Cilj istrage je da se sazna kako ona deluje na fizičko i mentalno stanje mladih i da li ova aplikacija krši zakone o zaštiti potrošača.
Koliko društvene mreže mogu biti opasne za mlade i tinejdžere pokazali su rezultati internog istraživanja Facebook-a koje je u javnost procurelo prošle godine. Ti podaci su se odnosili na Instagram i pokazali su da zbog aktivnosti na toj društvenoj mreži mladi upadaju u velike probleme – od depresije i sticanja negativne slike o sebi i svom telu pa sve do razmišljanja o samoubistvu.
Državni advokati više američkih država sada su pokrenuli istragu protiv trenutno jedne od najpopularnijih društvenih mreža TikTok, a cilj je da saznaju kako ona deluje na fizičko i mentalno stanje mladih i da li krši ova aplikacija zakone o zaštiti potrošača.
Osim problema koje korišćenje TikToka može uzrokovati kod mladih, istragom se želi saznati jesu li i iz te kompanije bili svesni tih problema, pri čemu će se istražitelji posebno fokusirati na tehnike koje TikTok koristi za povećanje dosega i angažmana korisnika te povećanja vremena koje korisnici provode gledavajući sadržaj na toj mreži.
Iz TikTok-a, naravno, kažu da “duboko brinu” za dobrobit svojih korisnika i da cene zabrinutost advokata za sigurnost mladih i tinejdžera koji objavljuju na njihovoj mreži: Radujemo se da pružimo informacija o brojnim zaštitama sigurnosti i privatnosti koje smo implementirali za tinejdžere.
Ista grupa advokata sličnu istragu je pokrenula i protiv Facebook-a, odnosno Mete, a prilikom pokretanja ove istrage objavili su kako, u vreme dok se tinejdžeri bore sa anksioznošću, depresijom i društvenim pritiscima, ne mogu da dopuste da društvene mreže dodatno naštete njihovom mentalnom i fizičkom zdravlju.
Da se klima u SAD-u menja prema većoj zaštiti najmlađih od opasnosti sa interneta i društvenih mreža pokazuje i nedavni govor o stanju nacije predsednika Bidena u kojem je spomenuo i zabranu ciljanog oglašavanja prema mladima na društvenim mrežama.
Izvor: Zimo
Prijavite se za Advertiser Serbia Daily Newsletter
Facebook
Twitter
LinkedIn
RSS