Završetak kalendarske i poslovne godine je i ovog puta povod da sa vodećim ljudima iz advertajzing, medijskih i PR agencija porazgovaramo o postignutim ciljevima u prethodnoj godini, planovima za 2024. godinu, kao i o „faktoru okruženje“, u kojem te iste planove treba realizovati. Ovoga puta čast je pripala Siniši Waldingeru, Executive Creative Director-u i članu Uprave agencije Bruketa&Žinić&Grey…Razgovor vodio Nenad Danilović, glavni i odgovorni urednik izdanja Advertiser Serbia
Kako ocenjujete tržišnu poziciju agencije koju predvodite, u 2023. godini? Da li ste očekivali bolju poziciju i bolje rezultate početkom godine? Dajte generalnu ocenu uspeha rada vaše agencije
– Kad podvučemo crtu pod 2023. godinu, vrlo smo zadovoljni postignutim. Ako govorimo o tržišnoj poziciji, veseli nas što smo proglašeni najboljom agencijom u regiji na natjecanju BalCannes te što smo za dugogodišnjeg klijenta Podravku osvojili prestižnu Red Dot Best of the Best nagradu što svakako govori o našim mogućnostima kako u komunikacijii tako i u brandingu. Veseli nas i plasman rebrandinga Addiko banke u finale Euro Effie natjecanja, a već višestruko nagrađivani projekt Brigometar za Croatia osiguranje izložen je na venecijanskom bijenalu i u Cannesu. Od većih projekata izdvojio bi komunikacijske platforme za Hrvatski telekom i Vegetu.
Naravno, kako si uvijek postavljamo visoke ciljeve tako uvijek možemo i reći da smo očekivali ili mogli više, ali to nam služi samo kao motivacijia za nove izazove u novoj godini.
Kakvo je vaše mišljenje o uslovima poslovanja u industriji tržišnih komunikacija, generalno, tokom 2023, bolje ili lošije, u odnosu na 2022?
– Naravno da je naš posao uvelike ovisan o općoj ekonomskoj slici, kupovnoj moći te osjećaju pesimizma ili optimizma, kako kod ključnih managera u kompanijama, tako i kod običnih građana. Očekivano, inflacija je bila riječ koja je obilježila godinu i koja je svakako pred naš posao stavila dvojake izazove – s jedne strane kako zaposlenicima, kao ključnoj vrijednosti koje agencije uistinu imaju, omogućiti da njihova primanja prate korak s inflacijom, a isto tako kako potrošačima, čiji su kućni budžeti isto ozbiljno nagriženi inflacijom, prilagoditi komunikaciju i pokazati s jedne strane empatiju, a opet zadržati neku aspiraciju, humor i “feel good” bez čega svijet brandova nema smisla.
Koji su aktuelni problemi industrije tržišnih komunikacija koji su obeležili 2023? Kako te probleme treba rešiti?
– Mi smo već prije puno vremena kao naš najveći izazov detektirali veličinu tržišta te smo stoga već dugo orijentirani na probijanje inozemnih tržišta, što je naravno vrlo teško za agencije koje dolaze s ovih prostora. No, u prošlosti nam je to uspjelo pa nas je tako posao odveo i u daleki Azerbajdžan i nešto bliži Beč, a danas to pokušavamo raditi u okviru Grey mreže kao njihov regionalni centar izvrsnosti za dizajn. Radimo za Grey u Japanu, New Yorku, Londonu i Belgiji, gdje pomažemo na njihovim klijentima.
Kakva su vam predviđanja za 2024. godinu u pogledu uslova poslovanja kompanija iz industrije tržišnih komunikacija?
– Uvjete poslovanja diktirat će nam, kao i uvijek, opća ekonomska slika i snaga gospodarstava zemalja u kojima djelujemo, kupovna moć stanovništva te osjećaj optimizma ili pesimizma “decision makera” koji odlučuju o ulaganju u svoje brandove.
Velike kompanije i njihovi brendovi će vjerojatno osluškivati “signale” iz centrale te sukladno tome djelovati na lokalnim tržištima; nas veseli snažan rast upita koje dobivamo u sferi brandinga, a dolaze iz domaćih malih i srednje velikih tvrtki.
Kakvo je vaše generalno mišljenje o uticaju veštačke inteligencije na industriju tržišnih komunikacija iz perspektive segmenta kojim se vaša agencija bavi?
– Kaže se da je 2023. godina bila godina u kojoj su marketinške agencije eksperimentirale s umjetnom inteligencijom, a da će 2024. godina biti godina u kojoj će je implementirati. Predviđanja su da će do kraja 2024. godine umjetna inteligencija biti potpuno utkana u agencijske tehnološke sposobnosti, načine rada i poslovni model. Vidjet ćemo u kojoj mjeri će se to obistiniti.
Ove godine na festivalu u Cannesu jako mi se dopalo predavanje Garyja Vaynerchuka o umjetnoj inteligenciji u kojem je, nakon što je u prvoj rečenici rekao da će nekoga raspaliti šakom ako mu još jednom na hodniku spomene AI, ustvrdio nešto što mi se učinilo jako zanimljivo – a to je da smo kao industrija skloni živjeti ili u dalekoj prošlosti ili u dalekoj budućnosti, a da zapravo propuštamo ono što je ključno, tj. ono što se zbiva sada. Tako ćemo rado i dan danas romantizirati prastaru formu TV spota od 30 sekundi s jedne strane, a s druge ćemo u isto vrijeme raspredati o tome kako će nam umjetna inteligencija oduzeti posao. “Sada” je negdje u sredini između te dvije krajnosti, ali onaj tko razumije “sada” je zapravo u prednosti jer to je ono što je ključno i za kreativnost i za poslovne rezultate. Mi dakle već sada uvelike koristimo alate umjetne inteligencije posebno na polju vizualizacija skica koje možemo napraviti puno brže i u puno više varijanti nego što smo to mogli prije, pratimo i educiramo se, ali imamo fokus na onome što nam upravo u ovom trenutku može pomoći da realno dodamo vrijednost nekom projektu, vodeći računa, pored poznavanja same tehnologije, i o zakonodavno-autorskim izazovima s kojima se na tom polju srećemo i koji još nisu definirani.
Dostupnost kvalitetnih kadrova je od izuzetnog značaja za funkcionisanje industrije tržišnih komunikacija…Kako vidite stanje na tom polju, ima li (još uvek) dovoljno kvalitetnog kadra?
– Naravno, kadrovi su ključni, ali njihov interes za našu industriju u konačnici ovisi o kvaliteti onog što radimo, da li je naš proizvod zanimljiv, neočekivan i drugačiji pa samim time njegov nastanak podrazumijeva zanimljiv i inspirativan proces rada u kojem se kreativna osoba vidi. Drugim riječima, ako se novim kadrovima sviđaju filmovi koje mi izbacujemo, onda će poželjeti igrati zapažene uloge u njima.
Na tom polju mislim da generalno agencije moraju još puno toga napraviti, redefinirati sebe i neke ustaljene prakse koje s tu jer se “već sto godina” radi tako i pronaći neke nove modele koji će mladim generacijama biti privlačne.
Autor: Nenad Danilović
Autor fotografije: Domagoj Kunić
Izvor: Advertiser Serbia
Prijavite se za Advertiser Serbia Daily Newsletter
Facebook
Twitter
LinkedIn
RSS