
Google odeljenje za razvoj AI, DeepMind, prema američkim medijima, već neko vreme testira tehnologiju zahvaljujući kojoj bi generativna veštačka inteligencija mogla da postane lični savetnik (life coach).
Kompanija tako trenutno trenira model koji bi trebao da pomogne ljudima i savetuje ih oko privatnih problema i poslovnih zadataka. AI bi ljudima mogla da daje ideje šta da urade u određenim situacijama, savetovala bi ih oko planiranja, davala savete oko obuka itd.
Kao neki od primera navode se pitanja poput kako postupiti ako ne možeš doći na venčanje koje najbolja prijateljica organizuje na udaljenoj destinaciji jer nemaš novaca za putovanje ili, šta je puno jednostavnije, AI može da da nutricionističke savete za one koji žele da smršaju, napravi im program za vežbanje ako žele da ojačaju itd.
Iako već Googleov AI chatbot Bard u teoriji može da daje odgovore na takva pitanja, ono na čemu radi Googleov tim koji uključuje čak sto stručnjaka s doktoratima iz različitih studija, uključujući i osobe specijalizovane za mentalno zdravlje, jeste poboljšati sposobnosti AI alata prilikom odgovaranja na intimna pitanja oko izazova u ljudskim životima. Ono što treba naglasiti jest da DeepMind ne razvija alat kao neku zamenu za profesionalce, odnosno s njim ne žele da zamene terapije, već je zamišljen kao pomoć ljudima u određenim situacijama.
U kojoj je fazi razvoj Googleove AI koja bi trebala da postane savetnik o važnim životnim, privatnim i intimnim stvarima, još nije poznato, iako postoji mogućnost da Google iz određenih razloga, odnosno ako ne postignu zadovoljavajući napredak, nikada ne predstavi konačan alat.
Brojni se stručnjaci slažu kako je reč o disrupcijskoj tehnologiji neverovatnog potencijala koja bi mogla značajno da utiče na ljude širom sveta, pri čemu treba paziti da taj uticaj bude pozitivan i dobronameran za celo društvo.
Izvor: zimo.hr
Foto: pixabay
Facebook
Twitter
LinkedIn
RSS