
Prihodi Netflixa u drugom tromesečju ove godine iznose 3,9 milijardi dolara, 40 posto više nego godinu dana ranije, ali cena deonice te kompanije potonula je više od 10 posto zbog slabijeg rasta novih pretplatnika nego što se očekivalo
Prema u ponedeljak objavljenom poslovnom izveštaju te kompanije, koja nudi televizijski i filmski program na internetu, čista dobit u proteklom tromesečju iznosi 384 miliona dolara, što je gotovo šest puta više nego u istom periodu prošle godine.
Uprkos snažnom rastu prihoda i dobiti, cena deonice Netflix-a potonula je u ponedjeljak u produženoj trgovaini na Wall Street-u više od 10 posto, pa je ta kompanija na tržišnoj vrednosti izgubila oko 24 milijarde dolara.
To je posledica sporijeg rasta broja pretplatnika nego što je sama kompanija očekivala.
U drugom tromesečju broj pretplatnika na usluge te kompanije je porastao za 5,2 miliona, na ukupno 130 miliona u svetu.
To je za jedan milion manje novih pretplatnika nego što se procenjivalo.
Pritom je u SAD-u broj novih pretplatnika porastao za samo 670.000, dok se očekivao rast za 1,19 miliona. U svetu je, pak, broj novih pretplatnika porastao za 4,5 miliona, dok se očekivalo gotovo 5 milina.
„Imali smo snažan, ali ne sjajan drugi kvartal„, navelo je poslovodstvo kompanije u izveštaju. Dodalo je kako je precenilo kretanje novih pretplatnika u proteklom tromesečju, ali je poručilo i to da je u poslednjih 10 kvartala podcenilo rast pretplatnika u sedam.
To, međutim, nije umirilo ulagače koji su se odlučili na prodaju deonica Netflixa.
„Ulagači su razočarani Netflix-ovim projekcijama za drugi kvartal i velikim podbačajem. Stoga se sada sumnja i u dalje projekcije„, kaže Eric Schiffer, direktor kompanije Patriarch.
Ulagači se plaše da je usporavanje rasta broja pretplatnika posledica jačanja konkurencije Netflix-u od strane Prime Videa, usluge internet televizije tehnološkog diva Amazon.com, ali i nekih drugih kompanija koje uvode online ponudu, kao što je medijski div Walt Disney.
No, poslovodstvo Netflix-a poručuje da „temelji kompanije nikada nisu bili snažniji“ i da je uvereno da će se zdravi rast dugoročno nastaviti.
Kada je osnovan 1997. godine Netflix je nudio samo mogućnost primanja DVD-a po fiksnoj ceni, potom je proširio ponudu na internet omogućujući pretplatnicima gledanje filmova i drugih emisija na zahtev.
Od 2013. godine kompanija je počela da proizvodi vlastite, originalne emisije.
Netflix je poručio da će nastaviti sa povećavanjem investicija u stvaranje originalnog sadržaja, a da smanjuje licencirane sadržaje. U ovoj godini kompanija planira da uloži 8 milijardi dolara u televizijske programe i filmove, a 2 milijarde u marketing kako bi privukla nove korisnike.
Na brzo širenje Netflix-a u svetu, koji svoju uslugu nudi u 190 zemalja, ukazuje podatak da je više od polovine svih pretplatnika Netflix-a van SAD-a.
Izvor: SEEbiz
Facebook
Twitter
LinkedIn
RSS