
Najčešća je takozvana “funkcionalna zastarelost”, kod koje se u uređaju obično pokvari samo jedan deo koji se ne može popraviti te se zbog njega aparat može baciti i potrebno je kupiti novi
Većina uređaja, pokazalo je istraživanje jednog francuskog udruženja za zaštitu potrošača, dizajnirana da naši aparati u tačno određenom trenutku naglo “zastari” ili tako da potpuno prestanu da rade, zahtevaju neku nadogradnju ili ih treba baciti jer su osmišljeni tako da serviser ne može ni dohvatiti deo koji bi trebalo zameniti.
Taj se postupak naziva “planirana zastarelost” i razlog je zašto velik broj modernih uređaja ne može više trajati ni polovinu prosečnog veka trajanja uređaja naših mama i baka, koji su svoje aparate nekad znali koristiti i po par decenija.
Prema tom francuskom istraživanju, postoji nekoliko vrsta planirane zastarelosti uređaja.
Najčešća je takozvana “funkcionalna zastarelost”, kod koje se u uređaju obično pokvari samo jedan deo koji se ne može popraviti te se zbog njega aparat može baciti i potrebno je kupiti novi.
Taj je tip najčešće prisutan kod televizora, veš-mašina i računara, a kod ovih poslednjih, neretko se javlja i zastarelost zbog inkompatibilnosti.
Ona zapravo pretpostavlja da uređaj, koji radi sasvim normalno, postane beskoristan jer se više ne može “upariti” s različitim vrstama softvera koje neprestano zahtevaju sve više i više RAM memorije.
Indirektna zastarelost najekstremniji je primer: to je ona situacija u kojoj imate sasvim funkcionalan uređaj, ali je proizvođač odlučio da za njega više neće proizvoditi rezervne ili dodatne delove, a slično se događa i s mobilnim telefonima za koje više nije moguće, na primer, kupiti punjač ili baterije.
Najprofinjenija vrsta manipulacije s trajanjem uređaja ili pojedinih njegovih delova jeste ona kod koje uređaj radi sasvim dobro, ali potrošač dobija obaveštenje da je potrebno zameniti neki njegov deo.
Najčešći primer su štampači, koji u određenom trenutku korisniku javljaju da je toner pri kraju, iako on zapravo nije potrošen, i time motivišu da se on zameni te investira u novi.
U nastavku je pregled očekivanog roka trajanja pojedinih aparata, izračunatih na osnovu njihovih istraživanja te očekivanja potrošača.
MAŠINA ZA VEŠ – do 10 godina
TELEVIZORI – 9 do 10 godina
MOBILNI TELEFONI – 20 meseci
PLINSKE PLOČE ZA KUVANJE – do 15 godina
ŠPORETI – 14 godina
FRIŽIDERI – 13 godina
MAŠINA ZA SUDOVE – 9 do 13 godina
MIKROTALASNE – do 9 godina
Izvor: jutarnji.hr
Facebook
Twitter
Google+
RSS