Sjedinjene Američke Države potvrdile su da su konačno spremne da posle 20 godina ustupe kontrolu nad sistemom imenovanja na internetu
Sistem imenovanja domena (Domain Naming System, DNS) povezuje internet adrese s odgovarajućim serverima i bez njega bi umesto običnih reči i skraćenica za sajtove morao da se piše niz brojeva poput „194.66.82.10“.
Sticajem okolnosti SAD su oduvek imale zadnju reč kada je u pitanju ovaj sistem, ali ne zadugo, piše BBC.
SAD će upravljanje u potpunosti predati neprofitnoj organizaciji Internet korporaciji za dodeljene nazive i brojeve (Internet Corporation for Assigned Names and Numbers – ICANN).
Uslovi o ovoj predaji dogovoreni su 2014, ali do danas SAD nisu bile zadovoljne spremnošću ICANN-a za preuzimanje te kontrole.
ICANN bi trebalo da dobije „ključeve kraljevstva“, kako navode neki stručnjaci, 1. oktobra 2016. godine. Tada će SAD izgubiti glavnu reč, mada će sedište ICANN-a ostati u Los Anđelesu, u Kaliforniji.
Kada se ta primopredaja bude dogodila, korisnici interneta neće primetiti razliku, uglavnom zbog toga što je ICANN taj posao radio godinama.
Ovaj potez su neki američki političari kritikovali tvrdeći da bi se time „otvorila vrata“ Kini ili Rusiji da se mešaju u sistem koji su SAD oduvek „čuvale“.
Da li su ti strahovi opravdani ili ne zavisi uglavnom od uverenja da ICANN može da obavi posao.
ICANN je osnovan 1998. godine s ciljem da ta korporacija na sebe preuzme posao dodeljivanja veb adresa. Do tada je taj posao radio jedan čovek Džon Postel, „bog interneta“, koji je umro ubrzo po formiranju ICANN-a.
„Novi“ ICANN će od oktobra postati organizacija koja će odgovarati brojnim zainteresovanim stranama koje žele da odlučuju o pitanja u vezi sa internetom, uključujući države, kompanije ili grupe koje obezbeđuju tehničku ekspertizu.
Izvor: Beta
Prijavite se za Advertiser Serbia Daily Newsletter
Facebook
Twitter
LinkedIn
RSS