Članica Evropskog parlamenta Džulija Reda iz Partije pirata, predvodi reviziju zakona o zaštiti autorskih prava. U ovoj partiji navode “da je to veliki korak u borbi za slobodu na internetu”.
Šveđanin Rik Falkving, koji je 2006. osnovao prvu Partiju pirata u svojoj kolumni za Torrent Freak je nedavno napisao:
“Članovi Partije pirata zajedno sa predstavnicima Evropske unije prave evaluaciju zakona o zaštiti autorskih prava i unose neophodne promene. Stvari se pomeraju sa mrtve tačke.”
Kako Faklving navodi u tekstu, Džulija Reda iz Nemačke je ključna osoba u ovoj reviziji.
“Zakon o zaštiti autorskih prava mora da se obnovi i uskladi sa digitalnim dobom u kome živimo” priča Džulija “Važeći EU zakon štiti autore bez izuzetka, dok je zaštita korisnika opciona i često uslovljena. Svaka članica Evropske unije sama donosi odluku da li hoće da određene tačke zakona budu izuzete u određenim slučajevima, a to znači da su prava korisnika širom Evrope vrlo različita”
Prošle godine su komičari zahtevali od Evropskog suda da parodija i satira budu izuzete iz ovog zakona, sve dok nisu uvredljive.
“Ovaj zakon je donešen pre nego što su postojali Facebook i YouTube. Nažalost, pravila su toliko rigidna da je njihovo prilagođavanje novim formama na internetu praktično nemoguće. U vremenu kada ljudi dele kulturu putem interneta, došli smo u situaciju da više niko nije siguran šta jeste, a šta nije zabranjeno. Kada na primer fotografiju nekog umetničkog dela objavite na svom Facebook nalogu, time u nekim zemljama kršite u zakon, u drugim ne.
Ona dodaje da će dati sve od sebe da se te razlike prevaziđu
“Poruka “ovaj video nije dostupan u vašoj zemlji” mora da ode u prošlost” rekla je Reda.
Džulija Reda je 2009. prešla iz nemačke Socijaldemokratske partije u Partiju pirata. Trenutno je jedini predstavnik ove partije u Evropskom parlamentu, iako je pre nje Švedska imala dva svoja predstavnika.
Preliminarno glasanje povodom usvajanja promena o zakonu o zaštiti autorskih prava biće održano 16. aprila u komitetu za pravna pitanja, dok će se parlament izjasniti o dopuni zakona 20. maja.
Izvor: B92
Facebook
Twitter
LinkedIn
RSS