
Završetak kalendarske i poslovne godine je i ovog puta povod da sa vodećim ljudima iz advertajzing, medijskih i PR agencija porazgovaramo o postignutim ciljevima u prethodnoj godini, planovima za 2025. godinu, kao i o „faktoru okruženje“, u kojem te iste planove treba realizovati. Ovoga puta čast je pripala Nataši Filipović, Managing Director-u i Marku Pešiću, Executive Director-u agencije Ovation…Razgovor vodio Nenad Danilović, glavni i odgovorni urednik izdanja Advertiser Serbia
Molimo vas da date generalnu ocenu uspeha rada vaše agencije tokom 2024. godine
Nataša Filipović: Ova godina je bila izuzetno dinamična za naš tim, prepuna novih mogućnosti. Sa velikim brojem obimnih projekata, stekli smo još veće iskustvo i proširili naše “operacije” na mnogim poljima. Nismo samo proširivali portfolio brendova za koje radimo već smo i nastavili da gradimo čvrste i dugoročne odnose sa postojećim klijentima, što su naši partneri i klijenti i dalje prepoznavali kroz intenzivnije i kvalitetnije saradnje.
Zajedno sa novim priznanjima, ovi rezultati potvrđuju stabilnost i prepoznatljivost naše pozicije na tržištu.
Marko Pešić: Pored ovoga, uspeli smo da privučemo i akviziramo nove talente koji donose svežinu i kreativnost našem timu. Nove ideje i energija koju oni unose u projekte omogućavaju nam da unapredimo naš rad, kako u tehnološkom, tako i u kreativnom smislu.
Nastojimo da projekte radimo po najvišim profesionalnim standardima, osiguravajući da kvalitet i inovacija ostanu na prvom mestu.
Iako naš tim čine stručnjaci sa višegodišnjim iskustvom u jednoj od najdinamičnijih industrija u našoj privredi, ono što je zaista inspirativno je videti kako i dalje sa velikim entuzijazmom i strašću pristupaju svakom zadatku. I nakon više od decenije u ovom sektoru, njihova posvećenost, energija i želja za napretkom ne jenjavaju. Ovaj nesmanjeni entuzijazam, uz stalnu želju da napravimo nove iskorake, ključ su našeg zajedničkog uspeha.
Kako ocenjujete uslove poslovanja tokom 2024, jesu li oni bili bolji ili lošiji u poređenju sa ranijim godinama? Šta je to što je obeležilo poslovanje vaše agencije kada su u pitanju spoljni uslovi, odnosno privredno, društveno i političko okruženje?
Marko Pešić: Poslovni uslovi tokom 2024. godine bili su stabilniji nego prethodnih godina, što nam je omogućilo da sistematski sagledamo trenutnu situaciju i donosimo promišljene odluke. S obzirom na to da naše tržište u velikoj meri zavisi od globalnih faktora, bilo je ključno brzo reagovati i prilagoditi poslovanje. Iako su izazovi bili neizbežni, uspeli smo da ublažimo negativne efekte koliko je to bilo moguće.
Nataša Filipović: 2024. godina može se nazvati godinom „iščekivanja“. Iako nije donela drastične promene, bila je važna jer nam je dala “predah” za izazove koji slede u 2025.
Verujem da će 2025. biti godina promena, i to promena koje će se odraziti na mnogim nivoima – kako u našoj industriji, tako i u širem kontekstu, na nivou regiona, Evrope i globalno. Očekujemo da će u narednim godinama doći do novih ekonomskih, tehnoloških i političkih promena koje će značajno preoblikovati tržište i poslovne prilike.
Da li je 2024. godina bila obeležena nekim značajnim problemima koji su uticali na rad čitave industrije tržišnih komunikacija? Da li vidite neke pozitivne pomake kada je u pitanju funkcionisanje industrije tržišnih komunikacija?
Marko Pešić: Iako nije bilo velikih događaja koji bi značajno obeležili ovu godinu, imali smo utisak da je kriza, i to ona „puzajuća“, sveprisutno prisutna – kako među tržišnim igračima, tako i među potrošačima. U mnogim aspektima, ova kriza je bila suptilna, ali neizbežna, polako utičući na poslovanje, ali i na svakodnevnu dinamiku tržišta.
Ako pogledamo širu sliku, čini se da su mnogi sektori, uključujući i našu industriju, pomalo uspavani.
