Plasman robe u veće trgovinske lance u našoj zemlji za proizvođače i distributere je ogroman trošak. Usluga košta bar milion dinara, ali nema žalbi
ČAK i kada ima vrhunsku robu, proizvođač u Srbiji ima problem da je proda. Ne samo zbog besparice potrošača, već i zbog toga što na putu do rafa ima mnogo prepreka. Javna je tajna da proizvođači i distributeri koji žele da se njihov proizvod nađe na policama većih trgovinskih lanaca u Srbiji, moraju debelo da plate za takozvani ulaz. Ta usluga košta najmanje milion dinara, ali o tome proizvođači ne žele javno da pričaju, u strahu da će potpuno izgubiti svoje mesto na tržištu.
– Bio sam zapanjen kada sam otišao u jednu poznatu trgovinu i kada su mi tražili da za „ulaz“ platim milion dinara. Morao sam to da uradim, jer drugačije moj proizvod ne bi našao put do ciljanog kupca – ispričao nam je poznati privrednik, koji je želeo da ostane anoniman.
Slična sudbina zadesila je i Radojka Milinkovića, vlasnika fabrike za flaširanje vode „Kristalna polja“ u Tometinom Polju, u opštini Gornji Milanovac. Nakon dugogodišnjih prepreka, jer je čak četiri godine zbog silne papirologije čekao dozvolu za rad fabrike, zadesio ga je još veći i razočaravajući problem. Kako veli, traženo mu je da plati dva miliona dinara da bi se njegova voda našla u prodajnim objektima većeg trgovinskog lanca.
– Ne želim da pričam o tome, jer to svi znaju, a niko ništa ne preduzima. Nije to slučaj samo sa mnom, već sa svim proizvođačima – kazao nam je Milinković. – Pričao sam ovo i na sastancima u Privrednoj komori i opet ništa, te zato više i neću da idem na sastanke, niti ću se kome žaliti. Nikome ništa neću da platim, jer ne želim da završim u dugovima kao mnogi. Gledaću da vodu izvezem u inostranstvo, a ako to ne budem uspeo, staviću katanac na fabriku. Ništa mi drugo ne preostaje… Ova voda nema natrijuma a ima puno magnezijuma, pa se može koristiti i u terapijske svrhe. Ako krene izvoz, voda iz Tometinog Polja lečiće, međutim, inostrane, ali ne i domaće potrošače.
Koliko će proizvođač morati da izdvoji da bi se njegova roba našla na rafu zavisi od firme, atraktivnosti proizvoda, veličine trgovinskog lanca, položaja u radnji koju proizvođač želi…
NAKNADA ZA „ULISTAVANjE“
– U komercijalnim ugovorima postoji „ulistavanje“, kao naknada koju proizvođači-distributeri plaćaju prilikom uvođenja novog proizvoda u ponudu u supermarketima – kaže za „Novosti“ Gordana Hašimbegović, sekretar Udruženja za trgovinu Privredne komore Srbije. – Ovo nije „nova informacija“, već praksa od dolaska stranih trgovinskih lanaca, već desetak godina. To su preuzeli i drugi trgovinski lanci koji imaju jaku pregovaračku snagu. To je uobičajena praksa kod svih trgovinskih lanaca, čime se regulišu pravni odnosi između trgovine i proizvođača.
Facebook
Twitter
LinkedIn
RSS