
Završetak kalendarske i poslovne godine je i ovog puta povod da sa vodećim ljudima iz advertajzing, medijskih i PR agencija porazgovaramo o postignutim ciljevima u prethodnoj godini, planovima za 2024. godinu, kao i o „faktoru okruženje“, u kojem te iste planove treba realizovati. Ovoga puta čast je pripala Radojki Bošković, Managing director McCann Beograd…Razgovor vodio Nenad Danilović, glavni i odgovorni urednik izdanja Advertiser Serbia
Kako ocenjujete tržišnu poziciju agencije koju predvodite, u 2023. godini? Da li ste očekivali bolju poziciju i bolje rezultate početkom godine? Dajte generalnu ocenu uspeha rada vaše agencije
– U poređenju sa prognozama na početku godine, naša pozicija je u skladu sa ciljevima i težnjama koje smo postavili, uzimajući u obzir sve racionalne okolnosti i tržišne prilike do tog trenutka.
Ove godine smo uspostavili i neka nova partnerstva a zahvaljujući odličnoj sinergiji, posvećenosti i inovativnosti dragih kolega, realizovali i dosta uspešne projekte. Između ostalog, to je ono na šta smo najviše i ponosni.
Kakvo je vaše mišljenje o uslovima poslovanja u industriji tržišnih komunikacija, generalno, tokom 2023, bolje ili lošije, u odnosu na 2022?
– 2023. godina je u dobroj meri bila fokusirana na stabilizaciju i upravljanje izazovima koje su doneli globalna nestabilnost i inflacija.
Taj put do ponovnog rebalansiranja uslova poslovanja nije uvek bio jednostavan i brz, pošto su razumevanje i prilike one druge strane za našu industriju svakako od suštinskog značaja.
U odnosu na 2022. uslovi poslovanja definitivno jesu bolji ali još uvek ne i najzahvalniji. To je nešto na šta kao industrija treba glasnije i ujedinjenije da reagujemo.
Koji su aktuelni problemi industrije tržišnih komunikacija koji su obeležili 2023? Kako te probleme treba rešiti?
– Verovatno i nije stvar samo jedne godine. Inflacija tu je posebno ostavila traga i nemogućnost pravovremenog reagovanja. Sve je pre vrednosti rada i usluga naše industrije dobilo na ceni i to značajno. To je jedna nezahvalna situacija u kojoj nije jednostavno pomiriti sve aspekte.
Međutim, sve te izazove smo u dobroj meri uspešno savladali i nadam se arhivirali u 2023. godini ali još uvek postoje otvorena pitanja i inicijative u periodu ispred nas.
Kakva su vam predviđanja za 2024. godinu u pogledu uslova poslovanja kompanija iz industrije tržišnih komunikacija?
– Digitalno unapređenje industrije zahtevaće otvorenost za nove ideje i spremnost na promene, a organizacije koje budu spremne da brzo prihvate inovacije i eksperimentišu sa novim pristupima biće svakako u prednosti. Takve promene u pristupu i načinu poslovanja mogu da doprinesu većoj vrednosti.
U suštini, 2024. godina bi mogla biti godina kada će se industrija tržišnih komunikacija dodatno transformisati kako bi se bolje prilagodila potrebama sve zahtevnijeg tržišta.
Kakvo je vaše generalno mišljenje o uticaju veštačke inteligencije na industriju tržišnih komunikacija iz perspektive segmenta kojim se vaša agencija bavi?
– Iako već živimo na tom talasu tehnološke revolucije, u funkcionalnom smislu verujem da ćemo tek da prepoznamo benefite i uticaj onoga što veštačka inteligencija nosi sa sobom. Uzimajući u obzir dinamiku naše industrije, mnoštvo alata i mogućnosti u službi optimizacije procesa i produktivnosti pre svega. Ipak, ona nikada neće biti dovoljno kreativna da nadomesti ono što se definiše čistom emocijom i dubokim razumevanjem nečijih stavova i potreba.
Dostupnost kvalitetnih kadrova je od izuzetnog značaja za funkcionisanje industrije tržišnih komunikacija…Kako vidite stanje na tom polju, ima li (još uvek) dovoljno kvalitetnog kadra?
– Pitanje je i šta sve definiše kvalitet, van nečije ekspertize. Čini se da je odnos prema kvalitetu danas nešto kompleksniji. Potrebe su sve složenije i naši standardi su visoki.
Kvalitetan kadar, pored neospornog znanja i iskustva, definišu i druge veštine a našu industriju karakterišu najraznovrsnije sposobnosti u tom smislu.
Činjenica je da nije uvek jednostavno baš sva ta kreirana očekivanja pomiriti u jednoj osobi. Međutim, za one koji umeju da dobro procene obostrane potrebe u datoj prilici, kvalitetni kadrovi nisu nedostupni. Istina je da je njihov odnos prema radu nešto drugačiji, da su im motivi često kreirani i nekim instant prilikama pa je danas izazov upravljati takvim kadrom. Na nama je da inspirišemo i provociramo njihove potrebe, ali i da ih bolje razumemo, pre svega.
Autor: Nenad Danilović
Izvor: Advertiser Serbia
Prijavite se za Advertiser Serbia Daily Newsletter
Facebook
Twitter
LinkedIn
RSS