Jedan od primera moguće zloupotrebe jest da neko sklopi pretplatnički ugovor u zemlji članici u kojoj je to puno jeftinije, a mobilni koristi sve vreme u drugoj zemlji članici gde je to puno skuplje
Evropska komisija predlaže da se mobilni telefoni u evropskom inostranstvu bez plaćanja rominga mogu koristiti najviše 90 dana godišnje, s time da jednokratni boravak van domaće mreže ne sme biti duži od mesec dana.
U junu 2017 potpuno se ukida roming za telefoniranje, slanje SMS poruka i za data saobraćaj. Međutim, kako bi se telekomunikacijski operateri zaštitili od moguće zloupotrebe, Evropska komisija predložila je pravila, o čemu će raspravljati države članice, a konačna odluka predviđena je za decembar ove godine.
Jedan od primera moguće zloupotrebe jest da neko sklopi pretplatnički ugovor u zemlji članici u kojoj je to puno jeftinije, a mobilni koristi sve vreme u drugoj zemlji članici gde je to puno skuplje. Drugi primer je da neko potpiše ugovor prema kojem može ostvariti data saobraćaj do 1 GB, a onda ode u drugu zemlju i surfuje neograničeno.
Komisija je nakon javne rasprave predložila da se bez plaćanja nadoknade za roming može gostovati u drugoj mreži najviše 90 dana godišnje, ali jednokratni boravak u gostujućoj mreži može najduže trajati 30 dana. To bi, prema Komisiji, trebalo da bude dovoljno za odlazak na godišnji odmor i povremena putovanja unutar EU-a, a da putnici to ne osete na svojim računima za mobilne telefone.
Za građane koji žive u pograničnim zonama, na primer rade u Luksemburgu, a žive u Belgiji, neće vredeti rok od 90 dana, pod uslovom da se svakodnevno spajaju na svoju domaću mrežu. Nakon isteka predviđenih rokova, operateri će moći da naplaćuju roming i to 4 evrocenta za minut razgovora, jedan cent za SMS i 0,85 centi za MB.
Izvor: poslovni.hr
Prijavite se za Advertiser Serbia Daily Newsletter
Facebook
Twitter
LinkedIn
RSS