LONDON – Više od 130 zemalja sveta usaglasilo se u petak s izmenama načina na koji će se oporezivati velike globalne kompanije, što uključuje 15 posto minimalnog korporativnog poreza u cilju sprečavanja multinacionalnih firmi da kriju profit u poreskim oazama.
Globalni sporazum označava prekretnicu u korporativnom oporezivanju. Velike kompanije plaćaće minimalno 15 posto poreza i biće im teža utaja.
Pregovori su se vodili četiri godine, a imali su podršku američkog predsednika Joea Bidena. Troškovi vezani za pandemijsku krizu dali su poslednjih meseci dodatni zamah sporazumu.
“Uspostavljanje, prvi put u istoriji, snažnog globalnog minimalnog poreza će konačno izjednačiti uslove za američke radnike i poreske obveznike, zajedno s ostatkom sveta”, rekao je Biden u saopštenju.
Sporazum je postignut između 136 država koje predstavljaju 90 posto svetske ekonomije, objavila je Organizacija za ekonomsku saradnju i razvoj (OECD) koja je bila domaćin razgovora.
Četiri članice OECD-a – Kenija, Nigerija, Pakistan i Šri Lanka – nisu se pridružile sporazumu, prenosi Reuters.
OECD ističe da će minimalan porez doneti prihod od oko 150 milijardi dolara.
Dogovor će sprečiti velike firme da beleže dobit u zemljama s niskim porezima, poput Irske, bez obzira na to gde se nalaze njihovi klijenti, što je pitanje koje je postalo sve hitnije s porastom “Big Tech” divova koji lako mogu da posluju preko granice.
“Danas smo napravili novi važan korak prema većoj poreskoj pravdi”, rekao je nemački ministar finansija Olaf Scholz.
Analitičari navode da je dogovor pokušaj da se kontrolišu načini na koje globalizacija i digitalizacija menjaju svetsku ekonomiju.
Izvor: Hina
Foto: Pixabay
Prijavite se za Advertiser Serbia Daily Newsletter
Pingback: Italija će ukinuti digitalni porez do 2024. godine - Advertiser Serbia