Agencije

[POGLED SA VRHA 2022/23] DRAŠKO ROGANOVIĆ, MPG: „Ojačali smo naše regionalno prisustvo i relevantnost“

Završetak kalendarske i poslovne godine je i ovog puta povod da sa vodećim ljudima iz advertajzing, medijskih i PR agencija porazgovaramo o postignutim ciljevima u prethodnoj godini, planovima za 2023. godinu, kao i o „faktoru okruženje“, u kojem te iste planove treba realizovati. Ovoga puta čast je pripala Drašku Roganoviću, Generalnom Direktoru agencije MPG Beograd…Razgovor vodio Nenad Danilović, glavni i odgovorni urednik izdanja Advertiser Serbia

 

Kako je za vašu agenciju protekla 2022. godina? Koji su značajni projekti i aktivnosti koje je vaša agencija sprovela tokom ove godine koja je na izmaku?

– Za nas je ovo bila godina sa mnogo turbulencija, ali i godina stabilizacije. Iako zvuči paradoksalno, to je model na koji smo navikli. Preselili smo se u novi poslovni prostor, učvrstili smo saradnju sa Apatinskom pivarom, Beogradom na vodi, G3 Spirits, Knjaz Milošem, Marbom, Marsom, Mercatorom i Yettelom, otpočeli saradnju sa L’Orealom, za neke nove klijente smo napravili dobru osnovu za saradnju u narednoj godini.

U jakoj konkurenciji dobili smo jedan pič za 9 zemalja i jedan za 5 zemalja i ojačali naše regionalno prisustvo i relevantnost.

Dodatno smo razvili segmente dizajna i produkcije POS materijala i za domaće i za strana tržišta, uradili veliki broj uspešnih konferencija i evenat-a (neki nam tek predstoje), a neki od njih su bili u jako izazovnim okolnostima poput organizacije eventa za VIP goste u sred najvećeg gradilišta u zemlji. Usluge grafičkog i 3D dizajna se stalno razvijaju, kao i usluge digitalnih komunikacija gde smo imali veći broj zahtevnih i uspešnih projekata. Posebno mi je drago što smo ojačali agencijski tim odličnim mladim snagama i radujem se njihovom napretku i sticanju iskustva u narednoj godini.

Kako ocenjujete ovu poslovnu godinu u industriji tržišnih komunikacija?

– Radije bih se fokusirao na segment u kome mi primarno delujemo, a to su organizacija događaja, komunikacija na mestu prodaje i digitalna komunikacija.

Kada je u pitanju potražnja za uslugama koje pružamo utisak mi je da je ona povećana.

Izazov predstavlja pružanje usluga po cenama koje su ugovorima fiksirane pre godinu, dve, pa i tri, a u situaciji kada su cene robe i usluga, troškovi života i plate doživele rast. Tržište ljudskog kapitala je takođe veoma dinamično i sa dosta izazova kako uskladiti očekivanja i mogućnosti. Rokovi naplate su i dalje relativno dugački, pa to otežava finansiranje tekućih aktivnosti, ali to je takođe opšta boljka naše privrede, pitanje ima li smisla žaliti se na to više.

Kakva su vam očekivanja za 2023. godinu u pogledu uslova poslovanja kompanija iz industrije tržišnih komunikacija?

Tri dobre godine za redom, to je ono što želim.

Imali smo dve relativno dobre, ali nisam siguran da će tako biti na nivou cele industrije i iduće godine.

Očekujem stagnaciju na nivou industrije, a što se MPG tiče očekujem rast jer ima realnih razloga za to.

Imate li nekih značajnijih planova za narednu godinu a koje možete predstaviti javnosti?

– Početak i razvoj regionalne saradnje sa više novih klijenata, jačanje regionalne strukture i aktivnosti MPG SEE, dalji prodor na inostrana tržišta u domenu dizajna i produkcije POS materijala, širenje portfolija klijenata i usluga u segmentu digitalnih komunikacija, fokus na inovativne sampling platforme i početak pružanja usluga u domenu metaversa. Biće uzbudljivo!

Poželite sebi nešto, kao generalnom menadžeru, za 2023

Još više strasti, učenja i zadovoljstva u upravljanju najvećom BTL agencijom u Jugoistočnoj Evropi.

 

Autor: Nenad Danilović
Izvor: Advertiser Serbia

Prijavite se za Advertiser Serbia Daily Newsletter

Kliknite da postavite komentar

You must be logged in to post a comment Login

Postavite

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Više u Agencije

[ISTAKNUTI KOMUNIKACIJSKI PROJEKTI 2024] REPRESENT COMMUNICATIONS CRNA GORA: „Biraj da ne bude kasno“ za Astra Zeneka i Univerzitet Crne Gore

Advertiser Serbia27. март 2025.

[ISTAKNUTI KOMUNIKACIJSKI PROJEKTI 2024] ŽIŠKA: „Heroj noći” za Xiaomi

Advertiser Serbia26. март 2025.

[ISTAKNUTI KOMUNIKACIJSKI PROJEKTI 2024] Agencija 404 / MYTY: „Rebranding SoMo Borac 24″

Advertiser Serbia25. март 2025.

[ISTAKNUTI KOMUNIKACIJSKI PROJEKTI 2024] KOMUNIKACIJSKI LABORATORIJ i BRUKETA&ŽINIĆ&GREY: „Priča vrijedna svakog slova” za Marodi

Advertiser Serbia24. март 2025.

TIHANA ELA KRUŽIĆ, Press Clipping: „Umjetna inteligencija može pogriješiti, mi smo kontrolori“

Advertiser Serbia20. март 2025.

[ISTAKNUTI KOMUNIKACIJSKI PROJEKTI 2024] SAATCHI & SAATCHI BEOGRAD: „Classic Festive Art Edition“ za NESCAFÉ

Advertiser Serbia20. март 2025.

Ana Csik i Mate Šola (McCann Zagreb) osvojili Grand Prix takmičenja Young Lions Croatia

Advertiser Serbia20. март 2025.

[ISTAKNUTI KOMUNIKACIJSKI PROJEKTI 2024] HOMEPAGE.CREATIVE.DIGITAL: „Coca-Cola podrška mladima platforma za online edukaciju“

Advertiser Serbia19. март 2025.

Direct Media United Solutions po treći put najbolja agencija za podršku online prodaji

Advertiser Serbia18. март 2025.

[ISTAKNUTI KOMUNIKACIJSKI PROJEKTI 2024] McCann Zagreb: „Probavna prognoza“ za Salvus

Advertiser Serbia18. март 2025.

[ISTAKNUTI KOMUNIKACIJSKI PROJEKTI 2024] IMAGO OGILVY: „Bolje stati nego zaspati“ za INA

Advertiser Serbia17. март 2025.

[ISTAKNUTI KOMUNIKACIJSKI PROJEKTI 2024] OVATION: „Chipsy Kings“

Advertiser Serbia14. март 2025.

[ISTAKNUTI KOMUNIKACIJSKI PROJEKTI 2024] BRUKETA&ŽINIĆ&GREY: „15 Years on Record“ za Rimac Automobili

Advertiser Serbia13. март 2025.

[ISTAKNUTI KOMUNIKACIJSKI PROJEKTI 2024] FUSION COMMUNICATIONS: „Reci NE nasilju nad ženama 2024″ za Avon

Advertiser Serbia11. март 2025.

[ISTAKNUTI KOMUNIKACIJSKI PROJEKTI 2024] ZOO agencija: „Domaće u glavnoj ulozi“ za Podravku

Advertiser Serbia10. март 2025.