Na svetu trenutno ne postoji interesantnija kompanija od Xiaomija. Za manje od pet godina Xiaomi je od startapa postao globalni igrač na tržištu smartfona i realna pretnja za najveće tehnološke kompanije.
Analitičari Xiaomi najčešće upoređuju sa Eplom. Njegovi proizvodi pokrivaju i najjeftinije i najskuplje segmente tržišta, a planira i ozbiljno širenje van granica Azije.
Međutim, u pitanju je i dalje kompanija o kojoj znamo jako malo.
Šta je Xiaomi?
Xiaomi je kompanija sa sedištem u Pekingu koja se primarno bavi proizvodnjom pametnih telefona.
Šta su najpoznatiji proizvodi kompanije?
Mi Note je trenutno Xiaomijev premijum telefon. Fablet sa ekranom od 5.7 inča predstavljen je prošle nedelje i smatra se odgovorom na Eplov Ajfon 6 sa cenom od 530 dolara. Izvršni direktor kompanije Lei Jun, koga mnogi porede sa Stivom Džobsom zbog svog izgleda i nastupa na prezentacijama proizvoda, navodno je tokom prezentacije modela Mi Note napravio brojne osvrte i poređenja između dva uređaja.
Sa druge strane, Redmi 2 je najjeftiniji pametni telefon kompanije i prodaje se po ceni od 113 dolara.
Zašto uopšte želim da razmišljam o kineskom proizvođaču telefona?
Meteorski rast kompanije ju je za svega par godina odveo od startapa do ozbiljnog konkurenta na tržištu pametnih telefona od kog zaziru čak i najveći igrači poput Epla i Samsunga. Za dobar deo ovog munjevitog uspona zaslužno je i kinesko tržište koje je velikom brzinom usvojilo smartfone.
Ukoliko Xiaomi nastavi da beleži ovaj rast u Kini i drugim tržištima u razvoju, vrlo brzo bi mogao da postane ozbiljan rival Eplu s obzirom na to da njegovi telefoni uglavnom jako brzo rasprodaju odmah po izlasku u prodaju, a redovi vernih mušterija mogu se bez problema uporediti sa onima koji se mogu videti tokom predstavljanja Ajfona.
Odakle se Xiaomi pojavio?
Xiaomi je osnovan u junu 2010. godine od strane osam partnera među kojima se nalazi i proizvođač čipova Qualcomm, kao i Temasek Holding – investiciona kompanija u vlasništvu kineske vlade.
Prvi proizvod kompanije bio je Android softver, a prvi telefon – Xiaomi Mi 1 – predstavljen je u avgustu 2016.
Nakon toga usledio je rast kompanije. Xioami je u 2015. godini prodao 61 milion uređaja, što je skoro tri puta više nego godinu pre. Na kraju prošle godine Xioami je dobio milijardu dolara u investicijama što je vrednost kompanije podiglo na neverovatnih 45 milijardi dolara.
Koliko je Xiaomi zaista velika kompanija?
Njegova vrednost procenjena je na između 40 i 50 milijardi dolara. Xioami je u 2014. godine ostvario prihod od 12 milijardi dolara. To je i dalje mala cifra u odnosu na Epl koji je ostvario zaradu od skoro 183 milijarde dolara, dok je Samsung zaradio 200 milijardi.
Da li mogu da kupim neki Xiaomi telefon?
Ne baš. Moraće da prođe još nekoliko godina pre nego što kompanija dođe do najbogatijih tržišta kao što su Evropa i Amerika.
Xiaomi je trenutno fokusiran na tržišta u razvoju koja trenutno nisu prezasićena ponudom pametnih telefona.
Kontroverze
Pričamo o tehnološkom tržištu koje je isprepletano kontroverzama.
Xiaomi su brojne kompanije optužile da narušava njihove patente. Kompanija ima jako tanak patentni portfolio, i to je jedna od ključnih briga analitičara pošto smatraju da bi manjak patenata mogao da uspori kompanijin rast i proboj na razvijena tržišta.
A mnogi analitičari takođe smatraju da je samo pitanje vremena kada će se Xiaomi naći naspram Epla u sudnici. Za mnoge, taj trenutak bi mogao da bude i pokazatelj uspeha kompanije jer je uspela da skrene pažnju jednog tehnološkog giganta kao što je Epl na sebe.
Facebook
Twitter
LinkedIn
RSS