
U susret predstojećem eventu NEM Dubrovnik, vodećem TV marketu u CEE regionu, koji će biti održan od 9. do 12. juna u Dubrovniku, razgovarali smo sa istaknutim panelistima koji će govoriti u okviru ovog renomiranog događaja posvećenog razvoju TV industrije u organizaciji kompanije Mediavision. Ovogodišnji NEM okupiće predstavnike više od 300 kompanija, a na panelima će učestvovati preko 70 istaknutih govornika. Očekuje se više od 1000 posetilaca, što ovaj događaj čini jednim od najznačajnijih u industriji. Ovog puta, čast je pripala Miruni Herovanu, Executive Director AAPA (Audiovisual Anti-Piracy Alliance)…Razgovor vodio Nenad Danilović, glavni i odgovorni urednik izdanja Advertiser Serbia.
Možete li nam ukratko predstaviti ciljeve i osnovne oblasti delovanja Audiovisual Anti-Piracy Alliance čiji ste vi izvršni direktor?
– AAPA predstavlja kompanije koje se bave pružanjem zaštićenih audiovizuelnih usluga, uključujući prava vlasnika i emitera, bezbednosnu tehnologiju za takve usluge i proizvodnju proizvoda koji olakšavaju isporuku takvih usluga. Misija AAPA-e je da vodi borbu protiv audiovizuelne piraterije širom Evrope, Bliskog istoka i šire kroz efikasno lobiranje, podržavajući sprovođenje zakona i izgradnju partnerstava za bolje suzbijanje piraterije. Za razliku od drugih poslovnih udruženja, naši članovi su „na terenu“ iz dana u dan u borbi protiv piraterije, prikupljajući podatke, identifikujući nove trendove, kao i nove i stare izazove i potencijalna rešenja.
Misija AAPA-e je zaista da okupi članove sa širokom ekspertizom i stavi ih u službu organa za sprovođenje zakona, zatim kreatora zvanične politike i drugih zainteresovanih strana u industriji.
Koje su glavne aktivnosti koje vaša Alijansa preduzima u borbi protiv audio-vizuelne piraterije?
– Jedna od naših glavnih aktivnosti i na koju smo najviše ponosni je povezivanje sa regionalnim i međunarodnim institucijama, kao što su EUIPO i WIPO, koje našim članovima pružaju priliku da obučavaju službenike za sprovođenje zakona, dele svoju stručnost o različitim studijama Opservatorije. Isto tako, stručnost naših članova se koristi za identifikaciju nedostataka, posebno praznina u politici za koje se onda zalažemo pred kreatorima politike, na nacionalnom i evropskom nivou. Piraterija je globalno pitanje na koje je sve više potreban i globalni odgovor
Koji su najčešći oblici piraterije na koje se vaša Alijansa fokusira i kakve posledice oni imaju po audio-vizuelnu industriju? Ko su najčešći kršioci zakona u oblasti piraterije i na koji način ih Alijansa identifikuje i sankcioniše? Koje vrste AV sadržaja su u najvećoj meri izložene pirateriji?
– Piraterija je u velikoj meri „industrija“ koja se razvija. Vidimo smanjenje peer to peer piraterije, ali zabrinjavajuće je povećanje nelegalne konzumacije IPTV-a, prodaja Amazonovih Fire Sticksuređaja za pristup IPTV-u. IPTV su piratski paneli koji nude kompletne TV i VOD pakete samo za delić prave tržišne cene.
Efekat na AV industriju je gubitak resursa. Nosioci prava takođe stalno ulažu u specijalizovane ljudske resurse za borbu protiv onlajn piraterije.
Koliki je, prema vašim procenama, finansijski gubitak za AV industriju usled piraterije? Na koji način piraterija utiče na stvaranje i distribuciju novih sadržaja?
– Prema izveštaju AAPA za 2022. godinu, legalni provajderi Pay-TV-a pretrpeli su potencijalne gubitke u prihodu od 3,21 milijarde evra u 2021. zbog piratskog IPTV-a u Evropi. U istom izveštaju se procenjuje da je 1,06 milijardi evra nezakonitog prihoda ostvareno od IPTV provajdera koji krše autorska prava u Evropi u 2021.
Da li ste upoznati sa situacijom oko piraterije u regionu Southeast Region (prostor ex-YU)?
– Jedan od naših članova je United Media, najveća medijska kuća u regionu. S obzirom na njihovo članstvo u AAPA, čini se da je piraterija raširena u regionu.
Međutim, uvek moramo imati na umu da je piraterija globalna stvar, koja zahteva usaglašen regulatorni pristup. Izazovi sa kojima se suočava Jugoistočna Evropa su u velikoj meri isti kao i izazovi u bilo kom delu EU.
Na koji način država može da doprinese suzbijanju piraterije i zaštiti intelektualne svojine? Kakva je saradnja Alijanse sa ostalim institucijama, pravosudnim organima i međunarodnim partnerima u borbi protiv piraterije?
– AAPA radi na holistički način. Imamo saradnju sa svim zvaničnim subjektima EUIPO, WIPO, Europol, Interpol, CEPOL, Eurojust za obuku i informisanje. Takođe, blisko sarađujemo sa Evropskom komisijom i Evropskim parlamentom zalažući se za adekvatna zakonodavna rešenja, posebno u vezi sa specifičnostima piraterije sadržaja uživo.
Na koje sve načine podižete svest javnosti o štetnosti piraterije?
– Kroz kampanje za podizanje svesti javnosti i kroz naš rad sa EUIPO Opservatorijom.
Kako gledate na ulogu tehnologije i inovacija u zaštiti sadržaja od nelegalnog deljenja i preuzimanja?
– Pirati su veoma inovativni i veoma tehnološki potkovani. To je biznis od više milijardi, tako da oni mnogo ulažu u najnoviju tehnologiju da bi ukrali signal i sadržaj naših članova. Naši članovi podjednako inoviraju u pokušajima da smanje pirateriju.
Međutim, sama tehnologija i ulaganja u tehnologiju nisu dovoljni da odgovore na ovaj globalni izazov. Takođe, zakonska regulativa treba da drži korak sa razvojem tehnologije.
Koji su vaši najvažniji planovi i projekti u narednom periodu u cilju smanjenja piraterije i povećanja zakonske zaštite?
– Jedna od mogućnosti dolazi iz Preporuke iz 2023. o borbi protiv onlajn piraterije sportskih i drugih događaja uživo [1]. Preporuka sadrži klauzulu o reviziji i procenu efikasnosti u novembru 2025. Nakon ovog roka, ako preporuka bude neefikasna, Evropska komisija može da predloži zakone o ovoj temi. Mi zapravo znamo da Preporuka nije proizvela nikakve efekte – pogledajte studiju Grant Thorton ovde.
Kakvu sliku imate o NEM? Šta očekujete od ovog renomiranog događaja?
– NEM je institucija!
[1] https://eur-lex.europa.eu/legal-content/EN/TXT/PDF/?uri=PI_COM:C(2023)2853
Autor: Nenad Danilović
Izvor: Advertiser Serbia
Prijavite se za Advertiser Serbia Daily Newsletter
Facebook
Twitter
LinkedIn
RSS