Mediji

Autor Igre prestola tuži OpenAI, vlasnika ChatGPT-a

Mediji

Američki autori Džordž R. R. Martin, poznat po seriji romana epske fantastike „Pesma leda i vatre“, koju je HBO adaptirao u seriju „Igra prestola“, i pisac Džon Grišam tuže OpenAI, vlasnika ChatGPT-a, zbog tvrdnji da su njihova autorska prava prekršena kako bi se obučio njihov jezički model veštačke inteligencije.

 

ChatGPT i drugi veliki jezički modeli veštačke inteligencije (large language models- LLMs) „uče“ analizirajući ogromnu količinu podataka koji se najčešće dobijaju sa interneta.

U tužbi se tvrdi da su knjige autora korišćene bez njihove dozvole kako bi se ChatGPT učinio „pametnijim“.

Iz kompanije OpenAI saopštavaju da poštuju prava autora i da veruju da „će i oni imati koristi od tehnologije VI“.

Drugi istaknuti autori koji su se priključili tužbi su i Džonatan Franzen, Džodi Pikolt i Džordž Sonders.

Slučaj je federalnom sudu na Menhetnu u Njujorku podnelo Udruženje autora, pravni zastupnik imenovanih autora.

Prema podnesku, optužuju OpenAI za „sistematsku krađu ogromnih razmera“.

Tužba sledi sličan pravni postupak koji je pokrenula komičarka Sara Silverman u julu, kao i otvoreno pismo koje su istog meseca potpisali autori Margaret Atvud i Filip Pulman u kojem su pozvale kompanije koji prave modele veštačke inteligencije da im nadoknade korišćenje njihovog dela.

Portparol OpenAI je rekao: „Vodimo produktivne razgovore sa brojnim autorima širom sveta, uključujući Udruženje autora, i nastojimo da razvijemo poverenje i otklonimo njihovu zabrinutost u vezi sa veštačkom inteligencijom.“

Optimisti smo i nadamo se da ćemo nastaviti da pronalazimo uzajamno korisne oblike saradnje.“

U predmetu se tvrdi da je veliki jezički model uzimao podatke iz knjiga zaštićenih autorskim pravima bez dozvole autora.

Tužba takođe ukazuje i na širu zabrinutost u medijskoj industriji – da ova vrsta tehnologije „izmešta sadržaje čiji su autori ljudi“.

Patrik Guld, docent na Pravnom fakultetu Univerziteta Siti, rekao je za BBC news da, iako saoseća sa autorima koji stoje iza tužbe, veruje da je malo verovatno da će uspeti. Napominje da će pre svega morati da da dokažu da je ChatGPT kopirao i duplirao njihov rad.

Oni zapravo nisu zabrinuti za autorska prava, ono što ih brine je da je veštačka inteligencija ubica posla“, rekao je on, poredeći zabrinutost sa onom zbog koje scenaristi trenutno protestuju u Holivudu.

Kada govorimo o automatizaciji veštačke inteligencije i zameni ljudskog rada, to jednostavno nije nešto što bi autorska prava trebalo da isprave.“

Ono što treba da uradimo je da idemo u parlament i Kongres i razgovaramo o tome kako će veštačka inteligencija zameniti kreativne umetnosti i šta treba da uradimo u vezi s tim u budućnosti“, smatra Guld.

Slučaj je poslednji u dugom nizu pritužbi protiv programa takozvane generativne veštačke inteligencije – to jest, veštačke inteligencije koja može da kreira sadržaj na osnovu tekstualnih upita.

Nijedna od ovih tužbi još nije rešena.

 
Izvor: RTS

Prijavite se za Advertiser Serbia Daily Newsletter

Kliknite da postavite komentar

You must be logged in to post a comment Login

Postavite

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Više u Mediji

Rekordan broj pravih kupaca i velikih kompanija na NEM Dubrovnik 2025

Advertiser Serbia21. април 2025.

Total TV u potpunosti preuzeo Telekom Srbija

Advertiser Serbia16. април 2025.

Rekordan broj pravih kupaca i velikih kompanija na NEM Dubrovnik 2025

Advertiser Serbia16. април 2025.

Nedeljni film na FilmBox Premium kanalu: „Otac“, potresna drama o demenciji koja je Entoniju Hopkinsu donela Oskara

Advertiser Serbia16. април 2025.

Ne propusti u maju na SkyShowtime platformi

Advertiser Serbia15. април 2025.

A1 „ostavio“ 3G mrežu u muzeju telekomunikacija

Advertiser Serbia14. април 2025.

„Za Oliviju“, neispričana priča o ljubavi i gubitku Roalda Dala, premijerno na kanalu FilmBox Stars

Advertiser Serbia10. април 2025.

Total TV postaje deo Telekoma Srbija – šta to znači za postojeće korisnike?

Advertiser Serbia3. април 2025.

Dolf Lundgren u borbi za opstanak bioskopa u filmu „Obračun“ na FilmBox Premium kanalu

Advertiser Serbia3. април 2025.

SBB zvanično postao deo e& i PPF Telecom Grupe

Advertiser Serbia2. април 2025.

Drevni Rim opet u punom sjaju od 16. maja, film Gladijator II biće dostupan za strimovanje ekskluzivno na SkyShowtime platformi

Advertiser Serbia26. март 2025.

Ne propusti u aprilu na SkyShowtime platformi

Advertiser Serbia25. март 2025.

Zašto Srbi vole turske serije? Šta gledati na DIZI kanalu u 2025. godini

Advertiser Serbia24. март 2025.

Od psiholoških trilera, dokumentaraca do dirljivih drama – najbolji sadržaj je na dohvat ruke

Advertiser Serbia24. март 2025.

NEM Dubrovnik 2025. i ove godine okuplja prestižne kupce i izlagače TV sadržaja

Advertiser Serbia13. март 2025.