
Kreativni direktori su heart&soul svih dobro utemeljenih komunikacijskih agencija. Pročitajte šta o kreativnosti misli Voljena Daničić, Head of Creative agencije Direct Media United Solutions…Razgovor vodio Nenad Danilović.
Ocenite i dajte viđenje rada svoje agencije u pogledu kreativnog doprinosa u 2021. godini
– Iako je godina bila prepuna novih izazova, ne tako dobrih vesti i dešavanja, nas je sve to zajedno pokrenulo na razmišljanje, dalo nam novu energiju i inspirisalo nas da kreiramo različite projekte – što je naravno na kraju dalo odlične rezultate.
Uspeli smo zajedno sa klijentima kao što je Philip Morris da postavimo neke nove standarde kada je u pitanju digital i social media marketing u strogo regulisanim industrijama i pokazali da zakonska ograničenja ne moraju nužno da guše kreativnost, već da je podstiču i daju joj slobodu.
Svakako, jedan od naših najvećih ovogodišnjih uspeha jeste kampanja “Kad budeš bila spremna” koju smo realizovali u saradnji sa Alma Quatro i sa Janom Oršolić. Ponosni smo što je ova kampanja dobila podršku struke u vidu nagrada, ali još bitnije podršku ljudi, koji su prepoznali poruku i njen značaj i koji su od kampanje napravili pokret.
Dajte ocenu rezultata rada nacionalne ali i regionalne advertajzing scene u 2021. godini…Izdvojite najbolje domaće kampanje, uz obrazloženje
– Broj radova prijavljenih na festivale je pokazao da je regionalna advertajzing scena u 2021. bila veoma plodnosna i da ova godina nije inspirsala kreativnost samo kod nas već i kod naših kolega iz drugih agencija.
Kada se osvrnem na proteklu godinu, pored kampanje “Kad budeš bila spremna” bilo je zaista odličnih primera. Na social media kanalima su se u komunikaciji definitvno izdvojili domaći brendovi sa dugom tradicijom koji su iskoristili potencijal i kreirali novu komunikaciju potpuno prilagođenu kanalima kao što su Twitter i TikTok – ovde pre svega mislim na brendove Munchmallow i Metalac.
Koje svetske kampanje ili značajni pojedinačni radovi iz 2021.godine su privukli vašu pažnju i zašto?
– Od 2020. ceo svet se okrenuo, mnoge stvari su isplivale na površinu i mnogi problemi su došli u fokus. Kao rezultat svega toga, između ostalog, imamo i odlične kampanje koje za cilj imaju menjanje društvene svesti i pokretanje promena, a upravo takve kampanje su privukle moju pažnju. Da li je Nike kampanja koja veliča uspehe žena ili kampanja za vakcinaciju koja je na jednom mestu skupila američke predsednike i ljute političke suparnike – one šalju snažnu poruku, pokreću ljude na razmišljanje i samim tim imaju potencijal da stvarno naprave promenu. Volela bih više takvih kampanja da vidim kod nas i u regionu. Više smelijih i snažnijih poruka.
Navedite najznačajnije faktore ograničavanja kreativnosti u domaćem advertajzingu, kao i najznačajnije faktore njenog prosperiteta.
– Stroge regulative u zakonu i u okviru kompanije su definitvno nešto što najviše ograničava kreativnost i što deluje dosta demotivišuće na nekog ko radi u advertajzingu. Međutim, mi smo rešili da promenimo perspektivu i da ograničenja ne gledamo kao problem ili prepreku, već kao izazov koji možemo da rešimo sa kreativnim razmišljanjem i kreativnom upotrebom medijma.
Zato, verujem da su stroge regulative ujedno i remetilački faktor kreativnosti, ali i faktor njenog prosperiteta.
Kakvi trendovi se mogu očekivati, pre svega u svetskom advertajzingu u 2022?
– Verujem da će još veći fokus biti na direktno komuniciranje sa potrošačima, ali ne proizvoda već vrednosti brenda. Sada više nego ikad, potrošači žele i očekuju da brendovi budu transparentniji i da zauzmu stav na društvenim mrežama.
Očekujem da će se brendovi više fokusirati na native i soft komunikaciju.
Poželite nešto svojim kolegama i aktuelnim i potencijalnim klijentima u 2022
– Verujem, da smo ove godine pokazali da kao tržište imamo dosta potencijala i da možemo mnogo toga da naučimo jedni od drugih.
Želim da u sledećoj godini nastavimo da negujemo kreativnost, smelost i da budemo deo kampanja i priča koje će zaista inspirisati promene.
Autor: Nenad Danilović
Izvor: Advertiser Serbia
Facebook
Twitter
LinkedIn
RSS