
Kreativni direktori su heart&soul svih dobro utemeljenih komunikacijskih agencija. Pročitajte šta o kreativnosti misli Nikola Žinić, Co-chairman and Chief creative officer agencije Bruketa&Žinić&Grey…Razgovor vodio Nenad Danilović
Ocenite i dajte viđenje rada svoje agencije u pogledu kreativnog doprinosa u 2018. godini
Imali smo kreativnih uspješnica, kao i svake godine, ali naravno uvijek možemo bolje :)
Primjerice, za privlačenje investitora u Naselje Nikola kraj Šibenika, napravili smo betonsku knjigu koja se treba politi vodom kako bi se razotkrio sadržaj na poklopcu, što je polučilo dobrim rezultatima jer su investitori zapamtili i dobro reagirali na „prezentaciju“. S Franckom smo princu Harryju poslali paket čaja za smirenje od kamilice u povodu polufinalne utakmice Hrvatske i Engleske na Svjetskom nogometnom prvenstvu, za što smo osvojili Effie. S Heinekenom smo angažirali najpoznatiju crnu Višnju u Hrvatskoj, Višnju Pevec, za promociju piva Karlovačko crna Višnja, za što smo napisali pjesmu i snimili glazbeni spot koji su se vrtili po radijskom i televizijskom eteru. S Adrisom smo napravili neuništivo godišnje izvješće otporno na vatru i vodu, kako bi ilustrirali stabilnost Adrisa kao kompanije. S Komunikacijskim laboratorijem smo napravili vizualni identitet za futurološku konferenciju Future Tense koji se mijenja u realnom vremenu ovisno o razgovorima o budućnosti na Twitteru.
Dajte ocenu rezultata rada hrvatske advertajzing scene u 2018. godini…Izdvojite najbolje kampanje u Hrvatskoj, uz obrazloženje
Hrvatska oglašivačka scena nije ništa manje ili više kreativna od bilo koje druge zemlje, razlikuju se budžeti, no itekako idemo u korak sa svijetom. Razlog tomu je stavljanje potrošača u fokus. Kupac diktira trend, oglašivači se moraju vrlo brzo prilagoditi. To je svugdje isto.
U Hrvatskoj je prošle godine bilo sjajnih kampanja, onih nagrađenih kao i onih koji su prošli „ispod radara“. Izdvojio bih ”Boranku”, koju su radile agencije Imago Ogilvy i Bornfight za Savez izviđača Hrvatske. Ta je kampanja sjajna integracija nekoliko različitih struka koje su zajedničkim snagama postigle veliki učinak za opće dobro. Ta kampanja spada u kategoriju onih koje i doslovno mijenjaju svijet.
Također, spomenuo bih projekt Novi oblik života kojeg smo radili s oglašivačem A1 Hrvatska, kojime se telekom transformirao u vodiča koji ljudima pokušava pomoći u svakodnevnom životu uz pomoć novih tehnologija.
Ukoliko smatrate da je potrebno poboljšanje kreativnosti advertajzing scene u Hrvatskoj, dajte svoje mišljenje i predloge oko toga
– Za kreativnost treba izdvojiti vrijeme, odnosno uložiti u to vrijeme.
Kreativnost sama po sebi u našem poslu ne znači ništa ako ne rješava konkretan problem, a da bi se to postiglo, potrebno je dobro istražiti proizvod, tržište, konkurenciju, ukratko kontekst, kako bi se došlo do relevantnog insighta iz kojeg onda može proizaći ona ideja X.
Dakle optimalna količina vremena + povjerenje i otvorena komunikacija = kreativna ideja = maksimalan rezultat.
Koje svetske kampanje ili značajni pojedinačni radovi iz 2018. godine su privukli vašu pažnju i zašto?
– Definitivno Gilletteova The Best Men Can Be kojom su pokušali motivirati svoje kupce, muškarce, da budu dobar primjer dječacima i da se zauzmu za žrtve nasilja. I ta je kampanja izazvala burne javne rasprave.
Druga kampanja koju bi izdvojio je kampanja za Nike naslova Believe in Something. Even If It Means Sacrificing Everything. Jednostavan, hrabar i neočekivan potez s kojim je Nike odbacio trideset godina star slogan, povezao se s trenutnom društvenom sviješću i još jače sa svojim korisnicima.
Obje su kampanje skrenule pažnju javnosti na spomenute brendove i pokazale za što se ti brendovi zalažu.
Uputite poruku svojim kolegama kreativcima iz industrije sa ciljem poboljšanja nivoa kreativnosti i poruku oglašivačima s ciljem poboljšanja saradnje sa kreativnim agencijama
Poruka i jednima i drugima bi bila – slušanje, razumijevanje i otvorena komunikacija. Svi radimo za istu stvar, a to su potrošači, korisnici, ljudi.
Autor: Nenad Danilović
Izvor: Advertiser Serbia
Foto: Berislava Picek
Facebook
Twitter
LinkedIn
RSS