
Završetak kalendarske i poslovne godine je i ovog puta povod da sa vodećim ljudima iz advertajzing, medijskih i PR agencija porazgovaramo o postignutim ciljevima u prethodnoj godini, planovima za 2025. godinu, kao i o „faktoru okruženje“, u kojem te iste planove treba realizovati. Ovoga puta čast je pripala Davoru Bruketi, Kreativnom direktoru i suvlasniku agencije Bruketa&Žinić&Grey…Razgovor vodio Nenad Danilović, Glavni i odgovorni urednik izdanja Advertiser Serbia
Molimo vas da date generalnu ocenu uspeha rada vaše agencije tokom 2024. godine
– Čak i nakon ovoliko godina u poslu mrzim kada moram ocijeniti produkt rada s kojim imam bilo kakve veze, prvenstveno zato što ja nisam nikada dovoljno zadovoljan. Uvijek može bolje. Kao najveće uspjehe izdvojio bih kanskog lava, Red Dot Best of The Best, Crestu i Lovie koje smo dobili za projekt „Priča koja vrijedi svakog slova“. Osvojili smo i Red Dot za dizajn ambalaže maslinovog ulja Maslinika V. Radili smo stvarno brdo projekata, za stare i nove klijente, a neki od njih su: Hrvatski Telekom, Addiko, Adris, Croatia osiguranje, The Coca Cola Company, Heineken, Podravka, LAQO, Rimac Automobili, Dodić Diamonds, Marodi, Bosqar IN. i brojni drugi. Imali smo priliku i raditi na projektima s našim partnerskim agencijama Grey London i Grey Singapur. Svašta nešto.
Kako ocenjujete uslove poslovanja tokom 2024, jesu li oni bili bolji ili lošiji u poređenju sa ranijim godinama? Šta je to što je obeležilo poslovanje vaše agencije kada su u pitanju spoljni uslovi, odnosno privredno, društveno i političko okruženje?
– U 2024. godini uvjeti poslovanja u Hrvatskoj bili su obilježeni inflatornim pritiscima, promjenama potrošačkih navika i ponovno, sve većim fokusom na održivost i društvenu odgovornost. Globalni izazovi, poput rasta troškova života i rapidan tehnološki razvoj zahtijevali su prilagodbu marketinških strategija. Eksplozija umjetne inteligencije transformirala je način rada, ali je kreativnost ostala u središtu naše industrije. Barem za sada. Kampanje koje su integrirale održivost, inkluzivnost i stvarne priče pokazale su se najuspješnijima, kako na domaćem tako i na međunarodnom tržištu.
Naša sposobnost da povežemo globalne trendove s lokalnim specifičnostima osigurala je rast naših klijenata.
Da li je 2024. godina bila obeležena nekim značajnim problemima koji su uticali na rad čitave industrije tržišnih komunikacija? Da li vidite neke pozitivne pomake kada je u pitanju funkcionisanje industrije tržišnih komunikacija?
– Pa usudio bih se reći da je ovo industrija koja se toliko često mijenja da je svake godine obilježena nekim značajnim problemima koji utječu na rad čitave industrije.
Konkretno u 2024., najveći problemi bili su povezani s globalnim ekonomskim nesigurnostima, rastom troškova poslovanja i promjenama u ponašanju potrošača uslijed inflatornih pritisaka.
Uz to, sve stroži regulatorni okvir povećao je kompleksnost u planiranju kampanja, osobito u segmentu zaštite privatnosti i transparentnosti oglašavanja. No, industrija se brzo prilagodila koristeći napredne tehnologije poput umjetne inteligencije za optimizaciju procesa i personalizaciju poruka.
S pozitivne strane, vidljivi su veliki pomaci u prepoznavanju vrijednosti održivosti, društvene odgovornosti i inkluzivnosti. Brendovi i agencije sve više stvaraju smislene kampanje koje ne samo da komuniciraju proizvode, već i adresiraju relevantne društvene teme.
Digitalizacija i rast domaće kreativne industrije također su doprinijeli jačanju konkurentnosti, dok je sve veća internacionalizacija projekata omogućila agencijama u Hrvatskoj da rade na drugim tržištima.
Koju zemlju na prostoru ex-YU smatrate najpogodnijom za rad komunikacijskih agencija i zašto?
– Nijednu.
Kakva su vam očekivanja za 2025. godinu u pogledu uslova poslovanja?
– Umjetna inteligencija mijenja naš posao iz dana u dan, čini se nabolje (barem za sada).
Promjene su toliko brze da nije sasvim jasno što i kako ćemo raditi u ovo vrijeme iduće godine.
Autor: Nenad Danilović
Izvor: Advertiser Serbia
Prijavite se za Advertiser Serbia Daily Newsletter
Facebook
Twitter
LinkedIn
RSS