Brendovi

Novo Nordisk podneo tužbu protiv Eli Lilly zbog obmanjujućeg reklamiranja lekova za mršavljenje

Brendovi

Danska farmaceutska kompanija Novo Nordisk podnela je tužbu Saveznom sudu u Nju Džersiju protiv svog glavnog rivala, američke kompanije Eli Lilly, zbog navodnog „obmanjujućeg reklamiranja“ lekova za mršavljenje na teritoriji Sjedinjenih Američkih Država.

 

Prema tvrdnjama danske firme, Eli Lilly koristi zastarele kliničke studije kako bi u reklamama prikazao da su njegovi lekovi za gojaznost i dijabetes („zepbaund“ i „maundžaro“) delotvorniji od konkurentskih lekova kompanije Novo Nordisk („vegovi“ i „ozempik“), prenosi CNBC.

Novo Nordisk smatra da Eli Lilly u svojim TV i internet reklamama upoređuje najjače doze svojih lekova sa starijim, slabijim dozama „vegovija“, čime navodno namerno prećutkuje činjenice o novoj, naprednijoj verziji „vegovija“ koja je odobrena u martu i uporediva sa učinkom „zepbaunda“.

Sporna TV reklama imala je više od 700 miliona prikaza, čime je, prema tvrdnjama danskog proizvođača, velikom broju pacijenata stvoren pogrešan utisak da su lekovi kompanije Eli Lilly superiorniji.

Novo Nordisk traži od suda da hitno i trajno zabrani dalje emitovanje ovih reklama, primora Eli Lilly na javno objavljivanje ispravki, kao i da im isplati finansijsku odštetu.

Tužba je usledila nakon što je Eli Lilly u aprilu odbio zvanični zahtev da dobrovoljno povuče sporni reklamni sadržaj.

Ova tužba je najnoviji okršaj u borbi za globalnu dominaciju na izuzetno profitabilnom tržištu GLP-1 lekova za mršavljenje i dijabetes.

Image by Stephen, Pixabay

Prijavite se za Advertiser Serbia Daily Newsletter

Kliknite da postavite komentar

You must be logged in to post a comment Login

Postavite

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Više u Brendovi

Neka i vaša dnevna soba zasija u nijansama prirode

Advertiser Serbia19. август 2026.

IKEA kroz novu KONSTRUNDA limitiranu kolekciju unosi deo umetnosti u svaki dom

Advertiser Serbia13. август 2026.

Burger King stiže u Srbiju

Advertiser Serbia12. август 2026.

Izmena Google Ads pravila o oglašavanju alkohola za 2026: Srbija dodata na listu zemalja u kojima je dozvoljeno oglašavanje alkoholnih pića

Advertiser Serbia11. август 2026.

Naučni centri UŽIVO – Palata nauke otvara vrata 9 naučnih centara

Advertiser Serbia11. август 2026.

Letnja inspiracija za uređenje dnevne sobe

Advertiser Serbia11. август 2026.

Svetska tražnja za zlatom raste – tržište vredno 380 milijardi dolara

Advertiser Serbia10. август 2026.

Poster za film The Mummy zabranjen za spoljno oglašavanje u Velikoj Britaniji

Advertiser Serbia7. август 2026.

Nove obuke i digitalni servisi za privredu: Od propisa do AI alata

Advertiser Serbia6. август 2026.

Volite žvakaće gume sa ukusom mentola? Njihova proizvodnja zavisi od jednog dela Indije

Advertiser Serbia5. август 2026.

Komoda sa šarmom za organizovan i elegantan enterijer

Advertiser Serbia5. август 2026.

Banca Intesa podržava strateški razvoj kompanije Sat-Trakt

Advertiser Serbia4. август 2026.

IKEA predstavlja KOMPISHÄNG, novu kolekciju za život u pokretu

Advertiser Serbia3. август 2026.

Erste Bank a.d. Novi Sad: Stabilni rezultati i kontinuiran rast i u prvoj polovini 2026. godine

Advertiser Serbia30. јул 2026.

Intesa Sanpaolo ostvarila rekordne rezultate u prvom polugodištu, povećala projekcije

Advertiser Serbia29. јул 2026.
×