
Italijanska vlada će ukinuti digitalni porez do 2024. godine, izjavio je ministar privrede Daniele Franco, naznačivši vremenski okvir ukidanja nameta koji bi trebao da zameni novi globalni porez.
Digitalni porezi nikad nisu najbolje rešenje, naglasio je Franco u sredu nakon predsedavnja sastankom ministara finansija i guvernera centralnih banaka grupe 20 vodećih razvijenih i privreda u razvoju G20 u Vašingtonu.
Finansijski zvaničnici podržali su na sastanku predlog izmene globalnog sistema oporezivanja i uvođenja minimalnog globalnog poreza od 15 posto na dobit multinacionalnih kompanija s globalnim prihodom većim od 20 milijardi evra i maržom operativne dobiti većom od 15 posto.
Predlog je utanačen u pregovorima pod okriljem Organizacije za privrednu saradnju i razvoj (OECD), a prihvatilo ga je 136 zemalja.
Dogovoreno je i da će zemlje podeliti prava na oporezivanje multinacionalnih kompanija s razgranatim međunarodnim poslovanjem, a izmene predviđaju i postupno koordinirano ukidanje digitalnih poreza koji su neke zemlje uvele i zabranu uvođenja novih sličnih nameta.
Konkretan rok za ukidanje postojećih digitalnih poreza nije naznačen.
„Očekujemo da će zemlje ukinuti poreze koje su unilateralno uvele do 2024. godine„, izjavio je italijanski ministar na konferenciji za novinare nakon sastanka.
Američki zvaničnici izjavili su početkom nedelje da Vašington s obzirom na razgovore o ukidanju digitalnih poreza više neće morati da naplaćuje recipročne carine zemljama koje su ga uvele, uključujući Italiju, Francusku, Britaniju, Španiju, Austriju, Indiju i Tursku.
Izvor: Hina
Prijavite se za Advertiser Serbia Daily Newsletter
Facebook
Twitter
LinkedIn
RSS