Dok se to čeka, skopski list Dnevnik nastavlja analizu zakonskih sankcija koje bi mogle da zadese Zaeva za skrivanje strane tajne službe koja protivzakonito deluje na teritoriji Makedonije – jedna do deset godina zatvora.
Američka ambasada u Skoplju zatražila je od Državnog tužilaštva objašnjenje za objavljeno upozorenje medijima da je „objavljivanje materijala koji mogu da postanu predmet budućeg krivičnog postupka zabranjen i kažnjiv“, odnosno da odgovori kako novinari da znaju kada su te kažnjive okolnosti nastale i nije li ovo upozorenje zabrana slobodnim medijima, kao stubu demokratskog društva, da razotkrivaju zloupotrebe i vlasti.
Sem javnog servisa (Makedonske televizije), svi mediji u Makedoniji su u privatnom vlasništvu. Koje je, kao i u Srbiji, često netransparentno te se zvaničnim podacima o vlasnicima često ne veruje.
Prema tvrdnji Danasovih sagovornika tri najvažnije novine u Skoplju – Utrinski vesnik, Dnevnik i Vest – u vlasništvu su Media Print Macedonia, kompanije koja je u krajnjem vlasništvu beogradskog biznismena Veselina Jevrosimovića, bivšeg makedonskog ministra inostranih poslova i u vreme SFRJ portparola Ministarstva inostranih poslova Srđana Kerima i makedonskog tajkuna Orce Kamčeva. Ove su novine ranije pripadale nemačkoj firmi WAZ.
Jevrosimović je, tvrde i javno dostupne analize medijske scene u Makedoniji, 2013. kupio i Alfa TV u Skoplju od jednog od najbogatijih Makedonaca Šterjo Nakova navodno za sumu od 150.000 evra, koja je budila veliku sumnju opozicionih medijskih posmatrača. Nadležne makedonske službe su, međutim, utvrdile da je sve u redu.
Najčešće pominjana makedonska televizija, TV Sitel, u vlasništvu je porodice Ljubisava Ivanova Zinga, šefa Socijalističke partije Makedonije, poslanika i člana vladajuće koalicije. Ta se televizija konstantno optužuje da uživa veliku finansijsku podršku vlade. Zingo je vlasništvo nad tom televizijom preneo na sina Gorana Ivanovskog.
Vlasnik Kanala 5TV bio je takođe poznati makedonski političar, bivši ministar i funkcioner vladajuće VMRO-DPMNE Boris Stoimenov. On je vlasništvo najpre preneo na sina Emila Stoimenova, a onda je ovaj prodao tu televiziju Vanji Gavrilovski, koja navodno ima zajedničku firmu u ofšor zoni Panama sa drugim sinom Stoimenova Marijanom.
Najstarija privatna televizija u Skoplju je Telma televizija i ona je u vlasništvu Makpetrola, koji je akiconarsko društvo.
Profesor Ljubomir Frčkovski tvrdi da su svi ovi mediji pod kontrolom makedonske vlade i da opozicionih medija praktično nema. “Postoje dva portala, Libertas i Plus info, koji su dobri i od kojih živimo, jedna slobodna novina Sloboden pečat odnosno Slobodna štampa, jedan nedeljnik – Fokus i jedna televizija TV 24 vesti“, kaže Frčkoski za Danas.
Dragan Pavlović, glavni urednik televizije Sitel, kategorično odbacuje tvrdnje Frčkoskog da vlast kontroliše većinu medija: „Ma, jok. Mediji su skupe igračke, posebno televizija. Televizija košta između 10 i 20 miliona evra, onaj ko medije kontroliše je tržište. Normalno da svi koji drže televiziju su bogati ljudi. Drugo je kad imaš novine, novine sa par stotina hiljada evra otvoriš, u Makedoniji možeš da radiš sa godišnjim budžetom od milion evra, tu sam i ja vlasnik u nekim novinama, a televizija ne može bez 10-15 miliona“.
Profesor Frčkovski spominje zatvaranje opozicione A1 televizije (od koje je navodno nastala TV 24 vesti) kao vododelnicu od koje se može pratiti „razvoj jedne faktički autoritarne vlasti“, dok Pavlović za gotovo identično ponašanje prema medijima optužuje opoziciju.
Opozicije kakve „nema nigde“
“U Makedoniji imate opoziciju koja štrajkuje, protestuje, preti javno novinarima hapšenjem, ubistvom. Dođe pred televiziju Sitel 2000 ljudi, bacaju kamenje. Tako nešto vi već godinama nemate u Srbiji, čak ni za vreme Miloševića ja se ne sećam da je bilo da politička partija sa političkim liderom i transparentima dođe ispred privatnog medija i pljuje, kaže hapsićemo vas, zapalićemo vas. To nema nigde“, kaže Dragan Pavlović.
Autor: Ruža Ćirković, Danas
Facebook
Twitter
LinkedIn
RSS