Tokom Olimpijade prošle godine imali smo priliku da pogledamo utakmice iz svakog ugla, dok NBA sve češće „okuplja“ fanove svojih klubova na VR stadionu
Kupci nekretnina sada se lakše odlučuju za kupovinu kada virtuelno prošetaju stanom za koji su zainteresovani. CNN je otvorio VR poglavlje u izveštavanju, pa tako možemo da budemo u prvim redovima nekih demonstracija ili na otvaranju nekog događaja kulture putem CNNVR.
Od medicine do biznisa
Uređaji za virtuelnu stvarnost ulaze polako u sve industrije od sporta i medicine do nekretnina. Vojna industrija uveliko koristi prednost virtuelne stvarnosti, a snižavanjem cene ove tehnologije očekuje se sve brža implementacija VR u simulaciji novih proizvoda, smatra osnivač firme VR ALL ART Vitomir Jevremović.
– Kako to u praksi izgleda? Na primer, kompanija koja proizvodi naoružanje može da pokaže novu opremu i simulira njene efekte, a njeni potencijalni korisnici će imati osećaj kao da su je zaista isprobali, iako je možda napravljen samo prototip – objašnjava Jevremović.
Prema rečima našeg sagovornika, čini se da najveći pomak, ali i efekti na naše živote očekuju u medicini. Nijedna grana biznisa neće ostati imuna na VR groznicu koja se širi posebno u delu prezentacije proizvoda. Kupci više neće morati da odlaze na sajmove ili u prodajne salone da bi isprobali novi model automobila. Iako je stan još u izgradnji, kupac nekretnina može da ima osećaj da sedi na kauču u kompletno opremljenom domu. Još jedna plodna oblast za VR tehnologiju je i edukacija, zato što već sada kroz interakcije na svim nivoima obrazovanja profesori mogu da kreiraju čitav virtuelni svet od astronomije do biologije.
Virtuelni kustosi osvajaju muzeje
Umetnost postaje najizazovniji teren za ulazak novog igrača kakav je VR. Posle 3D filmova, ova tehnologija je sledeća velika stvar u sedmoj umetnosti. Iako je obično filmska umetnost otvorenija za nove tehnologije, čini se da sve više muzeja i galerija u svetu pokušava da prevaziđe svoj skepticizam i uvede VR na velika vrata. Google je sarađivao sa brojnim muzejima kao što su londonska Dulwich Picture Gallery, BOZAR u Briselu i Museu de Arte Moderna u Rio de Žaneiru, kako bi njihove postavke “pretočili” u 3D slike, a nije mali broj kulturnih ustanova koje imaju svoje virtuelne aplikacije.
Prošla godina je bila godina implementacije VR u umetnosti i u Srbiji, a tim Vitomira Jevremovića je osmislio i kreirao projekat virtuelne izložbe “Doživi Teslu” u Muzeju Nikole Tesle u Beogradu.
Beogradski umetnici spremni na izazove
Aleksandra Vuković, Milan Marković i Dušan Zlokolica, zajedno sa VR ALL ART timom trenutno rade na prvoj VR umetničkoj izložbi u Srbiji koja će trajati od 28. novembra do 2. decembra u Kući kralja Petra I u Beogradu. Tako beogradska umetnička scena pokazuje da je spremna na izazove današnjice i smelo koketira sa novim tehnologijama ne zaboravljajući tradicionalne načine izlaganja.
– Izložba „Fidelium“ spaja tradicionalni i moderni način predstavljanja umetničkih dela. Pored izlaganja dela umetnika u realnom prostoru, prvi put u Srbiji posetioci će imati priliku da ceo umetnički opus ovih mladih stvaralaca pogledaju u virtuelnoj realnosti uz pomoć VR uređaja – najavljuje Marković.
Una Nikolić
U neograničenom, virtuelnom prostoru umetnici će imati svoje individualne izložbe, a posebno je interesantno to što će virtuelna umetnička dela posetioci moći da ponesu kući zahvaljujući tehnologiji proširene stvarnosti koja je implementirana u VR ALL ART mobilnoj aplikaciji (Augmented Reality). Uz pomoć aplikacije i QR kodova koje će dobiti na otvaranju izložbe posetioci će moći da provere koje je pravo mesto za umetninu u prostoru kod kuće ili na poslu. Na taj način umetnost približavamo savremenim tendencijama tržišta i navikama potrošača.
Stefanija Mihajlović
Da li će VR zaživeti i u svakodnevnoj upotrebi ili ćemo imati neke nove uređaje koji će da spojiti obe realnosti, ostaje da vidimo. S obzirom na to da je radiju trebalo 50 godina da postane ljudska svakodnevica, televiziji 30, računarima 15, internetu 10, pametnim telefonima 5 godina, za VR uređaje stručnjaci procenjuju da su dovoljne 3 godine – odbrojavanje je počelo.
Autor teksta: Aleksandra Vuković
Prijavite se za Advertiser Serbia Daily Newsletter
Facebook
Twitter
LinkedIn
RSS