BEOGRAD – Više od 1,2 miliona ljudi u Srbiji je prošle godine kupovalo onlajn, što je za 5,0 odsto više nego prethodne godine, odnosno 30 više u poređenju sa 2013, rečeno je na skupu o E-commerce uslugama koji su organizovale UniCredit Bank i kompanija Visa
Uprkos pozitivnim pokazateljima, Srbija je i dalje ispod evropskog proseka, s obzirom na to da više od 57 odsto korisnika interneta u našoj zemlji nikada nije kupovalo, niti naručivalo robu i usluge putem interneta.
To potvrđuje da domaće tržište ima značajan potencijal za razvoj i unapređenje E-commerce usluga, saopštila je danas Unikredit banka
Od ukupne potrošnje putem Visa kartica u Srbiji, onlajn plaćanja čine oko 7,0 odsto, a učesnici skupa su se složili da je realno očekivati značajno viši procenat u budućnosti.
Veliki potencijal je i povećanje potrošnje na domaćim u odnosu na strane onlajn prodavnice, gde srpski kupci realizuju čak 92 procenta svojih kupovina.
Kada je reč o potrošačkim navikama onlajn kupaca u Srbiji, putem interneta se najčešće plaćaju avionske karte (68 odsto) i telekomunikacione usluge (13 odsto).
E-commerce servisi koriste se i za kupovinu u onlajn prodavnicama (8,0 procenata), plaćanje računa (7,0) i različitih usluga (3,0), dok je najmanji procenat onih koji onlajn plaćanja koriste za restorane (1,0 odsto).
„E-commerce je najbrže rastući segment platne industrije, pri čemu kupovina putem mobilnih uređaja beleži vrtoglav rast. U prilog tome govore i predviđanja da će penetracija pametnih uređaja na globalnom nivou dostići 34,2 odsto po stanovniku tokom 2017. godine„, reako je Vladimir Đorđević, generalni direktor kompanije Visa za Jugoistočnu Evropu.
Specijalista za POS&eCommerce Unikredit banke, Marko Rizovski, naveo je da banka još od uvođenja usluge elektronskog plaćanja, u avgustu 2013, kontinuirano radi na edukaciji trgovaca i na prilagođavanju ponude svim segmentima klijenata- od startap firmi do multinacionalnih kompanija, a posebnu pažnju poklanja segmentu bezbednosti onlajn plaćanja, navodi se u saopštenju.
Izvor: Tanjug
Facebook
Twitter
LinkedIn
RSS