Ako žele da imaju što više reakcija na svoje objave, korisnici moraju da se prilagode uslovima koje diktiraju društvene mreže.
Kada bi vas neko upitao zašto objavljujete sadržaj na društvenim mrežama, odnosno zašto komentarišete na Twitter-u, objavljujete fotografije na Instagramu i videa na TikTok-u, šta biste odgovorili? Iako mnogi to možda ne bi priznali, mnogima je primarni cilj objava da izazovu reakciju pratilaca/prijatelja – lajk, komentar ili deljenje sadržaja koji su objavili. A jednom kada saznaju kakav sadržaj je najpopularniji, korisnici će često objavljivati isti ili sličan sadržaj, dok god zbog njega dobijaju palac gore i srca.
Ono čega nisu ni svesni jeste da postaju žrtve algoritama društvenih mreža i da svoj sadržaj prilagođavaju Facebook-u, Twitter-u i drugim platformama, samo kako bi se taj sadržaj prikazao što većem broju korisnika i kako bi dobili što više reakcija.
To su pokazali rezultati istraživanja koje su sproveli naučnici s Yale-a u kojem su analizirali više od 12 miliona tvitova. Prateći ponašanje i reakcije korisnika na Twitter-u tokom nekih važnih i velikih događaja, primetili su kako su naročito popularne objave u kojima su korisnici izrazili “moralno zgražavnje” ili neka ekstremnija gledišta oko događaja u svetu. S obzirom na to da su takve objave dobijale natprosečno više reakcija pa su lajkovi, komentari i deljenja bili njihova nagrada za takav sadržaj, korisnici koji inače ne bi često objavljivali takav sadržaj, nastavili su s objavama u kojima su izražavali svoju ljutnju ili zgražanje vezano za lokalne/globalne važne događaje.
Iako takvo izražavanje zgražanja i kritikovanja ne mora biti loše (npr. u slučajevima kada se brane ljudska prava), ono može da podstiče i na širenje lažnih vesti, zlostavljanje te širenje polarizacije u društvu i među političkim strankama, upozorili su naučnici.
Neuronaučnica Molly Crockett koja je učestvovala u istraživanju to je objasnila na jednostavan način – društvene mreže napravljene su tako da optimizuju korisnički angažman i njihove reakcije na sve što se objavljuje.
Kako moralno zgražavanje i kritikovanje događaja na internetu imaju jako važnu ulogu u stvaranju društvenih i političkih pokreta i promena, ona upozorava da treba biti svestan da tehnološke kompanije s načinom na koji su razvile svoje platforme, imaju mogućnost da utiču na uspeh ili neuspeh takvih kolektivnih pokreta.
Izvor: zimo.hr
Image by AzamKamolov, Pixabay
Prijavite se za Advertiser Serbia Daily Newsletter
Facebook
Twitter
LinkedIn
RSS