskoj više od 90 posto građana poseduje barem jednu platnu karticu, a njih 45 posto kartice koristi za svakodnevnu kupovinu i to najviše za odeću i obuću te za plaćanje goriva, hrane i pića, a sve češće i za internet kupovinu, što kao i mobilno plaćanje SMS-om znatno raste u odnosu na lani
Pokazuje to najnovije MasterIndex istraživanje kompanije MasterCard sprovedeno u maju ove godine u saradnji s GfK centrom za istraživanje tržišta na uzorku od hiljadu korisnika bankarskih usluga od 18 do 55 godina starosti.
Od ukupnih 92 posto ispitanika, koji poseduje barem jednu platnu karticu, njih 86 posto ima debitnu karticu, koje najviše ili 42 posto ispitanika koriste za plaćanja iznad 100 kuna, dok iznose manje od toga plaćaju najviše gotovinom.
Njih 46 posto kartice koriste za plaćanje na rate, a sve ih je više koji ih koriste i za internet kupovinu, što prema istraživanju, raste te to sada povremeno čini 81 posto, dok je u oktobru prošle godine takvih bilo 76 posto.
Od onih koji kupuju na internetu 28 posto to čine bar jednom nedeljno ili do dva puta mesečno, pri čemu se najviše kupuje odeća, obuća i modni dodaci (60 posto) te elektronika (gotovo 50 posto), a najviše ispitanika u istraživanju ili 71 posto kao najčešći razlog takve kupovine navodi povoljne cene i popuste.
Za njih nešto malo više od 50 posto prednost internet kupovine je što ne moraju da idu u trgovinu te da to mogu činiti 24 sata dnevno, a 30 posto svih korisnika kartica povećalo je svoju internet kupovinu nakon pristupanja Hrvatske EU nakon čega su i za hrvatske kupce ukinuti carinski nameti te omogućena lakša isporuka.
Istraživanje je pokazalo i da se u zadnjih godinu dana povećala svest o beskontaktnim plaćanjima, sa 63 posto u maju prošle godine, na 90 posto u istom mesecu ove godine. Korišćenje beskontaktnih plaćanja povećalo se s 15 posto u maju 2014. na 35 posto u istom mesecu ove godine.
Istovremeno raste i mobilno plaćanje, među kojima je najpopularnije ono SMS-om, što koristi 80 posto ispitanika, dok ih putem mobilnih telefona račun proverava njih 50 posto, naspram njih 48 posto iz oktobra prošle godine.
Izvor: poslovni.hr
Facebook
Twitter
LinkedIn
RSS