Na putu ka dostizanju klimatske neutralnosti, kompanija A1 Srbija je do sada postavila čak 5.000 solarnih panela, što je jednako količini energije iz obnovljivih izvora za napajanje čak 650 domaćinstava u zemlji.
Doprinos poboljšanju kvaliteta vazduha i očuvanju životne sredine ova kompanija će pružiti i kroz društveno odgovorni projekat „Niklo kao ja“, u okviru kog će napraviti 10 kišnih bašti u 10 gradova Srbije.
Kao kompanija svesna izazova današnjice, A1 Srbija obavezala se da kontinuirano doprinosi zaštiti životne sredine, te da ove ciljeve ispunjava, na prvom mestu odgovornim poslovanjem. To podrazumeva korišćenje obnovljivih izvora energije, povećanje energetske efikasnosti, dostizanje karbonske neutralnosti i poštovanje principa cirkularne ekonomije, ali i pokretanje društveno-odgovornih projekata u čijem je središtu ekologija.
„Kao kompanija strateški posvećena održivosti svesni smo svoje uloge i uticaja na ekonomske, obrazovne, društvene i ekološke promene. Krenuli smo od nas samih i naše infrastrukture – prvo upotrebom zelene električne energije u 2021, da bismo već 2022. bili prva telko kompanija koja je uvela solarne panele u Srbiji i u okviru cele A1 Grupe. Smanjili smo ukupne emisije CO2* za 33% u 2022. I tu nećemo stati. Imamo ambiciozne ciljeve – dostizanje klimatske neutralnosti kroz smanjenje karbonskog otiska i postepeni prelazak na obnovljive izvore energije. Naša posvećenost održivosti ogleda se i u kontinuiniranom unapređenju lokalnih zajednica u kojima poslujemo već 16 godina“ istakao je Dejan Turk, generalni direktor A1 Srbija i A1 Slovenija.
Kišne bašte – eko odgovor na problem ubrzane urbanizacije
Ekologija je jedan od ključnih stubova društveno-odgovornog poslovanja kompanije A1. Prepoznajući važnost koju u očuvanju životne sredine imaju gradovi i urbana populacija, A1, uz podršku Šumarskog fakulteta Univerziteta u Beogradu, pokreće „Niklo kao ja“. U okviru ovog projekta u 10 gradova Srbije biće formirano 10 kišnih bašti – urbanih zelenih površina čija je svrha, kako je naglasio Branko Stajić, dekan Šumarskog fakulteta Univerziteta u Beogradu, smanjenje katastrofalnih posledica padavina, poplava i pojava klizišta u urbanim sredinama. Cilj projekta jeste da ponudi direktan odgovor na već nastale negativne posledice klimatskih promena.
Projekat „Niklo kao ja“ obuhvatiće 10 gradova Srbije: Beograd, Novi Sad, Suboticu, Novi Pazar, Smederevo, Kragujevac, Čačak, Niš, Bečej i Sombor.
„U saradnji sa lokalnim samoupravama izabrali smo lokacije za kišne bašte u gradovima, a koristićemo sadnice i materijale karakteristične za odabrano područje.“ – istakla je Milica Damnjanović Zantvoort, pejzažna arhitektica projekta.
U svakom gradu lokalno stanovništvo imaće priliku da zajedno sa profesionalnim baštovanima, ali i uz pomoć zaštitnih lica projekta, glumice Mione Marković i putopisca i TV autora Andreja Maričića, radi na istom zadatku: kreiranje i uređenje kišne bašte, u skladu sa potrebama svakog grada ponaosob. Sve bašte biće prikazane na sajtu www.svetkakavzelis.rs, na kom će građanke i građani glasati za najlepšu.
*Struja, grejanje, gorivo
Prijavite se za Advertiser Serbia Daily Newsletter
Facebook
Twitter
LinkedIn
RSS