BEOGRAD – Otvaranjem 59. Međunarodnog sajma tehnike i tehničkih dostignuća napravljen je još jedan „Korak u budućnost“, baš kao što glasi i moto ovogodišnje manifestacije, a predstavljanje „fabrika budućnosti“ osnovna je ideja i zadatak ove velike regionalne tehnološke smotre. Sajam tehnike traje do petka, 15. maja
Čast da otvori Sajam tehnike pripala je Željku Sertiću, ministru privrede, koji je naglasio da je zadovoljstvo biti na ovoj manifestaciji, pogledati sve što su pametni smislili i stalno proveravati kako se ta dostignuća primenjuju u privredi i ekonomiji:
– Deca se danas rađaju sa internetom i mobilnim telefonima, a savremeni svet prepoznaje da su najvažniji elementi napretka naučna dostignuća i razvoj društva. Kvalitet života zavisi upravo od korišćenja ovih dostignuća. Ministarstvo privrede je donelo propise koji mogu da pomognu, pre svega u oblasti standardizacije i ekologije, a ulažemo i velike napore u programe namenjene obuci i lakšem korišćenju inovativnih stvari.
Konstatacijom da se nauka i znanje moraju stimulisati i staviti u funkciju privrede i ekonomije, jer Srbija ima potencijala za razvoj, Sertić je proglasio otvorenim 59. Međunarodni sajam tehnike i tehničkih dostignuća.
Na svečanom otvaranju govorio je i Srđan Verbić, ministar prosvete, koji je rekao da su za Sajam tehnike važne dve stvari – učenje i tehnološke inovacije. Ove dve stvari se praktično spajaju, jer se, s obzirom na brzinu promena u nauci, tehnološke inovacije uče i treba ih savladavati već na samom Sajmu. Ponosni smo što će Beograd imati svoj naučno-tehnološki park, ali i na takmičenja srednjoškolaca, koji već u tom uzrastu imaju šta da kažu i prave projekte za koje su potrebni biznis planovi.
Goste i izlagače na otvaranju 59. Sajma tehnike pozdravila je i Hana Gostimir, master student na Elektrotehničkom fakultetu Univerziteta u Beogradu i Fakulteta tehničkih nauka Univerziteta u Novom Sadu, na Katedri za mehatroniku. Diplomirala je na ETF-u, trenutno radi master rad u Švajcarskoj na jednom od najsavremenijih industrijskih robota današnjice (KUKA LBR IIWA), a dobila je i prestižni grant Nacionalne fondacije za nauku – Nacionalnog centra za kompetencije u istraživanju robotike (NCCR) za žene u nauci u švajcarskoj, za drugi master rad na ETH Cirih. Hana je prošle godine pokrenula tim studenata na ETF-u da se uključe u „Eurobot“, takmičenje koje se već godinama održava na evropskom nivou.
Izvor: Beogradski sajam
Prijavite se za Advertiser Serbia Daily Newsletter
Facebook
Twitter
LinkedIn
RSS