
Nekoliko hiljada učesnika iz cele regije, 600 projekata u izboru za nagrade struke, 125 predavača i izvođača, 105 kompanija i udruženja partnera, pokrovitelja i prijatelja festivala, 3 dana, 3 dvorane, 3 partija – i samo jedni, jedinstveni Dani komunikacija.
Svoja vrata kreativcima, digitalcima, komunikatorima, dizajnerima i svim zaljubljenicima u kreativnost i tržišne komunikacije 20. aprila je otvorio veliki festival tržišnih komunikacija, koji će u svom devetom izdanju tokom tri festivalska dana rovinjskom hotelu Lone okupiti veliku međunarodnu komunikacijsku zajednicu, više od dve i po hiljade učesnika.
Prvi dan festivala zabeležilo je veliko interesovanje publike, a glavna festivalska dvorana već je u svom prvom terminu postala mesto zanimljivih razgovora, koje je pokrenuo hrvatski filozof svetskog glasa Srećko Horvat, uhvativši se u predavanju naziva Your Lips, My Lips, Apocalypse ukoštac sa savremenim postapokaliptičnim zeitgeistom i stvarnošću, implikacijama promišljanja o kataklizmičnom završetku sveta – koje se kreću od poricanja sve do melanholije i depresije – i zaronivši dublje u koncepte supraliminalnog, slepila za apokalipsu, njene komodifikacije i fetišizacije.
Horvat se na pozornici zadržao i u sledećem festivalskom terminu – kao sagovornik Edwarda Snowdena, koji je, pridruživši se videolinkom uživo, na desetu godišnjicu razotkrivanja „najefikasnijeg sistema društvene kontrole u istoriji čovečanstva“, održao predavanje na temu Restoring Trust – How To Solve The Next Generation of Privacy & Security Dilemmas, time dodatno naglasivši zašto kao društvo tek sada možemo jasnije razumeti razmere tog otkrića na razvoj društva i tehnologije. Nakon predavanja usledila su britka Horvatova pitanja o privatnosti, koja su ključna za budućnost interneta i digitalnog komuniciranja, a u postavljanju pitanja pridružili su se i učesnici festivala.
„Do 2013. mislili smo da je internet veliki tamni prostor, nismo ga razumeli kao fizički predmet – da su naši računari povezani sa središnjim sistemom pomoću nekog signala koji i drugi mogu da čuju. Tada su skupljali podatke, ali nisu mogli povezati sve baze, a danas znamo da će se saznati sve što se može saznati. Iz perspektive sigurnosti, cilj je postaviti limite na institucionalnu moć. Budućnost nosi bolje zakone o privatnosti, a tek kad budu jasne posledice njihovog kršenja, pitanje privatnosti shvaćaće se ozbiljnije“, poručio je Snowden nakon što je iz publike stigao upit o povezanosti privatnosti, marketinga i oglašavanja te o tome što nam nosi budućnost u kontekstu ovih industrija, šta je ovo predavanje učinilo važnom prilikom da gledaoci preispitaju sve što su do sada znali i kritički donesu vlastite zaključke. „Nada je ono što imamo – i ono što nam treba. Mi imamo moć promene, za to nam ne treba vlast.“
Pitanje sigurnosti nikada nije bilo aktuelnije, a ovom su bivšem zaposlenom CIA-e te konsultantu NSA-a (National Security Agencyja) – nakon što je javno razotkrio da je vlada SAD-a imala mogućnost da pristupi informacijama o pozivima, tekstualnim porukama te e-pošti svake osobe na planeti – vlasti SAD-a poništile su pasoš, zbog čega je novi dom pronašao u Moskvi, u kojoj se u tom trenutku našao. Kakav god stav o njemu imali, Snowden se svojim potezom upisao u istoriju i u potpunosti preokrenuo smer kojim se razvijao internet, kao i načine na koje smo živeli online, ali i offline – od svesti o ličnoj privatnosti pa sve do poverenja u institucije.
Dunja Ivana Ballon, kao osoba koja predvodi digitalnu zajednicu okupljenu oko IAB-a Croatia i HURA-e, tom prilikom je prokomentarisala: „Internet je definitivno pokvaren. Sve što smo saznali u protekloj deceniji, koju je obeležilo Snowdenovo otkriće, oblikovaće sledećih deset godina – jer kao zajednica možemo i moramo učestvovati u stvaranju boljeg digitalnog ekosistema.“
„Današnja tehnološka revolucija ujedno je i dalekosežna revolucija u komunikaciji. Međutim, osim pitanja privatnosti i sigurnosti, o čemu sam razgovarao sa Snowdenom, ključni je problem pitanje vlasništva – ko poseduje sve te okeane podataka, naše misli i naša osećanja? Uzmite trenutni razvoj ‘veštačke inteligencije’ – umesto da je u privatnim rukama, bio to Bill Gates ili Elon Musk, AI bi trebao da bude zajedničko dobro o čijem razvoju ne odlučuje nekolicina milijardera. A isto važi za društvene mreže, obrazovanje, pa i emocionalnu sferu koja je sve više neodvojiva od tehnologije“, rekao je Horvat.
