Završetak kalendarske i poslovne godine je i ovog puta povod da sa vodećim ljudima iz advertajzing, medijskih i PR agencija porazgovaramo o postignutim ciljevima u prethodnoj godini, planovima za 2025. godinu, kao i o „faktoru okruženje“, u kojem te iste planove treba realizovati. Ovoga puta čast je pripala Isidori Radojčić, Co-Founder Creative Disorder Studio…Razgovor vodio Nenad Danilović, glavni i odgovorni urednik izdanja Advertiser Serbia
Molimo vas da date generalnu ocenu uspeha rada vaše agencije tokom 2024. godine
– Creative Engine model poslovanja kojim smo prošle godine započeli rad u našem studiju, je otvorio vrata nekim jako zanimljivim projektima i klijentima od malih start up-ova, preko velikih brendova do organizacija koje se bave razvojem veštačke inteligencije.
Upravo zato što Creative Engine pristup podrazumeva razvijanje partnerskog odnosa sa klijentom, rad na brifu pre brifa, duboko razumevanje biznisa i iznalaženje novih uglova, uspeli smo da damo doprinos ovako širokom spektru klijenata.
To je ono što planiramo da razvijamo dalje, i nastavimo da dokazujemo koliko pozitivni uticaj kreativnost može da ima na biznis.
Kako ocenjujete uslove poslovanja tokom 2024, jesu li oni bili bolji ili lošiji u poređenju sa ranijim godinama? Šta je to što je obeležilo poslovanje vaše agencije kada su u pitanju spoljni uslovi, odnosno privredno, društveno i političko okruženje?
– Činjenica je da živimo u vremenu velikih previranja, kako u svetu, tako i kod nas. Naša industrija je pre svega okrenuta ljudima, bilo da smo u ulozi agencije, klijenta ili potrošača. Zbog toga nije, i ne treba da bude izuzeta od relavantnih društvenih tema. Imamo odgovornost da pravimo promene.
I dalje se borimo sa pitanjima šta su muški, a šta ženski poslovi, da li će nas veštačka inteligencija zameniti, da li su generacije koje dolaze pametnije od nas ili ipak samo razmažene. Ovo jesu teme kojima treba da se bavimo, stereotipi koje treba da pobedimo i smernice za neko, verujem, mnogo bolje sutra.
Da li je 2024. godina bila obeležena nekim značajnim problemima koji su uticali na rad čitave industrije tržišnih komunikacija? Da li vidite neke pozitivne pomake kada je u pitanju funkcionisanje industrije tržišnih komunikacija?
– Pomaci su vidni. Trend koji je podrazumevao širenje i ukrupnjavanje, otvorio je i veoma zanimljiv prostor za razvoj independent scene na našem tržištu.
Čini se da postajemo otvoreniji za inovativne modele poslovanja. Odnos klijenta i agencije evoluira. Postaje otvoreniji za kolaboraciju i samim tim dinamičniji.
Ovom promenom je tržište postalo fluidnije, prijemčivije za razmenu znanja i uzajamni rast. Smatram da nam je ovo neophodno. Jedino ćemo podizanjem sveukupnog standarda dovesti našu industriju na nivo koji će moći da parira uslovima u regionu.
Koju zemlju na prostoru ex-YU smatrate najpogodnijom za rad komunikacijskih agencija i zašto?
– Verujem da je svako tržište koje je otvoreno za inovacije, nove poduhvate i koje podržava i neguje velike ideje, istinski dobro. Naravno da na ovo uticaj ima veličina i snaga tržišta, ali takođe mislim da uspeh inspiriše uspeh i da se krećemo u dobrom smeru. Jednom kada se ponovo naviknemo da razmišljamo van standarda i iskusimo opipljivu vrednost takvog pristupa, svi ćemo biti mnogo više inspirisani da pravimo velike ideje.
Kakva su vam očekivanja za 2025. godinu u pogledu uslova poslovanja?
– Smatram da smo, ukoliko se stvari ne promene, kao industrija u opasnosti da nastavimo da stagniramo. Na nama je da redefinišemo ono što jesmo kako bismo bili u stanju da donesemo realnu vrednost i ostanemo relevantni. Ono što uliva nadu jesu novi modeli poslovanja, agilniji, iskreniji, odgovorniji, okrenuti ka rešavanju problema umesto “odrađivanju posla”.
Naš posao jeste da evoluiramo, a kada vam biznis pokreće kreativnost – sve je moguće.
Autor: Nenad Danilović
Izvor: Advertiser Serbia
Prijavite se za Advertiser Serbia Daily Newsletter
Facebook
Twitter
LinkedIn
RSS