Internet

Rusija: Jandeks pretekao Google po broju pregleda na mobilnim uređajima sa Android sistemom

Internet

U Rusiji se prvi put dogodilo da na mobilnim uređajima sa Android operativnim sistemima udeo domaćeg Jandeksa u segmentu pretrage bude veći od Google-a

 

To je važan trenutak za rusku kompaniju, budući da pametni telefoni i tableti godinama već spadaju u domen u kome je Google superioran, pišu ruski mediji. Analitičari navode da su uspehu Jandeksa doprineli pokretanje glasovnog asistenta Alisa, mogućnost izbora ruske kompanije kao podrazumevanog pregledača posle sporazuma Google-a sa Federalnom antimonopolskom agencijom, kao i instaliranje Jandeksovih servisa na novim uređajima.

Jandeks je prvi put nadmašio Google prema udelu u pregledima na uređajima sa operativnim sistemom Android koji je razvila kompanija Google, pokazuju podaci analitičkog servisa Jandeks. Radar. U periodu od nedelju dana, između 13 i 19. avgusta, udeo Jandeksa u ukupnom broju pretraga iznosio je 49,35%, a Google 49,28%.

Stvari su se znatno promenile u poslednje dve godine. I dok je u poslednjoj nedelji avgusta 2016. godine Jandeks u pregledima na Android uređajima beležio 38,2 odsto, a Google 60,1, u periodu od 24. do 31. avgusta prošle godine situacija je drugačija: 42,7% (Jandeks) prema 56% (Google). Dakle, čim je od avgusta 2017-te nova verzija brauzera Google Chrom na uređajima sa Android operativnim sistemom korisnicima u Rusiji ponudila izbor podrazumevanog pretraživača (Яndeks, Google ili Mail.ru). Inače, to je bio jedan od ključnih uslova sporazuma koji je Google sklopio sa Federalnom antimonopolskom službom 17. aprila 2017 godine.

Upravo je to bio glavni razlog našeg rasta u pregledima na Android uređajima u avgustu prošle u odnosu na isti period pretprošle godine“, rečeno je iz Jandeksa. Sukob FAS-a i Google-a iniciran je žalbom Jandeka i trajao je skoro godinu i po dana. Na kraju je Google morao da odustane od ekskluzivnog statusa svojih aplikacija i pristane da i svi drugi (recimo «Яndeks» i Mail.ru Group) mogu da konkurišu za mesto na glavnom ekranu.

Osim mogućnosti izbora Jandeksa kao podrazumevanog pretraživača na dobar rezultat povoljno je uticala instalacija servisa ove kompanije na mobilnim uređajima, pokretanje poboljšanog pretraživačkog algoritma Koroljov u avgustu 2017. i glasovnog asistenta Alisa u oktobru iste godine, kao i njegova dalja distribucija u Jandeksovim servisima (recimo mobilnom i desktop pregledaču i „Navigatoru“), smatraju predstavnici ruskog IT giganta.

Sva je prilika da instalacije Jandeksove aplikacije za pretraživanje na mobilnim uređajima korisnika najviše duguju neraskidivoj vezi sa Alisom. „Od trenutka kad je Alisa startovala i počela reklamna kampanja broj korisnika naše aplikacije dvostruko je porastao na dnevnom nivou“, tvrdi Ilja Grabovski iz Jandeksa.

Analitičar Svetlana Suhanova (Sberbank Investment Research) okarakterisala je pomenuti uspeh Jandeksovog tima kao „zapanjujući“. „On prevazili kako tržišna očekivanja, tako i sve prognoze koje je davala kompanija. I to se nije dogodilo samo kao posledica rešavanja spora između Google-a i FASS-a, tome je doprineo uspeh Alise i poboljšana pretraga slika i video sadržaja, uverena je Suhanova. Kao potvrdu iznete teze navela je činjenicu da je udeo Jandeksa u pregledima na mobilnim uređajima sa operativnim sistemom iOS takođe porastao za 1,5 odsto u odnosu na prošlu godinu i za 3,2 od kraja januara ove godine i da iznosi 41,4 odsto.

I analitičar Aleksandr Vengranovič „skida kapu“ uspehu Alise i konstantnom širenju ekosistema proizvoda, smatrajući da Jandeks postiže sve bolje rezultate uglavnom zahvaljujući instalaciji pregledača na uređajima sa Android operativnim sistemom koji se u Rusiji isporučuju od prvog tromesečja ove godine. „Kako je takvih uređaja sve više, a na njima se Jandeks češće koristi, znači da zastupljenost ruskog pregledača stalno raste. Očekivao sam da udeo Jandeksa dostigne 50 odsto krajem godine, ali po svemu sudeći to će se dogoditi mnogo brže“, rekao je Vengranovič, preneo je Kommersant.
 
Izvor: rs.rbth.com

Prijavite se za Advertiser Serbia Daily Newsletter

Kliknite da postavite komentar

You must be logged in to post a comment Login

Postavite

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Više u Internet

Tehnološki potkovani ili naivni? 61% milenijalaca u Srbiji priznaje da ne proverava uvek autentičnost svojih online kontakata

Advertiser Serbia13. јун 2025.

Omiljene igre generacije Z korišćene kao mamac u više od 19 miliona pokušaja sajber napada

Advertiser Serbia10. јун 2025.

Zuckerberg okuplja tim koji bi trebao da razvije „superinteligenciju“

Advertiser Serbia10. јун 2025.

Kaspersky: Šta su deca pretraživala i gledala na mreži ove godine

Advertiser Serbia5. јун 2025.

57 sumnjivih Chrome ekstenzija instalirano više od šest miliona puta

Advertiser Serbia2. јун 2025.

Vaša privatnost, sigurna: Kako vas Knox Vault štiti u eri veštačke inteligencije

Advertiser Serbia1. јун 2025.

Unapređenje BYOD bezbednosti uz Samsung Knox: sveobuhvatan vodič

Advertiser Serbia27. мај 2025.

Šest godina primene GDPR-a u Srbiji: Svest raste, ali i izazovi u oblasti zaštite podataka

Advertiser Serbia26. мај 2025.

Anime kao mamac za 250.000 sajber napada: Kaspersky istražuje opasnosti koje se kriju iza omiljenih serija i platformi generacije Z

Advertiser Serbia22. мај 2025.

A1 Srbija ubrzano gradi optičku mrežu u Nišu

Advertiser Serbia15. мај 2025.

Otvoreni kodovi: Kaspersky beleži porast broja zlonamernih paketa koji ugrožavaju lance snabdevanja softverom širom sveta od 50%

Advertiser Serbia14. мај 2025.

Sajber napadi koji zloupotrebljavaju omiljene porodične brendove porasli za 38% tokom protekle godine

Advertiser Serbia13. мај 2025.

Tačni podaci o domenu – odgovorno onlajn poslovanje

Advertiser Serbia9. мај 2025.

Raste udeo ransomvera u 2025. godini: Kaspersky izveštaj uoči Međunarodnog dana borbe protiv ransomvera

Advertiser Serbia7. мај 2025.

Povodom Svetskog dana lozinki, Kaspersky upozorava na generisanje lozinki pomoću veštačke inteligencije

Advertiser Serbia30. април 2025.
×