U narednih sedam dana predstavićemo vam Izveštaj o medijskim trendovima u 2019. godini, koji je kreirala Direct Media United Solutions, a u kojem ćete imati priliku da pročitate o najznačajnijim medijskim trendovima u svetu ali i da prepoznate gde se globalni trendovi nalaze kada je u pitanju naše tržište. Izveštaj je pripremila Ljubica Vukčević, Insight Manager Direct Media United Solutions
„Iako smo skloni da često mislimo da su globalni trendovi daleko od nas, internet i milenijalci doneli su na naše tržište potpuno drugačiju konzumaciju medija. Više nam nije dozvoljeno da razmisljamo lokalno. Ipak, postoje neke specifičnosti našeg tržišta kojih ćemo se dotaći u ovom izveštaju. Videćemo šta tačno znači “doba sveprisutnog TV-a”, razmotriti da li je OTT TV ubio linearnu televiziju, gde je Srbija kada je u pitanju vertikalni video i “bite sized” advertising, ko ima najbolje chetbotove na tržistu, kako je Srbija postala jedna od vodećih zemalja po broju blokčein developera, kako nam stiže marketing preko audio zapisa na „smart speakerima”, koji su nove “must” stvari kada je u pitanju mobilni marketing ali i influenseri.”– izjavila je Ljubica Vukčević Insight Manager Direct Media United Solutions.
Izveštaj počinje trendom “sveprisutne televizije” nakon čega ćemo iz dana u dan predstavljati i druge medijske trendove koji će obeležiti 2019. godinu.
Striming i OTT televizija su „pogodni za televizijsko oglašavanje” u strimovanim i ciljanim reklamama. Analiza velike količine podataka i medijske publike jeste nova tendencija u delatnosti emitovanja i televizije, koja prevodi TV reklame na sledeći nivo. Informacije o pretplatnicima i podaci povučeni iz više izvora uključujući „Social TV”, angažovanost na mreži, alati za merenje medijske publike itd. oblikuju televizijsko oglašavanje.
Ovo dokazuje da, iako striming giganti poput „Netflix”-a nastavljaju da se šire na globalnom nivou, internet televizija ne kanibalizuje emitovanje – ona ga dopunjuje.
Budućnost televizije leži u personalizovanoj tehnologiji, iskustvu gledanja na zahtev, distribuciji individualizovanog sadržaja, maratonskom gledanju, kratkim televizijskim emisijama i nezavisnom bioskopu, inovativnim televizijskim formatima, više lokalizovanom i lokalnom sadržaju, modelima bez reklama do modela sa ciljanim reklamama i činjenici da su svi ljudi povezani na mobilni telefon.
Dakle šta se događa u Srbiji?
U Srbiji, linearno televizijsko emitovanje je još uvek apsolutni kralj. Prosečna dnevna TV gledanost u 2018. godini iznosila je 5,3 sata. Od početka 2017. godine, Nilsen prati odloženo gledanje emisija u Srbiji i trenutni udeo odloženog gledanja jeste oko 2,5% iako 25% svih TV paketa poseduje ovu opciju.
Tendencija je da se prihvata digitalni tip prijema – ukupni digitalni prijem iznosi skoro 85% (30% više u odnosu na 2015!)
U Srbiji se TV sadržaj uglavnom i dalje prati preko TV ekrana – samo 10% televizijskih gledalaca prati TV program na kompjuteru, 3% na tabletu i 9% na pametnom telefonu.
Od januara 2016. godine, „Netlix” je dostupan u Srbiji, ali je njihov tržišni udeo još uvek veoma mali – prema Nilsenu i TGI Srbija, tržišni proboj „Netflix”-a je oko 1%.
Imajući u vidu OTT TV, IPTV proboj u Srbiji je i dalje oko 18%. U oktobru ove godine SBB je uspostavila EON platformu – ova platforma omogućava televizijsko emitovanje visokog kvaliteta, video na zahtev, multi-monitorsko gledanje, glasovnu pretragu itd. Zbog još uvek malog proboja pametnog TV-a (16%) u poređenju sa 29% na svetskom nivou, EON sa svojom platformom čini da svaki TV bude pametan. Ova platforma omogućava vam da gledate sadržaj na TV-u pomoću „EON Smart Box“-a, na tabletu i pametnom telefonu, računaru ili uređajima za strimovanje (kao što su „NVIDIA SHIELD“, „Chromecast“ i „AirPlai“), stoji u izveštaju Direct Media United Solutions.
Ceo izveštaj Direct Media United Solutions o medijskim trendovima pogledajte ovde.
Autor: Ljubica Vukčević
Izvor: Direct Media United Solutions, Advertiser Serbia
Prijavite se za Advertiser Serbia Daily Newsletter
Facebook
Twitter
LinkedIn
RSS