Uređaji koji imitiraju rad miša mogu biti vektor sajber pretnji koje ciljaju ljude koji rade na daljinu i njihove poslodavce, upozoravaju stručnjaci kompanije Kaspersky.
USB simulatorski uređaji, koji su postali popularni popularizacijom hibridnog ili rada na daljinu, mogu da sadrže zlonamerni softver. Iako se ovi simulatori u početku mogu činiti bezopasnim i praktičnim, mogu doći iz nepoznatih izvora i neproverenih proizvođača i predstavljati ozbiljnu pretnju po bezbednost računara, potencijalno kompromitujući podatke i zaposlenog i organizacije za koju rade.
Poznati i kao „pomerači”, simulatori rada kompjuterskog miša su fizički uređaji koji se preko USB porta povezuju na računar i simuliraju kretanje miša na ekranu. Njihova svrha je da stvore utisak da neko radi na računaru kako bi ga sprečili da pređe u režim mirovanja, kao i da održavaju “online” status korisnika na mrežama korporativne komunikacije.
Simulator miša u prodaji na jednoj od popularnih prodajnih platformi (prevod teskta sa slike: Mini USB pomerač miša, nemoguć za otkrivanje… 146 komada prodato)
„USB simulatori miša i slični uređaji mogli bi da postanu ulazna tačka za sajber kriminalce koji mogu da ih koriste kako bi dobili pristup poverljivim informacijama ili ometaju rad korporativnih digitalnih sistema“, upozorava Mark Rivero, glavni istraživač bezbednosti u kompaniji Kaspersky. „Korisnici treba da vode računa o povezivanju nepoznatih USB uređaja sa svojim poslovnim računarima, a kompanije i preduzeća bi trebalo da organizuju redovne kurseve obuke o sajber bezbednosti za zaposlene kako bi bili svesni potencijalnih pretnji. Takođe je od vitalnog značaja imati pouzdanu zaštitu krajnjih tačaka na poslovnim uređajima, koji može da otkrije i neutrališe sumnjive aktivnosti. Ove mere će pomoći u zaštiti kompanije od mogućih napada i održavanju bezbednosti podataka.“
Tokom 2024. godine, Kaspersky je širom sveta otkrio i blokirao 3 milijarde pretnji detektovanih na lokalnim uređajima – to uključuje kako malver koji se širi preko prenosivih USB diskova, CD-ova i DVD-ova, tako i onaj koji na računar dolazi u neotvorenom obliku (na primer, programi u složenim instalaterima, šifrovane datoteke itd.).
Da biste izbegli ovaj tip pretnji, uključujući one koje se prenose preko USB uređaja, pratite preporuke u nastavku.
Preduzeća i kompanije:
- Koristiterešenjaizlinijeproizvoda Kaspersky Next koji pružaju zaštitu u realnom vremenu od onlajn i oflajn pretnji za organizacije bilo koje veličine i delatnosti;
- Razmotrite povećanje digitalne pismenosti vaših zaposlenih kako biste minimizirali sajber rizike sa ljudske strane korišćenjem online tool koji nudi sveobuhvatnu sajber obuku za osoblje.
Pojedinci:
- Koristite sveobuhvatno bezbednosno rešenje, kao što je Kaspersky Premium, da kontrolišete i skenirate sve svoje povezane uređaje i sprečite da malver pristupi vašem računaru;
- Osigurajte da svi programi i alatke sa USB-a koje koristite budu proizvedene od strane poznatih brendova.
Prijavite se za Advertiser Serbia Daily Newsletter
Facebook
Twitter
LinkedIn
RSS