Nataša Filipović: Međutim, uprkos ovom sivilu, uočavamo pozitivne promene u pristupima koje sve više kompanija primenjuje. Na tržištu je sve veći broj organizacija koje usvajaju održive, stabilne i racionalne pristupe, u svojim komunikacijama. Ove promene ukazuju na to da je došlo vreme da se okrenemo ka ozbiljnijem, strateškom pristupu. Prošlo je vreme eksperimentisanja i improvizacije, jer smo svi svesni da tržište, u ovom osetljivom a transparentnom okruženju, zahteva odgovornije i promišljenije korake.
Vidimo da je, u takvim okolnostima, ključno „uozbiljavanje“ komunikacije – što znači jasnije definisane poruke, ali i odgovornost u načinu na koji se komunicira sa potrošačima, partnerima i širom javnošću. Ovaj novi pristup, zasnovan na integritetu i transparentnosti, postaje imperativ za sve tržišne igrače koji žele da opstanu i uspešno funkcionišu u ovom izazovnom okruženju.
Koju zemlju na prostoru ex-YU smatrate najpogodnijom za rad komunikacijskih agencija i zašto?
Nataša Filipović: Svaka zemlja na prostoru ex-YU ima svoje specifične prednosti, ali smatram da je Srbija trenutno najpogodnija za rad komunikacijskih agencija. Razlog za to je njen tržišni potencijal, veći broj investicija, kao i razvoj digitalnih i IT sektora koji podstiču brzi rast i inovacije u industriji. Takođe, u Srbiji je vrlo razvijen i marketinški ekosistem, sa velikim brojem stručnjaka koji su spremni da investiraju u svoje veštine i znanje.
Marko Pešić: Naravno, zemlje kao što su Hrvatska i Slovenija imaju jake marketinške zajednice i povoljne ekonomske uslove koji privlače strane investicije, dok Bosna i Hercegovina ima kulturni milje koji može biti vrlo koristan za specifične projekte.
Iako postoje razlike, ove zemlje poseduju jedinstvene prednosti, te umesto konkurencije, smatram da postoji velika prilika za međusobnu saradnju. S obzirom na relativno malu pojedinačnu snage svake zemlje i ograničene resurse, zajedničkim radom možemo stvoriti sinergiju koja će omogućiti efikasnije komunikacijske pristupe i brži razvoj, umesto da se iznurujemo konstantnim takmičenjima na istom polju.
Kakva su vam očekivanja za 2025. godinu u pogledu uslova poslovanja?
Nataša Filipović: Za 2025. godinu očekujem da tržište postane još dinamičnije, jer se pred nama naziru promene koje neće biti u velikoj meri uslovljene samim tržišnim faktorima, već će biti rezultat vantržišnih uticaja. Pre svega, mislimo na geopolitička prekomponovanja, koja će sigurno imati dugoročne posledice na globalnu dinamiku, kao i na ekonomske izazove izazvane usporavanjem privrede u Evropi. Takođe, povećana mogućnost eskalacije sukoba na istoku Evrope, kao i na Bliskom istoku, može stvoriti dodatne nesigurnosti i turbulencije na tržištima.
Ako zanemarimo ove faktore na koje nemamo direktan uticaj, smatram da je najvažniji izazov za kompanije kao što je naša, koje pružaju usluge, održavanje i jačanje partnerskih odnosa. Naša uloga, u uslužnim delatnostima, izuzetno je važna u trenucima kada je potrebno generisati dodatnu vrednost za naše klijente, međutim, vrlo često, u procesu donošenja odluka o alokaciji resursa, usluge koje pružamo nisu među prioritetima. To je izazov koji se mora prevazići ako želimo da očuvamo i unapredimo konkurentnost na tržištu.
Marko Pešić: Takođe, nadam se da će industrijska udruženja igrati ključnu ulogu u narednim godinama. Njihov zadatak biće ne samo da unaprede uslove poslovanja u sektoru, već i da se angažuju na edukaciji mladih kadrova koji će biti nosioci budućnosti naše industrije. Ove organizacije mogu doprineti stvaranju platformi za razmenu iskustava i inovacija, što će pomoći i u osiguravanju održivog rasta u sektorima koji pružaju usluge. Mi u Ovation-u smo odlučni u tome da podržimo ovakve inicijative.
Autor: Nenad Danilović
Izvor: Advertiser Serbia
Prijavite se za Advertiser Serbia Daily Newsletter
Facebook
Twitter
LinkedIn
RSS