Dr. mreže

Nobelovac: Umesto kontrole internet kompanija, uvesti dodatni porez na prihod od reklama

Dr. mreže

Kako naterati kompanije poput Facebook-a da ne budu usisivači za lične podatke korisnika kao i da ne rastu previše? Nobelovac Pol Romer za DW kaže da je rešenje u dodatnom porezu na prihod od reklama koje Facebook servira

 

Američki nobelovac Pol Romer izazvao je debatu kada je prošle sedmice u tekstu za Njujork tajms predložio novi način da se internet-divovi poput Facebook-a ili Google-a privole na zaštitu podataka. „Naše digitalne platforme možda nisu previše velike da bi smele da propadnu (too big to fail). Ali su previše velike da im se veruje i – uprkos pozivu šefa Fejsbuka Marka Zakerberga za novo zakonodavstvo i regulaciju – možda već previše velike da bi se mogle regulisati“, piše Romer.

Zato on kaže da je umesto zakonskog ograničavanja ovih kompanija pametnije uvesti dodatne progresivne poreze na svu zaradu od reklama koje koriste targetiranje. To su reklame koje se korisnicima pojavljuju na osnovu njihovih ličnih podataka – ko, recimo, preko Google-a u poslednje vreme traga za polovnim automobilom, dobijaće reklame za polovne automobile.

Prava vrsta poreza bi podstakla te firme da se podele na više nezavisnih celina jer bi to umanjilo ukupne poreske izdatke“, pojašnjava Romer sada u intervjuu za DW. „Važno je da zadržimo na umu kakav je ulog ovde. Ulog je kontrola svih informacija koje koristimo da donosimo odluke u svojim životima, da donosimo odluke od javnog značaja.“

Lažne vesti i širenje mržnje na internetu skrenule su pažnju politike i u Evropskoj uniji na moć koju imaju tehnološki koncerni. Zato su zahtevi da se ovo polje odlučnije reguliše sve glasniji. Međutim Romer, koji je prošle godine nagrađen Nobelom za ekonomiju, ne veruje da je efikasna regulacija moguća i zato zagovara porez.

Da, to će možda doneti i dodatne prihode (državnim budžetima), ali nije to razlog da se uvede ovakav porez. Cilj tog poreza bio bi da se obeshrabri ponašanje koje je štetno. U najboljem scenariju porez možda ne bi doneo nikakav budžetski prihod jer bi kompanije prestale da čine stvari koje smatramo štetnim“, zaključuje Romer za DW.

 

Izvor: DW

Kliknite da postavite komentar

You must be logged in to post a comment Login

Postavite

Ово веб место користи Акисмет како би смањило непожељне. Сазнајте како се ваши коментари обрађују.

Više u Dr. mreže

[ISTAKNUTI KOMUNIKACIJSKI PROJEKTI 2022] 404: „Ožujsko – Svjetsko nogometno prvenstvo“

Advertiser Serbia30. маја 2023.

Stariji preuzimaju TikTok naloge influensera kako bi se približili deci

Advertiser Serbia22. маја 2023.

Montana prva američka država koja je zabranila TikTok

Advertiser Serbia18. маја 2023.

Digitalno odrastanje u Srbiji: Kako internet utiče na ponašanje, razvoj i dobrobit mladih i dece?

Advertiser Serbia11. маја 2023.

[ISTAKNUTI KOMUNIKACIJSKI PROJEKTI 2022] IMAGO OGILVY: „Feed your greatness“ za Bite Me Nutrition

Advertiser Serbia11. маја 2023.

Taker Karlson pokreće emisiju na Twitteru

Advertiser Serbia10. маја 2023.

Američki regulator traži da se Meti zabrani zarađivanje na deci i mladima

Advertiser Serbia4. маја 2023.

[ISTAKNUTI KOMUNIKACIJSKI PROJEKTI 2022] IMAGO OGILVY: „Pipi Guza“ za Pipi Beverages

Advertiser Serbia24. априла 2023.

Ilon Musk najavio tužbu protiv Microsofta

Advertiser Serbia20. априла 2023.

Tramp ponovo na Instagramu, reklamira digitalne kartice

Advertiser Serbia18. априла 2023.

MILA PAŽUN, Digital Element: TikTok – platforma za privlačenje novih talenata

Advertiser Serbia4. априла 2023.

Redakcije ne žele da plaćaju Twitter Blue, kvačica uklonjena sa New York Timesa

Advertiser Serbia4. априла 2023.

Predstavnički dom Kongresa ovlastio predsednika SAD da zabrani TikTok

Advertiser Serbia2. марта 2023.

Evropska komisija zabranjuje TikTok na službenim uređajima

Advertiser Serbia23. фебруара 2023.

Meta uvodi pretplatu za Facebook i Instagram

Advertiser Serbia21. фебруара 2023.