Prodaja

Potrošači se najviše žale na miris, boju i ukus hrane

Prodaja

Potrošači u Srbiji se, prema podacima Ministarstva poljoprivrede, najviše žale na miris, boju i ukus hrane, zatim na istek rokova hrane u prodaji ili nedostatak deklaracije na izloženoj hrani, piše časopis „Biznis i finansije“

 

U ministarstvu tvrde da se podjednako revnosno kontrolišu namirnice uvoznog i domaćeg porekla, pijace i sve vrste prehrambenih prodavnica.

Tržišna inspekcija navodi da protekle godine u većim gradovima nisu imali nijednu prijavu vezanu za prodaju robe na zelenim pijacama, ali su dobili manji broj prijava koje su se odnosile na prodaju u hipermarketima.

Potrošači su se najviše žalili da cena koja je istaknuta na robi, nije ista i na kasi.

Republička veterinarska inspekcija kontroliše bezbednost i kvalitet hrane životinjskog porekla u svim objektima koji stavljaju hranu životinjskog porekla u promet, poput mesara, ribarnica, prodavnica mlečnih proizvoda, prodavnica delikatesa, samoposluga, megamarketa, restorana, kioska brze hrane i zelene pijace.

Poljoprivredna inspekcija na pijacama kontroliše promet alkoholnih pića u rinfuznom stanju, a u trgovinskim objektima hranu biljnog porekla, alkoholna i bezalkoholna pića u originalnom pakovanju. Postoji i fitosanitarna inspekcija, koja kontroliše svaku pošiljku svežeg voća i povrća prilikom uvoza.

U Ministarstvu poljoprivrede ističu da se sve inspekcije kontrole bezbednosti i kvaliteta hrane u prometu obavljaju redovno i kontinuirano, po operativnom godišnjem planu, kroz samostalne planske kontrole, organizovane i kontrole po prijavama potrošača, ali i pojačane vanredne kontrole, navodi „Biznis i finansije“.

Inspekcije koje su u nadležnosti tog ministarstva, veterinarska, poljoprivredna i fitosanitarna, tokom 2019. godine su kroz redovne i vanredne kontrole obavile više od sto hiljada kontrola. Sa tržišta su povukle hranu koja nije bezbedna za potrošače, „zbog nedostataka u sledljivosti proizvoda, isteka roka trajanja, nepropisnog deklarisanja, neispunjavanja uslova za proizvodnju ili nepoštovanja odnosno neusklađenosti sa zakonskim propisima kao i drugih neusaglašenosti„, objašnjavaju u Ministarstvu poljoprivrede.

S druge strane, tržišna inspekcija, koja je pod upravom Ministarstva trgovine, vodi računa da na pijacama robu prodaju samo legalni trgovci, zbog čega obavljaju kontrolu i preventivni nadzor i kod organizatora pijaca. U Odeljenju za kontrolu prometa, sprečavanje nelojalne konkurencije i zaštitu potrošača tog ministarstva ističu da su u prethodnoj godini inspektori tokom ukupno 160 kontrola utvrdili propuste kod 43 organizatora pijaca i dali preporuke kako da se oni otklone.

Pojedini organizatori pijace nisu na pijaci obezbedili kontrolnu vagu na kojoj se vrši provera mase kupljene robe. Zatim, nisu obezbedili uslove za prisustvo i rad nadležnih inspekcija za sve vreme pijačne trgovine, nije jasno obeležen i izdvojen pijačni prostor od okolnog prostora, takođe, nisu vidno istaknuti dani i vreme pijačne trgovine„, objašnjavaju tržišni inspektori.

Po prijavama potrošača postupaju tržišni inspektori raspoređeni u 23 odeljenja na teritoriji Srbije. Interesantno je, međutim, kako piše „Biznis i finansije“, da tokom 2019. godine tržišna inspekcija nije primila nijednu prijavu vezanu za nepravilnosti na pijaci.

Tržišna inspekcija je prošle godine kontrolisala i promet kafe na pijacama i u hipermarketima. Oko 100 inspektora je obavilo više od 670 kontrola prometa kafe i zbog utvrđenih nepravilnosti doneto je 40 rešenja da se one otklone ili roba stavi van prometa. Inspektori su podneli 34 zahteva sudu za pokretanje prekršajnog postupka, stavljeno je 32 kilograma kafe van prometa i oduzeto je 26 kilograma kafe od četiri neregistrovana fizička lica.

 
Izvor: Beta

Kliknite da postavite komentar

You must be logged in to post a comment Login

Postavite

Ово веб место користи Акисмет како би смањило непожељне. Сазнајте како се ваши коментари обрађују.

Više u Prodaja

Skoro polovina IKEA proizvoda u Jugoistočnoj Evropi uskoro dostupna po nižim cenama

Advertiser Serbia5. фебруар 2024.

Posle 70 godina otvorena prva prodavnica pića u Saudijskoj Arabiji

Advertiser Serbia26. јануар 2024.

Otvorena prodavnica u kojoj mogu da se kupuju četbotovi

Advertiser Serbia15. јануар 2024.

Fonly – sve za telefone na jednom mestu

Advertiser Serbia19. децембар 2023.

Big Bang preuzeo BC Group i ušao u Srbiju

Advertiser Serbia14. децембар 2023.

Samsung Galaxy S23 FE sada je dostupan za prednarudžbinu u Srbiji

Advertiser Serbia1. децембар 2023.

Velika Britanija: Lidl iznajmljuje božićne džempere potrošačima

Advertiser Serbia28. новембар 2023.

SAD: Crni petak oborio sve rekorde

Advertiser Serbia27. новембар 2023.

Pepco povlači iz prodaje minđuše za decu zbog rizika po zdravlje

Advertiser Serbia24. октобар 2023.

Netflix planira otvaranje fizičkih poslovnica širom sveta

Advertiser Serbia15. октобар 2023.

H&M naplaćuje kupcima vraćanje robe

Advertiser Serbia20. септембар 2023.

Samsung Galaxy Z serija nadmašila godišnju prodaju Galaxy Note serije u Evropi

Advertiser Serbia1. септембар 2023.

Prva Apple Premium Partner prodavnica otvara vrata kupcima u Beogradu

Advertiser Serbia31. август 2023.

Amazon prodavcima planira da naplaćuje naknadu za slanje vlastitih proizvoda

Advertiser Serbia18. август 2023.

Samsung Bespoke Jet™ AI od sada dostupan u Srbiji

Advertiser Serbia16. август 2023.