Svaki peti Amerikanac kaže da redovno dobija vesti od influensera – to je jedan od podataka iz novog izveštaja Pew Research Centra.
Izveštaj istražuje uticaj influensera i novinara koji na mrežama objavljuju vesti u Sjedinjenim Američkim Državama (SAD).
Istraživanje je uključilo 500 influensera i novinara koji na Facebooku, Instagramu, TikToku, X-u i YouTubeu objavljuju vesti, od kojih svaki ima najmanje sto hiljada pratilaca.
“News influencers” se najviše nalaze na društvenoj mreži X – njih 85 posto, ali su prisutni i na drugim mrežama, kao što su Instagram ( 50%) i YouTube (44%). Više ih se eksplicitno izjašnjava kao republikanci, konzervativci ili daju podršku Donaldu Trumpu (27%) nego kao demokrate, liberali ili da podržavaju Kamalu Harris (21%). Većina ovih influensera su muškarci (63%), a njih 77 posto nije povezano sa medijima.
Influenseri koji su povezani s medijima manje ističu svoju političku orijentaciju ili se vežu s političkim ili društvenim ciljevima, kao što je na primer isticanje podrške Palestincima ili Ukrajincima ili navođenje da su protiv abortusa na svojim nalozima.
„Oko dve trećine onih koji su radili za novinsku organizaciju (64 posto) ne izražava jasnu političku orijentaciju na svom profilu na društvenim mrežama, objavama, ličnim web stranicama ili medijskom izveštavanju, u poređenju sa 44 posto onih koji nemaju to iskustvo“, navodi se u izveštaju.
Jedna od pet odraslih osoba u SAD-u (21%) kaže da redovno dobija vesti od uticajnih osoba na društvenim mrežama, prema anketi sprovedenoj na uzorku od 10.658 Amerikanaca u leto 2024. Veća je verovatnoća da će mlađi Amerikanci pre dobiti vesti s društvenih mreža, a verovatnije je još i da će vesti pre dobiti od influensera. Oko 40 posto ispitanika mlađih od 30 godina redovno dobija vesti od influensera.
Amerikanci koji često prate “News influencers“ kažu da im je njihov sadržaj koristan i jedinstven. Otprilike 65 posto onih koji redovno dobijaju vesti od influensera reklo je da im oni pomažu da bolje razumeju aktuelne događaje i građanska pitanja, a više od 70 posto je reklo da se vesti koje dobijaju od influensera bar malo razlikuju od vesti koje dobijaju iz drugih izvora. Takođe, 31 posto ispitanika je kazalo da osećaju ličnu vezu sa influenserima.
Ispitanici su kazali da dobijaju razne vrste informacija od influesera koje prate, od osnovnih činjenica i mišljenja do smešnih objava i najnovijih vesti.
Neki od influensera koji objavljuju vesti na X-u, koje je Pew istražio, su novinari, uključujući Johna Bresnahana iz Punchbowla, poslovnog urednika Axiosa Dana Primacka, dopisnicu Breitbart Newsa Kristinu Wong, urednicu The Free Press Bari Weiss, glavnog urednika The Dispatch Jonaha Goldberga i reporterku Arizona Sun Timesa Rachel Alexander.
Na svih pet društvenih mreža, većina influensera koji objavljuju vesti (59 posto) na neki način unovčava svoje pratioce, uključujući nuđenje pretplata, prikupljanje donacija ili prodaju proizvoda. Taj broj je najveći na YouTubeu, gde 80 posto influensera traži finansijsku podršku od svoje publike. Ovo uključuje 68 posto influensera koji objavljuju vesti na YouTubeu i koji nude pretplate koje korisnicima daju pristup plaćenom sadržaju.
Različite teme su bile fokus rasprave na platformama, a o ratu između Izraela i Hamasa na primer raspravljalo se više na Instagramu nego na bilo kojoj drugoj mreži (14 posto Instagram, osam posto X). Američka politika je bila manje uobičajena tema na Instagramu od drugih mreža. O politici i izborima govorilo se na YouTubeu (68 posto).
Ceo izveštaj je dostupan na sajtu Pew Research.
Image by Alexandra_Koch, Pixabay
Prijavite se za Advertiser Serbia Daily Newsletter
Facebook
Twitter
LinkedIn
RSS