
I ove godine smo razgovarali sa kreativcima vodećih advertajzing agencija o učešću na predstojećem Cannes Lions Festivalu, o ovogodišnjim favoritima i o drugim bitnim pitanjima. Ovoga puta čast je pripala Goranu Ruškucu, Creative Director-u agencije Communis DDB…Razgovor vodio Nenad Danilović
Da li je vaša agencija prijavila svoje radove za ovogodišnji Cannes Lions festival?
– Communis je u prethodnih 365 dana uradio nekoliko komercijalno izuzetno uspešnih projekata. Bilo je i slatkih, veoma kreativnih projekata, ali ipak…moraćemo da razočaramo ekipu u Kanu – više će od nas u narednom periodu profitirati Effie i regionalne smotre nego njihov festival.
Imate li svoje favorite među kampanjama posmatrano na svetskom nivou? Ako imate, navedite te kampanje i dajte svoje obrazloženje zašto u tim kampanjama vidite posebnu vrednost.
– Nemam utisak da postoji kampanja koja će zaseniti konkurenciju kao što je prethodne godine to učinila Tide ads, Trash Isles ili, recimo, Corazon kampanja. Ipak, deluje kao zicer prognoza da će „Viva la vulva“ (Libresse) agencije AMV BBDO i „Dream Crazy“ (Nike) Wieden+Kennedy-ja osvojiti mnogo toga. Meni je lično „Love your haters“ kampanja (Sprite), koju je kreirala agencija Santo Buenos Aires, izuzetno draga. Ima svežu, prodornu globalnu poruku. Eto, to je moj favorit – nije gigant, ali može da napravi veliki rezultat.
Da li je srpska advertajzing industrija sposobna da u većoj meri konkuriše sa komercijalnim projektima za prestižne nagrade Kanskog festivala i na koji način to da ostvari? Smatrate li da ovo treba da bude organizovani cilj ovdašnje reklamne industrije i koliko ovo pitanje uopšte smatrate bitnim?
– Treba shvatiti da naši pohodi na Sveti gral advertajzinga, za ogromnu većinu klijenata, i dalje predstavljaju „egzotičnu rekreaciju“. Klijenti podržavaju takve ambicije dokle god to ne troši i njihovu energiju ili predstavlja zajednički cilj. I nema tu ljutnje, to se mora razumeti kao startna pozicija (na kraju krajeva, postoji i puno klijentskih Gralova koje mi uspešno ne zarezujemo, pa smo kvit).
Ali kada stvari tako postavite, teško je poverovati da komercijalni projekti mogu stići do Kana. Najprostije rečeno, kampanje moraju ispuniti veoma specifične uslove koji nisu kompatibilni sa ciljevima koje bi domaće kompanije stavile na prvo mesto. Zbog toga i jeste slučaj da naše najuspešnije agencije osvajaju Lavove isključivo nekomercijalnim prijektima gde su agencije same sebi i klijent i podizvođač i majka i maćeha.
I tako će još dugo ostati.
Autor: Nenad Danilović
Izvor: Advertiser Serbia
Facebook
Twitter
LinkedIn
RSS