
BEOGRAD – U prvom delu Re-set samita posvećenog ekonomiji „Regionalizacija – jačanje ekonomije regiona“, u organizaciji Adria Media Groupa i u strateškom partnerstvu s Privrednom komorom Srbije, učestvovali su najviši predstavnici domaćih i regionalnih institucija i kompanija, kao i eksperti u svojim oblastima
Glavni zaključak ove prve digitalne serije, koja je organizovana u dva panela, jeste da je za formiranje zajedničkog tržišta ključna politička podrška, te da su ulaganja u infrastrukturu poboljšala rejting Srbije.
Generalni sekretar Komorskog investicionog foruma ZB6 Safet Grdžaliju naveo je da region bez saradnje nema perspektivu i dodao da put ka EU treba da se gleda iz ekonomske perspektive. On je na prvom panelu WB6 – ZAJEDNIČKO REGIONALNO TRŽIŠTE, koji je moderirao savetnik predsednika PKS Nenad Đurđević, istakao da dijalog mora da bude najjače oružje za razbijanje svih barijera na zapadnom Balkanu, u čemu je potrebna pomoć političkog establišmenta.
Amar Jajetović, trejd menadžer „Sarajevskog kiseljaka“, smatra da je standardizacija veliki izazov i da ćemo je teško prevazići bez podrške političkog sektora, a među probleme je svrstao i sivu ekonomiju, komplikovane procedure, ali i iseljavanje stanovništva.
Menadžer komunikacija „Nelta“ Marko Milanković je kao najveći izazov naveo usaglašavanje dokumentacija. Kako je rekao, bilo bi lepo da možemo da vozimo robu širom zapadnog Balkana bez zaustavljanja i da više ne gledamo kilometarske kolone kamiona na granicama.
Mihailo Vesović, direktor Sektora za strateške analize, usluge i internacionalizaciju
PKS, naglasio je da poslovanje u regionu mora da bude što brže, što jednostavnije i što jeftinije, a kao konačan cilj vidi ne regionalno tržište, već zajednički nastup na evropskom tržištu.
Drugi panel “Infrastrukturna povezanost s regionom” moderirao je Toplica Spasojević, predsednik „ITM Sistema“, i naglasio da su ulaganja u infrastrukturu dramatično poboljšala poziciju Srbije na Duing listi i da je to ključ razvoja svake ekonomije.
Šefica regionalne kancelarije Evropske investicione banke (EIB) za zapadni Balkan Dubravka Negre je rekla da su, zahvaljujući investicijama EIB, izgrađeni i rekonstruisani kilometri puteva u Srbiji i da su sačuvane hiljade radnih mesta. Ona je navela da je EIB do sada uložio 250 miliona evra u zdravstveni sektor, 275 miliona u obrazovni sektor, a u transportni čak 2,3 milijarde evra.
Milan Maksimović, izvršni direktor „Infrastruktura železnice Srbije“, istakao je da je
plan da se u narednih pet godina investira sedam milijardi u obnovu i izgradnju pruga i objekata. U planu je, prema njegovim rečima, i izgradnja brze pruge Beograd-Niš i do granice sa Severnom Makedonijom.
Direktor Sektora za izgradnju „Koridora Srbije“ Aleksandar Senić ukazao je na značaj završetka Koridora 10. Kako je rekao, tamo gde se gradi infrastruktura niču fabrike i menja se poslovni ambijent, a istovremeno uzlet beleže ugostiteljstvo i hotelijerstvo.
Slavoljub Tubić, pomoćnik v. d. direktora JP „Putevi Srbije“, naglasio je da projekti
stižu na vreme i da se eksproprijacija ubrzava. Lokalni putevi su, prema njegovim rečima, veoma važni za razvoj regionalnog tržišta.
Direktor „Strabaga“ Dragan Ršumović je naglasio da će velike investicije proći i da nakon toga „neće ostati znanje u Srbiji“, jer naši inženjeri uglavnom rade manje poslove za strane kompanije koje nakon okončanja projekta odu iz zemlje.
Kompletnu konferenciju možete detaljno pogledati na: re-set-summit.adriamediagroup.com/agenda/re-set-ekonomija/regionalizacijajacanje-ekonomije-regiona.
Re-set summit će cele nedelje, od 16. do 20. novembra biti posvećen ekonomiji, a u utorak, 17. novembra na linku re-set-summit.adriamediagroup.com/ možete uživo pratiti drugu konferenciju online konferenciju pod nazivom „Zelena ekonomija – podizanje vrednosti tržišta Srbije“.
Prijavite se za Advertiser Serbia Daily Newsletter
Facebook
Twitter
LinkedIn
RSS