„Tužna je istina da trenutno nema velike društvene mreže. Možda ćemo propasti, kao što su mnogi predvideli, ali ćemo se potruditi da ostane barem jedna,“ napisao je Elon Musk na svom profilu na platformi X (bivšem Twitteru).
Ovo nije prvi put da je Mask spomenuo potencijalnu propast društvene platforme koju je kupio prošle godine, ali je verovatno jedan od njegovih najozbiljnijih osvrta na budućnost društvenih mreža do sada.
Podsetimo, Mask je Twitter kupio u oktobru 2022. godine za neverovatnih 44 milijardi dolara, nakon što je više od šest meseci nagoveštavao, najavljivao, a onda povlačio svoje ponude.
Otkako je ušao u sedište Twittera, Twitter je ostao bez gotovo 80 posto svojih zaposlenih, uvedene su brojne promene – od uvođenja pretplate, novih mogućnosti, povratka blokiranih korisnika pa do promene imena cele platforme.
Sve te promene rezultirale su revoltom među korisnicima koji su potražili druge alternative, ali i gubitkom vrednosti same kompanije. Za samo šest meseci, Twitteova vrednost na tržištu je pala sa 44 milijarde, koliko je Mask platio, na samo 15 milijardi dolara. Mask je na različite načine pokušao da zaustavi gubitak novca. Od rasprodaje dela Twitterovog inventara, preko otpuštanja zaposlenih pa do uvođenja različitih pretplata i naplata.
Jedna od poslednjih promena u nizu je ukidanje korisničke mogućnosti da blokiraju druge korisnike. Opcija, koju su mnogi koristili kako bi onemogućili zlostavljanje na toj platformi, a koju su neki nazvali „samoobranom“, tako odlazi u istoriju. Zanimljivo je da je podršku Maskovom potezu dao suosnivač i bivši direktor Twittera, Jack Dorsey, koji je u više navrata davao podršku ostalim, pomalo kontroverznim, potezima.
Tu je i najava promene prikaza linkova, gde više neće biti vidljiv predpregled članka, već samo fotografija i link, što bi, kako kaže sam Mask, trebalo „da poboljša estetiku“ na platformi.
Musk je već ranije jasno rekao kako želi da X pretvori u platformu koja će služiti za sve – od komunikacije do naručivanja hrane i predmeta te plaćanja u trgovini, slično kao kineski WeChat.
Twitter je kupila X Corp kako bi osigurala slobodu govora i kao podsticaj za X, aplikaciju za sve, napisao je Musk na svom profilu.
Analitičari su podeljeni oko toga je li tako nešto uopšte moguće i kako će se to odraziti na „ono što je nekad bilo poznato kao Twitter“. Dok marketinški stručnjaci podržavaju „čisti početak“ promenom imena i logoa, finansijski i pravni stručnjaci upozoravaju da i brojne druge kompanije imaju registrovan „X“ kao svoj znak, ali i da bi stvaranje takve „jedinstvene aplikacije“ značilo prilagođavanje brojnim regulativama širom sveta.
Priredila: Martina Čizmić
Izvor: Zimo
Prijavite se za Advertiser Serbia Daily Newsletter
Facebook
Twitter
LinkedIn
RSS