Nakon uzbudljivoga prvog festivalskoga dana, učesnike u petak, 21. aprilu očekuju predavanja Main Monka Media.Monksa, najveće globalne platforme za digitalnu produkciju, Victora Knaapa; Munise Can, strateške stručnjakinje i direktorice Highsnobietyja koja brendovima pomaže da zacrtaju put do sigurnog uspeha; vodećeg kreativca dalekog Japana Toshihika Tanabea; vodećeg futuriste za kreativne tehnologije Iana Beacrafta powered by Hrvatski Telekom; mischief-makera – stratega svetskog glasa Roba Campbella; nadrealističkog redateljskog dvojca Vallée Duhamel; Roryja Sutherlanda, jednog od najoriginalnijih mislilaca u oglašivačkoj sferi, a i šire, te globalnog kreativnog direktora Ogilvya.
Prijave za sudjelovanje uživo ili online i dalje su moguće na www.danikomunikacija.com.
Foto: Matija Habljak, PIXSELL
O DANIMA KOMUNIKACIJA:
Dani komunikacija prepoznati su kao jedan od najboljih evenat-a na svetu prema britanskom Association Excellence Awardsu zbog svog out of the box pristupa, jedinstvene festivalske ponude, visokokvalitetne produkcije i organizacije. Dugo iščekivano novo izdanje festivala – koji je poznat po tome da se na njemu okupljaju ključni predstavnici oglašivača, agencija, stručnjaci za odnose s javnošću, predstavnici medija i ostali profesionalci iz komunikacijske industrije ključni za stvaranje i pokretanje promena – ovog proleća je očaralo sve one koji komunikacijsku industriju istovremeno mrze i vole, ali prema njoj, zahvaljujući ovom festivalu koji zdušno okuplja komunikacijsku zajednicu, nikako ne mogu biti ravnodušni. Više informacija pročitajte na zvaničnim stranicama festivala www.danikomunikacija.com.
O ORGANIZATORIMA:
Hrvatska udruga društava za tržišno komuniciranje (HURA) je vodeće strukovno udruženje u sektoru tržišnih komunikacija u Hrvatskoj. Članice HURA-e neke su od najboljih i najnagrađivanijih nacionalnih agencija. HURA organizuje nacionalni festival tržišnog komuniciranja Dane komunikacija s pripadajućim takmičenjima Effie, IdejaX, MIXX i Young Lions, marketinšku akademiju HOWtoWOW, regionalnu reviju reklamnih agencija BalCannes, redovne edukacije i mnoge druge projekte. Bori se za poboljšanje tržišnih uslova i napredak čitave industrije, što uključuje lobističke aktivnosti, pregovaranje sa zakonodavcem, promociju struke, brojna istraživanja i statistike u industriji, savetovanje i drugo. Izvan granica deluje u sklopu svetskog udruženja agencija VoxComm, EACA-e (Europskog udruženja agencija za tržišno komuniciranje), ekskluzivni je predstavnik organizacija Cannes Lions i Effie Worldwide za Hrvatsku te je kroz Interactive Advertising Bureau (IAB) Croatia deo svetske mreže IAB Global Network.
Više o HURA-i saznajte na www.hura.hr, Facebook i LinkedIn stranicama
Interactive Advertising Bureau (IAB) Croatia kolektivni je predstavnik i ambasador industrije interaktivnog marketinga i velike svetske organizacije IAB Global Network u Hrvatskoj. Delovanjem unutar Hrvatske udruženje društava za tržišno komuniciranje (HURA-e), povezuje najvažnije aktere angažovane u rastu interaktivnog marketinga i insistira na najvišem standardu, a hrvatsko je tržište ovom akvizicijom postalo bogatije za brojne materijale, specijalizovane edukacije, nagrade, istraživanja, analize i network koji će ekskluzivno biti dostupni kroz IAB Croatia.
Više informacija pronađite na www.iab-croatia.com te na Facebooku i LinkedInu.
Facebook
Twitter
LinkedIn
RSS