
Kreativni direktori su heart&soul svih dobro utemeljenih komunikacijskih agencija. Pročitajte šta o kreativnosti misli Ana Šutić, Creative Director agencije New Moment…Razgovor vodio Nenad Danilović, glavni i odgovorni urednik Izdanja Advertiser Serbia
Ocenite i dajte viđenje rada svoje agencije u pogledu kreativnog doprinosa u 2024. godini
– Agencija New Moment može da se pohvali još jednom godinom u kojoj smo uspeli da se nosimo sa izrazito nepovoljnim tokovima koji vladaju u industriji, brendovima koji se povlače u sigurne okvire, i agencijama koje su primorane da to prate.
Uprkos svemu, u 2024. godini smo uspeli da izvedemo i projekte na koje smo ponosni, i dokažemo da je u trenutnoj igri koja obeshrabruje svaku kreativnost, neophodno samo još više te iste kreativnosti i neodustajanja od želje da svet bude bar mrvicu bolji, svaki dan.
Dajte ocenu rezultata rada nacionalne ali i regionalne advertajzing scene u 2024. godini…Izdvojite najbolje nacionalne i regionalne kampanje, uz obrazloženje
– Kad pomislim na lokalnu advertajzing scenu u protekloj godini, prva reč koja se nameće je nažalost tumbleweed, kao iščupana stabljika koja se kotrlja pod naletima vetra, a ne vodi nikuda.
U tako nezahvalnim okolnostima, poneki biser je ipak uspeo da zasija.
Mi smo ponosni na seriju spotova u okviru kampanje za Yettel Bank refinansirajuće kredite, kojom smo pokušali da makar na kratko pomerimo granice uobičajene komunikacije u finansijskom sektoru.
Kada je u pitanju region, makedonska kampanja Start-Up Package mi je interesantna zbog toga što donosi osveženje u pogledu izbora medija za prenošenje poruke.
Koje svetske kampanje ili značajni pojedinačni radovi iz 2024. godine su privukli vašu pažnju i zašto?
– Čuvari vatre svetskog advertajzinga su kao i obično ljudi koji stoje iza Nike kampanja, a ovogodišnja Winning isn’t for everyone je svakako privukla pažnju vanvremenskom pričom o pokretačkoj snazi želje za pobedom.
Kako vidite advertajzing danas, da li je on više konzervativni ili više dinamički sistem delovanja? Da li više pripada mišljenju tradicije ili mišljenju revolucije? Koliki su njegovi revolucionarni kapaciteti i kako se se ti kapaciteti izražavaju?
– U smislu potencijala za promenu, industrija je daleko od svojih revolucionarnih kapaciteta.
Bez želje da zvučim previše beznadežno, čini se da je danas više nego ikad prisutna kriza advertajzinga, nošena zaraznim strahom na svim nivoima. Svaki pokušaj unošenja svežine se često gasi usled straha od rizika i nepredvidljivih rezultata.
Da bi došlo do stvarne transformacije, svi zajedno moramo biti hrabriji u pristupima i prestati da strahujemo da ćemo izgubiti klijente zbog eksperimentisanja sa novim formatima i komunikacijama.
Tako da, ako se pitamo da li je industrija u revoluciji – mislim da ne, uz večnu nadu da ćemo uskoro ponovo videti njen pomak, nošen hrabrošću i znatiželjom.
Može li pojedinačna advertajzing industrija da poseduje pravo na pobunu u organizovanom obliku? Postoji li mogućnost da advertajzing industrija pusti glas od sebe kada su u pitanju značajni društveni, politički i drugi problemi kolektiviteta? Da li je tako nešto moguće na nacionalnim prostorima nastalim na području ex-YU?
– Iako ima agencija koje pokušavaju da unesu više društvenog angažmana u svoje kampanje, realnost je da je advertajzing uglavnom u službi političkog i društvenog statusa quo.
Ali naravno, kao i svaki esnaf, najvažnije bi bilo da naša industrija svoju vrednost i snagu usmeri najpre na rešavanje problema u „svom dvorištu“.
Jedino na taj način možemo biti produktivni i proaktivno učestvovati u daljim susretima sa širim društvenim izazovima.
Šta je po vama budućnost advertajzinga – plivanje u utopiji, distopiji ili nećem trećem?
– Kao i uvek, ključ je u balansu kome treba da težimo, na svakom nivou.
I tu negde, na tananoj žici između slobode i odgovornosti, verujem da ćemo uvek pronaći način da svojim pričama, rečima i slikama „odsviramo“ autentične melodije, koje rezonuju sa ljudima kojima su namenjene. Ako nikad ne odustanemo.
Autor: Nenad Danilović
Izvor: Advertiser Serbia
Prijavite se za Advertiser Serbia Daily Newsletter
Facebook
Twitter
LinkedIn
RSS