BEOGRAD – U svom 59. izdanju Sajam tehnike napraviće još jedan „Korak u budućnost“ i svim zainteresovanim poslovnim posetiocima, širokoj publici, ali i izlagačima prikazaće zašto je najznačajniji razvojno-tehnološki događaj u regionu. Od 11. do 15. maja za izlaganje eksponata i stručne prateće programe učesnicima će biti na raspolaganju četiri hale Beogradskog sajma kao i otvereni sajamski prostor koji obuhvata oko 15 hiljada kvadrata.
Okosnicu sajamske postavke čini Integra – izložba alata, procesne tehnike, robota, softvera i komunikacionih linija neophodnih u jednom proizvodnom procesu svojstvenom i „fabrici za budućnost“, koja je lajt-motiv ovogodišnjeg sajma. Tu su i sektori elektroenergetike; logistike i transporta; klimatizacije, grejanja i hlađenja; telekomunikacija; merne opreme; procesne tehnike; materijala; opreme za profesinalnu i naučnu upotrebu.
Svoju ponudu predstaviće više od 500 domaćih i stranih izlagača iz 23 zemlje sveta, a Češka, Slovenija i Slovačka prirediće i tradicionalne, sveobuhvatne nacionalne izložbe. Grupno predstavljanje brojnih komorskih i cehovskih organizacija takođe je uobičajeno na ovoj manigestaciji, tako da će organizovano nastupiti privrednici iz regionalnih privrednih komora Niša, Zaječara, Kruševca, Požarevca, Subotice i Valjeva, a predstaviće se i Privredna komora Republike Srpske iz Banjaluke.
Izlagači su najavili i blizu 100 tehničko-tehnoloških novosti i inovacija, od alata i CNC mašina, preko mernih tehnologija, automatike i robota različitih namena, pa do industrijskog i ERP softvera. Zanimljivo je da približno polovina prijavljenih inovacija pripada kompanijama iz Srbije.
Bogat stručni prateći program tradicija je Sajma tehnike, a ove godine uglavnom je posvećen nekim strateškim dilemama naučno-tehnološkog trenutka, kod nas i u svetu, kao i mogućim i ultimativnim pravcima tehničko-tehnološkog razvoja u različitim privrednim sektorima.
Njegova kulminacija je nesumnjivo međudržavna, italijansko-srpska poslovna konferencija pod radnim naslovom „Fabrike za budućnost“ – ICSP 2015, posvećena unapređenju ekonomske saradnje Srbije i Italije u domenu razvoja i primene novih proizvodnih tehnologija, posebno mehatronike, robotike i industrijske automatizacije.
Program obiluje i drugim sadržajima – prezentacijama, predavanjima, demonstracijama, stručnim skupovima, kroz koje će se predstaviti i najznačajnije i najuspešnije naučne institucije iz Srbije.
Profesor dr Petar B. Petrović – promoter Sajma tehnike
Počasni promoter 59. Međunarodnog sajma tehnike i tehničkih dostignuća je prof. dr Petar B. Petrović, inženjer, redovni profesor na Katedri za proizvodno mašinstvo Mašinskog fakulteta Univerziteta u Beogradu i redovni član Akademije inženjerskih nauka Srbije (AINS).
Rođen je 1958. u Beogradu. Diplomirao 1982. na Mašinskom fakultetu Univerziteta u Beogradu, na Katedri za proizvodno mašinstvo, usmerenje Proizvodna kibernetika; magistrirao (1989) i doktorirao na istom fakultetu 1996. godine sa tezom „Model aktivnog adaptivnog upravljanja procesom spajanja delova u montaži primenom redundantnih robota“.
Profesionalnu karijeru započinje 1982. u Fabrici alatnih mašina Ivo Lola Ribar u Železniku. Dve godine kasnije prelazi na Mašinski fakultet, gde započinje univerzitetsku i inženjersku karijeru posvećenu obrazovanju mladih inženjera.
U okviru Akademije inženjerskih nauka Srbije, AINS, predsedava Odeljenjem za tehnološke platforme u okviru kojeg je koncipiran i razvijen strateški program za sistematski oporavak tehnološkioh osnova domaće industrije pod nazivom Nacionalne tehnološke platforme Srbije – NTPS Program.
Kao istraživač i inženjer projektant učestvovao na velikom broju projekata u zemlji i inostranstvu. Objavio je preko 140 stručnih i naučnih publikacija na konferencijama i u stručnim časopisima u zemlji i svetu. Usavršavao se u vodećim laboratorijama u Nemačkoj, Italiji i Japanu.
Na ovogodišnjem Sajmu tehnike i tehničkih dostignuća angažovan je kao predsednik organizacionog odbora italijansko-srpske naučno-poslovne konferencije ISCP 2015, posvećene uspostavljanju naučno-tehničke saradnje u realizaciji strateškoj inicijativi NTPS Programa: Fabrike za budućnost Srbije – FaBS Inicijativa.
SERVISNE INFORMACIJE
Pojedinačne ulaznice koštaju 300 dinara, grupne 200, a za đake i studente stručnih tehničkih škola 100 dinara. Grupne ulaznice važe za najmanje 20 osoba, uz overen spisak. Parkiranje se plaća 100 dinara na sat.
Radno vreme Sajma tehnike je od 10 do 18 časova, a poslednjeg dana Sajam se zatvara u 17 časova.
Poslovni karakter Sajma tehnike podržan je sajamskim web portalom www.sajamtehnike.rs, koji osim informacija u vezi sa izlagačima i izložbenim i pratećim programom, registrovanim poslovnim posetiocima i izlagačima omogućava jednostavno automatizovano zakazivanje bilateralnih B2B poslovnih sastanaka, umrežavanje i međusobno pregledanje poslovnih profila. Cilj ove aktivnosti je optimizovanje programa poslovnih sastanaka u predsajamskom i sajamskom periodu.
Medijski partneri 59. Sajma tehnike i tehničkih dostignuća su: Industrija, IRT 3000, Build Magazin, City Magazine, Drvotehnika, Eko kuća, Glasnik Inženjerske komore, Mehatronika, Interfon, Palo.rs, Preduzetnik, Organize, Adria Media Group.
Izvor: Beogradski sajam
Prijavite se za Advertiser Serbia Daily Newsletter
Facebook
Twitter
LinkedIn
RSS