Internet

Šef Google-a upozorava: Android više neće biti besplatan?

Internet

Google će morati da razdvoji Chrome od Android sisema, plus da plati kaznu od skoro 5 milijardi evra, ali to nije sve

 

Odluka EK koja se povezuje i sa političkim trenutkom, odnosno koja šalje jasnu poruku američkom predsedniku Donaldu Trampu, mogla bi da ima posledice i za budućnost Android-ovog besplatnog poslovnog modela.

Google je od proizvođača mobilnih uređaja tražio da reinstaliraju njihov pretraživač ako žele da imaju pristup njihovim raznim uslugama, što je, kako smatra EK, potrošačima otežalo pravo na izbor i ograničavalo konkurenciju.

Ukoliko proizvođači telefona i operateri mobilnih mreža ne budu mogli da uključe naše aplikacije na svoj širok raspon uređaja, to bi narušilo ravnotežu ekoistema Android-a„, objasnio je Sander Pičai, izvršni direktor Google-a na svom blogu pažljivo birajući reči, odnosno, izbegavajući činjenicu da proizvođači mobilnih telefona više neće biti prisiljeni da grupišu aplikacije.

Do sada je Android-ov poslovni model značio da ne moramo da naplaćujemo proizvođačima mobilnih telefona našu tehnologiju, ali zabrinuti smo da će ova odluka narušiti našu ravnotežu s Androidom i poslati zabrinjavajući signal u korist vlasničkih sistemana na otvorenim platformama„, napisao je Pičai.

Njegovo suptilno objašnjenje korisnici, proizvođači i EK trebalo bi da shvate kao upozorenje, piše The Verge. Inače, EU nije dala predlog kako bii Google mogao da reši problem tj. kršenje pravila zbog kojih je i kažnjen.

S druge strane, pojedini analitičari smatraju da je ovo Pičaijevo objašnjenje više blef.

Dok čekamo da vidimo da li će android i dalje biti besplatan, Google sprema žalbu na rekordno visoku novčanu kaznu.

 

Izvor: B92

Prijavite se za Advertiser Serbia Daily Newsletter

Kliknite da postavite komentar

You must be logged in to post a comment Login

Postavite

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Više u Internet

Tehnološki potkovani ili naivni? 61% milenijalaca u Srbiji priznaje da ne proverava uvek autentičnost svojih online kontakata

Advertiser Serbia13. јун 2025.

Omiljene igre generacije Z korišćene kao mamac u više od 19 miliona pokušaja sajber napada

Advertiser Serbia10. јун 2025.

Zuckerberg okuplja tim koji bi trebao da razvije „superinteligenciju“

Advertiser Serbia10. јун 2025.

Kaspersky: Šta su deca pretraživala i gledala na mreži ove godine

Advertiser Serbia5. јун 2025.

57 sumnjivih Chrome ekstenzija instalirano više od šest miliona puta

Advertiser Serbia2. јун 2025.

Vaša privatnost, sigurna: Kako vas Knox Vault štiti u eri veštačke inteligencije

Advertiser Serbia1. јун 2025.

Unapređenje BYOD bezbednosti uz Samsung Knox: sveobuhvatan vodič

Advertiser Serbia27. мај 2025.

Šest godina primene GDPR-a u Srbiji: Svest raste, ali i izazovi u oblasti zaštite podataka

Advertiser Serbia26. мај 2025.

Anime kao mamac za 250.000 sajber napada: Kaspersky istražuje opasnosti koje se kriju iza omiljenih serija i platformi generacije Z

Advertiser Serbia22. мај 2025.

A1 Srbija ubrzano gradi optičku mrežu u Nišu

Advertiser Serbia15. мај 2025.

Otvoreni kodovi: Kaspersky beleži porast broja zlonamernih paketa koji ugrožavaju lance snabdevanja softverom širom sveta od 50%

Advertiser Serbia14. мај 2025.

Sajber napadi koji zloupotrebljavaju omiljene porodične brendove porasli za 38% tokom protekle godine

Advertiser Serbia13. мај 2025.

Tačni podaci o domenu – odgovorno onlajn poslovanje

Advertiser Serbia9. мај 2025.

Raste udeo ransomvera u 2025. godini: Kaspersky izveštaj uoči Međunarodnog dana borbe protiv ransomvera

Advertiser Serbia7. мај 2025.

Povodom Svetskog dana lozinki, Kaspersky upozorava na generisanje lozinki pomoću veštačke inteligencije

Advertiser Serbia30. април 2025.
×