Posrnuli div japanske elektronske industrije „Sharp“ ponovo je na zdravim nogama zahvaljujući tajvanskom kapitalu i znanju.
Japanski mediji danas javljaju o povlačenju s dužnosti Tai Džengvua, generalnog direktora domaćeg elektronskog giganta „Sharpa“, i sumiraju rezultate reformi koje je on sproveo.
Oni ocenjuju da je Tai uspeo da zaustavi tonjenje proizvođača električnih i eklektronskih aparata iz prefekture Osaka, koji je 2016. bio prisiljen da traži veliku injekciju kapitala iz inostranstva jer se nalazio pred slomom izazvanim velikim gubicima pretrpljenim usled skupog razvoja i vrlo loše prodaje televizora sa plazma i ekranima od tečnog kristala.
„Sharp“ je sada u vlasništvu tajvanske kompanije „Hon Hai“, bolje poznate u svetu pod svojim engleskim imenom „Foxconn“, jer je ona pre šest godina pritekla u pomoć japanskoj korporaciji koja je beležila ogromne gubitke, nesposobna da izdrži tržišnu konkurenciju jeftinih proizvođača iz Južne Koreje i Kine.
„Foxconn“ je veliki proizvođač čipova i pametnih telefona, koji iste sklapa za potrebe Apple-a, Sony-ja i drugih svetski poznatih kompanija. Mada je sedište preduzeća na Tajvanu, ono ima ogromna postrojenja u matici Kini, te drži impresivnu titulu privatne kompanije koja upošljava najviše radnika u najmnogoljudnijoj zemlji sveta.
„Foxconn“ je u 2016. za tri i po milijardi dolara kupio dvotrećinski udeo u „Sharpu“, zbog čega su na vodeće položaje u japanskoj kompaniji došli tajvanski rukovodioci. Moćna tajvanska grupa tada je otplatila i dug „Sharpa“ japanskim bankama u iznosu od 1,7 milijardi dolara.
Generalni direktor Tai Džengvu, koji je te godine stupio na kormilo „Sharpa“, uspeo je da proizvođača iz Osake prevede u pozitivno poslovanje tako što je sproveo oštru racionalizaciju i prebacio težište sa proizvodnje i razvoja solarnih panela na pokućne uređaje. Zahvaljujući tome, uspeo je da „Sharpu“ povrati status kompanije s prvorazrednim deonicama na berzi u Tokiju.
U prošloj godini „Sharp“ je zabeležio profit od 738 miliona dolara.
Japanski stručnjaci, međutim, upozoravaju da kompanija još ima probleme kao što su niska profitna marža od dva-tri posto i činjenica da se ono još nije oslobodilo svih udela koje ima u fabrikama koje proizvode televizore i tradicionalno su najveći gubitaši.
Sedamdesetogodišnji Tai Džengvu s mesta genealnog direktora prelazi na (više protokolarno) mesto predsednika, dok na njegovu funkciju dolazi takođe tajvanski menadžer Robert Vu, koji je do sada upravljao „Sharp-ovim“ poslovanjem u Tajlandu.
Izvor: RTS
Prijavite se za Advertiser Serbia Daily Newsletter
Facebook
Twitter
LinkedIn
RSS